Dětský pokoj rozdělený na zóny ocení každá ratolest
Děti potřebují ke svému plnohodnotnému rozvoji kvalitní a inspirativní zázemí. To nacházejí především ve svém pokoji. A tak by měl být dětský pokoj budován s vědomím, že ratolest v něm mnohdy prožívá důležité milníky svého života. Nejde jen o vybavení jako takové, ale spíše o jeho uspořádání.
Dětský pokoj je místem, kde se dítě cítí dobře a pohodlně. Pamatujte však na to, že není jen hernou, a to zvláště v období, kdy je dítěte školákem a studentem. Rozdělením pokoje na pomyslné zóny však nic nezkazíte ani u mladšího dítěte, alespoň si dříve osvojí správné návyky, že pokojíček neslouží pouze pro dovádění, ale také pro relaxaci, odpočinek a určité studijní povinnosti.
Tři hlavní zóny
Jak bylo nastíněno výše, vhodně řešený pokoj tedy obsahuje tři základní zóny:
- relaxační (klidová)
- herní
- studijní
Popřípadě se lze setkat s rozvržením jen na dvě zóny, a to relaxační a pracovní, kdy relaxační zahrnuje jak klidovou, tak právě i tu herní. Už z názvu jasně vyplývá, k čemu jednotlivá místa poslouží. Tímto rozdělením prostoru dosáhnete toho, že dítě bude mít pro konkrétní činnosti vždy to nejvhodnější prostředí, kde ho nebude nic rušit.
Dětský pokoj by tedy měl být důmyslně řešeným systémem uspořádání jednotlivých částí místnosti, kterou je možné efektivně využívat. Základem studijní zóny je kvalitní stůl, židle, osvětlení a související úložné prostory jako jsou různé police, komody a knihovny.V té herní odvíjejte charakter vybavení podle zájmů dítěte, pokud si rádo hraje na zemi, vymyslete dostatečně prostornou volnou plochu a příslušné úložné prostory, u staršího potomka budete tuto zónu řešit pravděpodobně tak, aby v ní bylo možné pohodlně sledovat televizi a poslouchat hudbu. Dominantním prvkem klidové zóny je jednoznačně postel, na níž byste rozhodně neměli šetřit. Kvalitní postel s roštem a zdravotní matrací může být pro vašeho potomka účinnou prevencí před mnohými bolestivými problémy se zády, hlavou a z dravotním stavem obecně. V klidové zóně by tak určitě neměly být žádné rušivé elementy v podobě elektronických zařízení, nápadných a křiklavých doplňků nebo barev. Zóny mohou být také opticky odděleny, například příčkou, kusem nábytku, nebo rozdílným vymalováním. Vždy však záleží na vašich preferencích, není to nutnost, i tak bude dětský pokoj správně zařízen.
„Nastavitelný nábytek poroste společně s dítětem, předejde se tak závažnému problému, kdy je například stůl příliš vysoký či později naopak nízký.“
Dětský pokoj a barvy v něm
Neméně důležitou roli sehrávají i barvy. Dětský pokoj může být funkčně navržen, ale pokud do klidové zóny přidáte typ barvy, která aktivizuje mysl člověka, ztratí rozdělení veškerý svůj potenciál a význam. Můžete si připomenout, co s prostorem udělá způsob vymalování či jak bude daná barva působit na psychiku. Obecně lze tedy do prostorů určených pro práci a studium sytější odstíny oranžové, zelené, žluté či červené, do klidové zóny naopak tlumenější pastelové odstíny, co neruší. Jestliže bude dětský pokoj vymalován jednou barvu, volte pro celý prostor nenásilný odstín spíše uklidňujícího ražení.
„Nenápadný a nebarevný nábytek ušetří finance, protože bude vhodný do pokoje předškoláka, školáka i studenta.“
Dětský pokoj slouží dětem, proto by do jeho zařizování měli také promluvit. Samozřejmě s určitými omezeními souvisejícími s jejich věkem. Zachovejte si střízlivý pohled na vybavení, avšak kombinujte ho s dětskou fantazií a oblíbenými artikly. Ve výsledku tak vybudujete dětský pokoj, co vydrží hezkou řádku let, aniž by se dítěti přestal líbit. Nezapomínejte tedy na zóny, vhodné barvy a dostatek prostoru, kterého docílíte například i pořízením vestavěných úložných prostor.
Diskuse k článku