Otravný hmyz v domácnosti – jak proti němu bojovat?
Spokojené bydlení může narušit velké množství nepříjemných činitelů a okolností. V jarních a letních měsících se velkým nepřítelem stává především hmyz v domácnosti, který dokáže být velice otravný. Za všechny druhy lze jmenovat mouchy, komáry vosy a včely. Možnosti, jak se před nimi bránit, existují dvě základní. Buď jim vůbec nedovolíte se k vám dostat, což je ta lepší a pohodlnější varianta, nebo je budete hubit.
Hmyz v domácnosti může být i zdravotním rizikem, především u osob, co jsou na konkrétní štípnutí alergické. Na druhé straně však může způsobit i materiální škodu. Typickým příkladem takto nebezpečného hmyzu jsou moli. O tom, jak se s nimi vypořádat, se více dočtete v zajímavých článcích, které jsme již dříve na našem portálu zveřejnili: „Potravinový mol – jak ho účinně zlikvidovat?“ a „Mol šatní dokáže napáchat velké škody, zbavte se ho jednou provždy“.
Sítě do oken zabrání vniknutí hmyzu do obydlí
V úvodu článku bylo zmíněno, že za nejvhodnější řešení jsou považována opatření, která zabrání tomu, aby hmyz vniknul do obydlí. Snadno dostupnou možnost představují sítě do oken, které se v současné době vyrábějí v různých variantách, aby příliš neomezovaly průhled. Bližší informace o jednotlivých typech přináší článek „Sítě proti hmyzu zbaví vaše obydlí otravných komárů“.
Na lezoucí a létající hmyz v domácnosti platí i chemie
Pomoci může samozřejmě i chemie. Tu je ovšem nutné užívat s rozmyslem. Nejběžnější jsou chemické prostředky v podobě sprejů, k dostání jsou ovšem i gelové či tuhé varianty, z nichž se uvolňují látky, co dokážou hmyz v domácnosti zahubit. Moderní jsou i zařízení obsahující náplň, která se přenáší do prostoru při zapojení do elektrické sítě. Rozhodnete-li se pro chemický boj, pak volte výrobky certifikované, u kterých je skutečně zaručena zdravotní nezávadnost pro člověka. Máte-li v domácnosti alergika nebo osobu trpící astmatem, pak se podobně fungující látky nedoporučují.
Světelné lapače a zvukové odpuzovače ochrání interiér i exteriér
Mimo výše zmiňovaných metod je možné využít i světelných lapačů nebo speciálních zvukových odpuzovačů. Světlo hmyz láká. Ten tak nalétává do prostoru zařízení, které světlo produkuje, a posléze dojde k jeho usmrcení elektrickým výbojem. Zvukové odpuzovače fungují na principu vysílání ultrazvukového signálu. Ten člověk nedokáže pochytit, avšak hmyz ano. Existuje široké spektrum frekvencí, zařízení je tak možné vybírat podle toho, zda chcete od obydlí odehnat mravence, mouchy, cvrčky, vosy apod. Obdobně se plaší i drobní hlodavci.
Zbavit se hmyzu v domácnosti není nemožné. Stačí investovat čas i peníze do realizace konkrétních opatření. Vedle těch, co jsou popsány v článku, se nabízí i generacemi prověřené mucholapky a podobně fungující samolepky. Ty však v interiéru nevypadají příliš vábně, a tak jsou vhodnější spíše na chalupy, případně k venkovnímu posezení.
Diskuse k článku
lucka
JACOB