Dřevo do krbu – pro který druh se rozhodnout
Pořídili jste si do domu nebo na chalupu krbová kamna? Pokud si chcete užívat pohodu a vytvořit krásnou atmosféru jako z romantického filmu, musíte pro to něco udělat. O krb se dobře starejte a hlavně používejte kvalitní dřevo. Pokud vyberete správné dřevo do krbu, ušetříte si spoustu starostí s čištěním, špatným rozhoříváním nebo vystřelováním uhlíků.
Krbové dřevo musí být vyschlé
Výběr správného druhu dřeva pro topení v krbu je důležitý. Mnohem důležitější ale je, aby bylo krbové dřevo vyschlé. V opačném případě nebude hořet ani sebekvalitnější dřevina s vysokou výhřevností. Velká část tepla se totiž využije na odpaření nasáklé vlhkosti, tepelné ztráty ale nejsou jediným problémem.
Pokud budete topit vlhkým dřevem, počítejte s uvolňováním dýmu a zanášením ohniště. Při hoření se totiž vytváří dehet, který ucpává komín a snižuje životnost krbových kamen. Nemáte-li dostatek suchého krbového dřeva, raději dejte přednost dřevěným briketám. Někteří prodejci dřeva nabízí i vyschlé a naštípané dřevo. Dejte ale pozor, aby vám nenamoklo. Pak byste jej museli sušit znovu.
Sušení krbového dřeva
Dřevo do krbu by mělo mít ideálně 15 až 20% vlhkost. Dřevo musí schnout 2 až 3 roky na dobře větraném místě pod přístřeškem. Pokud si chcete být jisti, že je dřevo před topením dostatečně vyschlé, pořiďte si speciální vlhkoměr. Má jehly, které se do dřeva zabodnou, přístroj pak hodnotu ihned zobrazí na displeji.
Výběr dřeva podle druhu
Výběr krbového dřeva je předmětem diskuzí již řadu let. Některé dřeviny hoří delší dobu, jiné mají větší výhřevnost. Důležité je najít ideální poměr mezi kvalitou a cenou.
-
Dubové dřevo – nejoblíbenější a nejpoužívanější. Je tvrdé, hoří pomalu a vytváří krásné ohnivé jazyky. Dub se skladuje dva roky na otevřeném místě a další 1 až 2 roky má vysychat pod přístřeškem. Teprve pak je vhodný na otop.
-
Jasanové, bukové dřevo – pro topení v krbu se obzvláště hodí. Kromě dobré výhřevnosti a dlouhé doby hoření vyniká na rozdíl od dubu rychlým vysoušením. Ihned po naštípání se uskladní na suché místo a po 2 letech je vhodný na topení.
-
Měkké dřevo z listnatých stromů – bříza, kaštan, vrba, lípa nebo akát jsou listnatné stromy, které mají měkké dřevo. Rychle hoří, vytváří hezké plameny, u některých druhů však dochází k vystřelování uhlíků a popílku. Měkké dřevo je perfektní na zátop. Někteří také doporučují při nákupu krbového dřeva pořídit směs tvrdého a měkkého a vhodně kombinovat.
-
Měkké dřevo z jehličnanů – nákup dřeva z jehličnatých stromů je lákavý. Dřevo ze smrku nebo borovice totiž patří k nejlevnějším druhům dřevin. Pro topení v krbu se ale příliš nehodí. Jednak rychle hoří, jednak způsobuje časté nepříjemné vystřelování uhlíků a kvůli obsažené pryskyřici zanáší krbová kamna. Pokud nechcete mít s čištěním komínu a krbu starosti a jeho životnost je pro vás důležitá, dřevu z borovice a smrku se raději vyhýbejte.
Jaké dřevo nepoužívat
Pro topení v krbu nepožívejte lakované, chemicky ošetřené nebo znečištěné dřevo. Používáním nekvalitního dřeva rozhodně neušetříte. Servis spojený s čištěním komínu i prostoru ohniště je nákladný, v nejhorších případech je potřeba vyměnit celou krbovou vložku. Proto do krbu přikládejte jen čisté vyschlé (ideálně tvrdé) dřevo a bude vám sloužit po řadu let.
Diskuse k článku
Vojta Nový