4 typy lepidel, které byste měli mít doma stále po ruce
V každé domácnosti je potřeba občas něco slepit, ať už jde o drobné ozdoby, rozbité hračky, nebo třeba rozlepené boty či vyviklaný nábytek. A podzim je k opravám jako stvořený. Vybavte svou domácnost čtveřicí základních lepidel, kterými vytvoříte pevné spoje na většině běžných materiálů. Problém vyřešíte okamžitě, aniž byste museli chvátat do hobby marketu či specializovaného obchodu.
Disperzní bílé lepidlo
Nejznámějším zástupcem bílých disperzních lepidel je Herkules. Tento typ lepidla poznáte na první pohled, jedná se o sytě bílou hustou tekutinu. Hodí se pro lepení savých materiálů, typicky dřeva a papíru. Využijete je při kreativním tvoření, kdy potřebujete přilepit různé typy dekorací.
Bílá disperzní lepidla jsou vhodná nejen pro použití v domácnosti, ale i v dílně či modelářství. Po zaschnutí vytvoří pevný transparentní spoj. S lepidly se dobře pracuje, protože před zatuhnutím je lze snadno vyčistit z pomůcek. Pro nanášení použijte špejli, štětec nebo špachtli. Postup použití je jednoduchý – stačí lepidlo v tenké vrstvě nanést na lepený spoj, nechat chvilku zavadnout, poté pevně spojit díly a počkat cca 10 hodin na dokonalé vytvrzení. Bílá disperzní lepidla však nejsou vhodná na pružné spoje nebo do míst, kde je vysoká vlhkost či dochází ke kontaktu s vodou.
Jak opravit protékající záchod?
Louh neboli hydroxid sodný a čištění odpadu a WC v koupelně
Vteřinové lepidlo
Jejich předností je vysoká rychlost schnutí. Spoj je tak pevný už po pár minutách od lepení. Vteřinová neboli sekundová lepidla jsou vhodná na pevné plochy, které nejsou příliš namáhané. Naopak se nehodí pro lepení pružných povrchů, např. obuvi.
Pokud potřebujete slepit plastové či dřevěné dílky, spojit rozbitý talíř nebo jiné materiály (včetně nesavých), je „vteřiňák ideální. Stojí pár desetikorun a doma se vám neztratí. Vedle univerzálním vteřinových lepidel existují i speciálně, které jsou přímo navržené pro spojování skla, kovu a jiných materiálů.
Chemoprén
Potřebujete slepit nejen pevné, ale i pružné materiály? Pak sáhněte po chloroprenovém typu lepidla. Nejběžnější Chemoprén je vhodné pro lepení kůže, textilu i obuvi. Lepidlo doporučujeme nanést na oba spojované díly, nechat chvíli zavadnout a pevně spojit silným stlačením. Protože v tekuté formě lepidlo silně zapáchá, aplikujte jej pouze v dobře odvětrávané místnosti. Drží na mnoha materiálech, bohužel mezi ně však nepatří polystyren, polypropylen či měkčené PVC.
Dvousložková lepidla na bázi epoxidu
Potřebujete vytvořit opravdu pevné spoje? Pak sáhněte po dvousložkových epoxidových lepidlech. Jak je z názvu patrné, pro dosažení chemické reakce je potřeba spojit dvě složky, které se nachází v samostatných plechovkách či tubách. Pomocí epoxidového lepidla slepíte téměř jakýkoliv materiál. Hodí se i pro vyplňování prasklin nebo lepení rozbité keramiky. Spoustu možností uplatnění má zejména v domácí dílně.
Přečtěte si i další články o lepidlech a stavební chemii:
Diskuse k článku