Čištění peří doma? Jde to!
Kdo má doma péřové deky, peřiny nebo třeba spacáky, určitě se nejednou zamyslel nad tím, jak by je mohl vyčistit sám bez toho, aby bylo vždy nutno běhat do čistírny. Je jedno, jestli budete věci čistit poté, co je použijete (tedy na jaře) nebo až těsně před tím, než je znovu vytáhnete ze skříní - i v domácích podmínkách si s čištěním peří hravě poradíte, avšak jen u menších věcí.
Nic není příjemnější, než se v chladném večeru zachumlat do měkkých nadýchaných duchen z peří. Oblíbený materiál díky své struktuře a jedinečným vlastnostem nic nenahradí, proto není divu, že každý chce mít tuto náplň jako novou co nejdéle.
Rizika čistírny
Mezi čistírnami se také dají najít ty horší a ty kvalitnější, protože ne všude je poskytován stejný servis. V prvním případě by se vám pak věci nemuseli vrátit v takovém stavu, jaký je požadován.
- používají příliš agresivní přípravky, které ničí charakteristické vlastnosti peří (tepelná izolace, vododpudivost)
- čistí pouze od mechanických nečistot (přičemž bakterie, plísně a roztoči zůstávají netknuti)
- nevhodné a nekvalitní přípravky
- slepování peří k sobě, postupné nabalování a vznikání tvrdých hrudek (kvůli vlivu statické elektřiny)
Čištění peří doma: menší věci bez problémů
Pokud si lámete hlavu, jak účinně vyčistit třeba jen malý politý polštářek, pak je tu potěšující zpráva. Takový kousek můžete vložit bez obav do pračky, zapnout nejúspornější program (nízká teplota) a při ždímání otáčky nastavit na maximum. Pak už jen stačí při sušení průběžně pořádně protřepávat, aby se peří slepené k sobě opět oddělilo. Některé pračky mají k tomuto účelu i speciální programy.
Stejně lze prát i bundy, kde jde však riziko, že se materiál nahrne jen do jedné části.
- vždy používejte speciální přípravky na praní peří
- proto, aby se materiál nesrazil v jedné části, vložte do bubnu pračky 2-3 tenisové míčky (nejlépe také vyprané, aby nepouštěly chlupy)
- prací prostředek z věcí dostaňte opravdu důkladně – čím více propláchnutí, tím lépe (v pračkách přidat máchání navíc)
- nikdy nedávejte peří do sušičky! I když moderní sušičky disponují programy se studeným vzduchem, jejich použití se ani tak nedoporučuje.
Větší věci se ale doma čistí dosti s obtížemi, takže zvolit čistírnu je vhodné už jen kvůli pohodlí. Kupříkladu z přikrývek tam peří vyberou, vyčistí parou a suchým vzduchem a buď vrací zpět do původního obalu, který zašijí, nebo poskytnou obal nový. Pokud se jednalo o prošívanou deku, bude také znovu prošita – což doma sami nejspíše nedokážete ani při velké snaze. Čistírnu peří ale vybírejte pečlivě a zajímejte se o to, jakým způsobem peří čistí, jaké používají prostředky a jakým způsobem bude deka znovu prošita.
Diskuse k článku
Silvia Giovanna Vichova
Silvia Giovanna Vichova
Kudmila Elias
Vlasta Stanak