Peřiny a polštáře z přírodních materiálů pro sladké sny
Možná si ještě mnozí pamatují na obrovské duchny, které měly babičky a prababičky, v nichž se tak dobře spalo. Současná doba přináší nové materiály, ovšem ty přírodní mají stále své nezastupitelné místo. Nesou s sebouvýhody i nevýhody, důležité ale je, aby peřiny umožnily klidnou noc, při níž si organismus maximálně odpočine.
Přírodní materiály se dostaly znovu do popředí hlavně díky snahám o zdravý životní styl. U těchto materiálů se nemusíte starat o to, zda se hodí spíše na léto nebo zimu – většinou totiž mají vlastnosti takové, jež se hodí do každých teplotních podmínek. Vyšší pořizovací cena je tak vyrovnána tím, že nebudete potřebovat více sad.
Peřiny a polštáře z přírodních materiálů
Péřové peřiny
Jsou stále oblíbené, avšak ty z dutého vlákna je pomalu vytlačují. Záleží i na tom, zda je obsah tvořen vrchním či prachovým peřím. Prvně zmíněné je pevnější a poskytuje tak lepší oporu – hodí se tedy více do polštářů. Prachové peří bývá nejčastěji z kachen nebo hus, jimž poskytuje perfektní tepelnou izolaci. A přesně tak poslouží i vám – zahřeje dokonale. Často můžete narazit i na kombinaci obojího, většinou v poměru 80:20. Vynikají dlouhou životností, od čehož se ale odvíjí i cena. Komplet peřiny a polštáře pořídíte od dvou tisíc korun. Prát je můžete i doma, ovšem je třeba pořádného vysušení.
Při výběru se zaměřte na kvalitu prošití. Jestliže je přikrývka prošita jen na několika málo místech, v průběhu používání se bude peří seskupovat jen do těchto prostorů.
Ovčí rouno (či srst z čehokoliv jiného)
Uspokojí ty, kteří si zakládají na čistých přírodních materiálech. Jedná se však o poměrně kontroverzní lůžkovinu: jedni si ji nemohou vynachválit kvůli tomu, jak skvěle hřeje, jiní jí opovrhují z důvodu roztočů a špíny. Peřiny z ovčího rouna uchovávají přirozené teplo a právě kvůli tomu bývají často doporučovány revmatikům a osobám s poruchami pohybového ústrojí. Jakmile však jen trochu navlhnou (dokáží pohltit vodu až do 35% své hmotnosti), začnou vydávat nepříjemný zápach. Také čištění není snadné – používají se speciální přípravky, a to jen na dražší varianty. Ty levnější lze pořídit od tisícikoruny, jedinou možností údržby je však pouze větrání.
U přikrývek toho materiálu odpadne starost o sady jednotlivě na zimu a na léto. Snadno se přizpůsobují, takže v létě se pod nimi nezpotíte a v zimě vám naopak nebude chladno, protože pomáhají udržovat stálou tělesnou teplotu.
Alternativou k ovčímu rounu je srst z velbloudů, jež je mnohem lehčí. Shání se ale obtížně a navíc i cenově je opět o něco výše. Pokud ale neváháte zaplatit za komfort, pak není nejmenších pochybností o správnosti volby. Vysokou hřejivost, jemnost a lehkost má také srst z lamy nebo angorské kozy. Tady se cena pohybuje už ale nad hranicí desíti tisíc korun.
Další materiály
Poměrně novým materiálem je bambus, který se vyznačuje jemností, pevností a schopností pohlcovat vlhkost. V kombinaci s bavlnou tak zajišťuje vysoký komfort. Sama bavlna se pak také používá nejen jako povrchový, ale i výplňový materiál. Společně s hedvábím se hodí ale hlavně pro letní měsíce nebo do teplejšího klimatu. Vůbec nejdražším materiálem je kašmír.
Ať si vyberete kterýkoliv materiál, důležité je, abyste se v něm cítili příjemně. Jen tak si užijete klidnou noc a organismu bude dopřána pořádná regenerace.
Diskuse k článku