Chcete se zbavit hryzce? Zjistěte si o něm co nejvíce informací
Často se na nás obracíte s dotazem, jak se zbavit hryzce, který řádí na vaší zahradě. Způsobů, jak se zbavit hryzce, je hned několik, o této problematice jsme navíc již dříve psali. Vzhledem k četnosti dotazů z řadu našich čtenářů jsme se však rozhodli se na téma zaměřit podrobněji a v několik samostatných dílech si o hryzci říci co nejvíce informací, které dopomohou k úspěšnému vyhnání ze zahrady. Dnes se zaměříme na to, jak hryzec vypadá a jak se chová. V dalších článcích se pak zaměříme na jednotlivé metody hubení a vypuzování.
Hryzec vodní
Hryzec vodní, který se čas od času objevuje na našich zahradách a způsobuje velké škody, je hlodavec patřící do čeledi myšovitých. V České republice se jedná o běžně se vyskytujícího hlodavce, který je dle stupně ohrožení IUNC málo dotčený, takže je jeho hudební u nás povoleno. Odborné označení tohoto hlodavce je Arvicola terrestris, setkáte se i s různými českými synonymy. Říká se mu u nás také hryzec zemní, vodní myš či vodní krysa.
Jak hryzec vypadá
Pokud se budete chtít zbavit hryzce, měli byste si v první řadě zjistit, jak vypadá a jak se chová. Bude pro vás mnohem snazší identifikovat, že je to právě on, kdo vaši zahradu pustoší. Hryzec vodní svým vzhledem připomíná potkana. Dospělí jedinci dorůstají délky těla až 19 cm, jejich ocas může být dlouhý i 14 cm. Hryzci mají hustou srst, která má obvykle tmavě hnědé zabarvení. Na spodní straně těla může být barva srsti bílá. Hryzec má malé oči i uši a zaoblený čenich.
Hryzci se nejčastěji pohybují kolem vod a močálů
Svůj přívlastek vodní si hryzec získal z jasného důvodu. Je dobrým plavcem a nejraději se vyskytuje v okolí vod a močálů. Podle odborníků se až ze dvou třetin pohybují hryzci právě jen v okolí vodních ploch, jen z jedné třetiny pak na loukách a v okolí suššího prostranství. Větší pravděpodobnost výskytu hryzce vodního na zahradě tak mají ti, kteří mají své pozemky v okolí rybníků, potoků, mokřadů či močálů.
Česká republika rozhodně není jediným místem, kde se s tímto hlodavce setkáte. Pohybuje se po celé Evropě s výjimkou Francie, Španělska, Portugalska a Řecka. V minulosti byl jeho výskyt zaznamenán také v severozápadní části Asie, zde se však objevuje jen zřídka.
Způsob života hryzce vodního
Hryzci žijí v norách. Své chodbičky si obvykle vyhrabávají právě v okolí rybníků a močálů. Nejčastěji se stravují podzemními částmi rostlin, ke kterým mají přístup z vyhrabaných nor. Hryzci se rychle rozmnožují, a tak hrozí i jejich přemnožení. Na zimní období se tito hlodavci pečlivě připravují a shromažďují si zásoby. V zimě pak mohou okusovat i stromky v podzemí, stejně tak se mohou čas od času vydat i do sklepů, kde se pustí do uskladněných mrkví, brambor, řepy a dalších druhů zeleniny.
Pozor, hryzec se může přemnožit
Jeden hryzec vám na zahradě mnoho škod nezpůsobí, problém však je v tom, že se velmi rychle rozmnožuje. Hryzci mají v jednom vrhu šest až jedenáct mláďat. Ta mohou mít až 5krát ročně! První mláďata hryzců se rodí na jaře, poslední vrh je pak na počátku zimního období. Březost samic se udává kolem 20 dnů. Mláďata hlodavců jsou plně osrstěná po dvou týdnech a už po osmi týdnech jsou pohlavně dospělá, a tak se mohou podílet na dalším rozmnožování. Z důvodu rizika přemnožení je tak namístě se hryzců na zahradě zbavit co nejdříve je to možné.
Proč nám hryzci škodí
Nabízí se také otázka, jakým způsobem na hryzec na zahradě škodí a má-li vůbec smysl s ním nějak bojovat. Největším problémem jsou samotné nory, které si hryzci vytváří. Ty mohou bát dlouhé i desítky metrů. Proto postupně dochází ke zhoršování stability půdy na zahradě, stejně tak k narušování kořenů stromů i rostlin. Hryzci navíc kořeny rostlin a stromů okusují. Největší škody napáchá hryzec na zahradě v období podzimu. Tehdy se připravuje na zimu, shromažďuje zásoby, likviduje kořeny a pouští se i do zeleniny na zahradě a ve sklepech.
Hryzec vodní dokáže způsobit poměrně velké škody. Podrývá půdu, narušuje její stabilitu, pojídá kořeny i zeleninu. Jak se ale hryzce zbavit? Na to jsme se zaměřili už ve starším článku, podrobně se této problematice budete věnovat v sérii nadcházejících článků. Pravidelně nás sledujte a v brzké době očekávejte nové čtení o hryzci vodním.
Diskuse k článku