Proč pořídit chránič matrace a jak vybrat ten správný
Kvalitní matrace je základem zdravého spánku. Za opravdu kvalitní matrace zaplatíte tisíce až desetitisíce korun, a tak je namístě dělat vše pro to, aby co nejdéle vydržely. Jedním z cest, jak prodloužit životnost matrace a zvýšit hygienickou úroveň v ložnici, je pořízení chrániče matrace. Přečtěte si, kdy má cenu do chrániče investovat a jak jej správně vybrat.
Chránič matrace zvyšuje hygienu a prodlužuje životnost
Budete-li používat chrániče, životnost svých matrací prodloužíte i o několik let. Vytváří ochrannou vrstvu, která zabraňuje mechanickému poškození, propocení, protečení i jakémukoliv znečištění. Všechno zkrátka schytá samotný chránič, jehož pořizovací cena představuje zlomek ceny nové matrace. Protože se nečistoty a tekutiny nedostanou hluboko do struktury matrace, zvyšuje se také úroveň hygieny. Jejich použití má význam vždy, v každém případě by však nemělo chybět na matracích:
- V hotelech a jiných typech ubytovacích zařízení
- V dětských pokojích a pokojích pro hosty
- V domácnostech, kde je zvykem jíst a pít v posteli
- V domácnostech, kde do lůžka zaléhají i mazlíčci
- V ložnicích seniorů a osob, které se potýkají s inkontinencí
Vrzající postel opravíte během chvilky, vystačíte si i s obyčejným mýdlem
Skládací a sklápěcí postele - úspora místa pro každou příležitost
Utvořit doma příjemné prostředí pomohou i dekorační závěsy do oken
Chrániče matrací se vyrábí z mnoha materiálů
Na trhu narazíte na chrániče vyrobené z nejrůznějších materiálů. Liší se vedle ceny také vlastnostmi, ať už jde o míru voděodolnosti, tloušťku, tvrdost, způsob praní apod. Nejčastěji na trhu narazíte na chrániče z následujících materiálů:
Prošívaný chránič – na rozdíl od dalších typů není voděodolný. Není tak vhodný do dětských pokojů a ložnic seniorů. Slouží k mechanické ochraně matrace a zlepšuje komfort při spánku. Zpravidla se vyrábí z jemného polyesterového vlákna, které je prošité vrstvou vlákna dutého.
Froté s ochranným zátěrem – oblíbeným typem chráničů, které vynikají voděodolností, je froté s ochranným zátěrem. Ten může být buď PVC, nebo PU. Velkou nevýhodou PVC je šustivost. Pokud tedy váš spánek není v noci hluboký a zbudí vás každý zvuk, upřednostněte ochranný zátěr z PU.
Bambusový chránič – chrániče z bambusového vlákna jsou díky přírodnímu materiálu a přirozeným vlastnostem oblíbené. Nešustí, jsou prodyšné a voděodolné, také se snadnou čistí. Výhodou bambusového vlákna je schopnost pohlcovat pachy.
Tencel – chrániče jsou vyrobené ze speciálním extra tenkého vlákna označovaného komerčním názvem Tencel. Materiál je perfektně prodyšný, a přesto nepropustný. Patří do vyšší cenové třídy. Vzhledem ke svým vlastnostem je vhodný i pro dlouhodobě nemocné osoby.
Molton – za zmínku stojí také chrániče matrací z materiálu Molton, které se vyrábí ze 100% počesané bavlny. Jsou příjemné na dotek a vynikají prodyšností.
Vyberte chránič správných rozměrů
Rozměr chrániče musí odpovídat rozměrům vaší matrace. Na trhu je k dispozici nespočet chráničů ve standardních velikostech. Máte-li manželskou posteli se dvěma matracemi, můžete použít jeden velký chránič, který překryje přechody a zlepší pohodlí. Používáte-li matrace atypických rozměrů, obraťte se přímo na výrobce. Mnozí z nich nabízejí možnost zhotovení chrániče přesně dle zadaných rozměrů. Pokud si pořídíte chránič nevhodné velikosti, může vám samovolně sjíždět, nebo bude jeho upevňování problematické. Současně zjistěte, na jakou výšku matrace je konkrétní chránič vhodný. Zejména u vysokých postelí boxspring může být problematické upevnění chrániče s lemem, lepší je řešení s pružnými gumami.
Chcete získat i další tipy a rady pro kvalitní spánek? Přečtěte si některé z dřívějších článků:
Diskuse k článku