Domácí dílna: oprava betonové podlahy
Betonové podlahy se využívají v průmyslových halách, ale i v rodinných domech, garážích nebo na dvorech. Pokud má beton už pár let za sebou nebo byl vyroben nekvalitně, začne se po nějaké době deformovat. To se projevuje vydrolováním, vznikem trhlin, prašností nebo mechanickým poškozením. Ve většině případů je oprava betonové podlahy vcelku snadná. Pojďme si ukázat základní postupy.
Nekvalitní beton? Raději udělejte nový
V případě, že je beton velmi starý a poškozený, je mnohdy jednodušší úplně jej odstranit a udělat nový. To se týká především betonu, který je extrémně poškozený po celé svojí ploše – vydroluje se a deformuje, jeho povrch je navíc znečištěný, takže by nová vrstva mohla špatně držet. Zbylé kusy betonu ale můžete použít do základu a ušetřit na nové betonové hmotě.
Oprava betonu závisí na rozsahu poškození
Než se pustíte do práce, vyhodnoťte stav své betonové podlahy. Existuje několik způsobů opravy a konkrétní metodu byste měli vybrat podle rozsahu poškození. Před zahájením opravy si položte tyto otázky:
- Proč je beton poškozený?
- Je beton narušený po celé ploše, nebo jen na určitých místech?
- Jsou praskliny statické nebo dynamické?
- Jak hluboké jsou praskliny nebo výtluky?
- Vytváří se na ploše betonový prach?
Oprava betonové podlahy a stavební chemie
Ve stavebninách si vyberte z několik typů stavební chemie, která je určená pro opravy betonových ploch. Obvykle se jedná o reparační hmoty, které obsahují složky pro snazší přilnutí k původnímu betonu. Opravu však můžete bez problémů provést i s využitím klasického lehkého betonu. Pokud dodržíte postup přípravy betonové hmoty a důkladně očistíte podkladovou plochu od nečistot a zbytků, bude oprava betonu bezproblémová.
Lehký beton je pro opravu ideální
Při běžném poškození podlahy využijte lehký beton, který je univerzální a používá se pro novostavby, rekonstrukce i na drobné opravy. Ve srovnání s obyčejným betonem je lehčí, část štěrku je v něm totiž nahrazena materiálem s nižší hmotností. Hodí se pro podlahy bez dilatačních spár a třeba i na podlahové vytápění.
Připravte si dostatečné množství lehkého betonu podle návodu na obalu a rozetřete jej po předem očištěné betonové ploše. Čisté musí být i praskliny v betonu. Pro dokonalé odstranění nečistot a úlomků betonu použijte vysokotlaký čistič nebo kompresor. Po nalití na podklad beton upravte hladítkem a stahovací latí. Za 24 hodin materiál vytvrdne a oprava betonové podlahy bude hotová.
Oprava betonu, který je prašný
Někdy není poškození betonu rozsáhlé, nevytváří se trhliny ani nedochází k odlamování. I přesto se na něm objevuje betonový prach. Na vině bývá přetěžování betonu i působení nepříznivých přírodních vlivů. Proti prašnosti můžete bojovat poměrně snadno. Podklad stačí napenetrovat, povrch opatřit nátěrovým systémem nebo vytvořit novou tenkou vrstvu betonu.
Oprava betonu je časově náročná a vyžaduje pečlivost. Pokud si ale s rekonstrukcí dáte záležet a použijete kvalitní lehký beton, vydrží vám řadu let bez dalších zásahů. Snažte se vzniklé praskliny opravit dříve, než se začnou rozšiřovat a budou vyžadovat větší zásahy.
Diskuse k článku