Jak na výběr patrové postele?
Výhody patrové postele spočívají především v ušetření volného místa, a tak je tento typ nábytku využíván především v obydlích, kde se obyvatelé potýkají s nedostatky malého prostoru. Patrové postele jsou řešením, které lze nalézt především ve spoustě panelových bytů. Výběr takové postele je ovšem třeba uzpůsobit nejen nárokům na celkové pohodlí, ale také otázkám bezpečnosti. V tomto článku tak nejdete doporučení, která vám s nákupem patrové postele určitě pomohou.
Odborníci často upozorňují, že na patrové postele nepatří předškoláci – děti do 6 let věku. A to především z toho důvodu, že takto malé dítě má mnohem hlubší spánek než dospělí jedinci. V důsledku toho je ještě několik dlouhých minut po probuzení dítě hodně dezorientované, a tak by mohlo dojít k nepříjemnému úrazu, například při odchodu na WC či za rodiči do ložnice. Pokud tedy nákup patrové postele zvažujete, berte v potaz i věk vašich potomků.
Materiál a konstrukce patrové postele
Vůbec nejdůležitějším kritériem je materiál, z něhož je postel vyrobena, a také její konstrukce. Hlavním požadavkem musí být stabilita a pevnost. Vedle klasického dřeva, například z borovice nebo smrku, se tak v dnešní době objevují i patrové postele kovové, případně z dřevotřískových směsí. Odborníci v tomto ohledu doporučují vsadit na tradiční materiál, který poskytne potřebnou oporu a vypadá dobře, a tím je samozřejmě dřevo. Alternativou může být kov, který se ovšem do dětského pokoje pro malé ratolesti příliš nehodí, protože nepůsobí tak hřejivým dojmem. Na druhé straně však svým minimalistickým vzhledem zapadne do studentského pokoje. Výjimkou však nejsou ani kombinace obou zmiňovaných materiálů. Dřevotřískovým postelím byste se dle doporučení odborníků měli raději vyhnout.
Co se týče konstrukce, ta musí být již na první pohled bytelná. V žádném spoji nesmí docházet k viklání či posunu. U dětí do zhruba 12 let věku je nutné, aby rohy a další vyčnívající části byly zaoblené. Přístup nahoru musí být bezpečný, není-li potřeba rovného žebříku, vyberte raději postel, jejíž žebřík je šikmý (připomíná svou polohou schody), není tedy kolmo k zemi. Samozřejmostí jsou i dostatečně pevné bočnice a zábrany proti pádu. A co o patrových postelích pro děti dále říká norma ČSN EN 747-1?
|
|
|
|
Patrové postele vybírejte s ohledem na budoucnost
Pamatujte na to, že se zvyšujícím se věkem rostou i nároky dětí na úložné prostory. Můžete tak vybrat postel, která bude u spodního lůžka opatřena výsuvnými šuplíky, kde lze uchovávat například sezónní věci apod. Důležité také je, aby patrová postel, kterou hodláte v pokoji ponechat několik let, nebyla příliš kýčovitá. Vyvarujte se proto nákupu patrové postele s dětskými obrázky a motivy, za několik let by se za ni vaše ratolesti jistě styděli. Ostatně, neutrální nábytek je obecně v dětském pokojíčku nejlepší. To a mnohé další informace se dozvíte v článku „Dětský pokoj rozdělený na zóny ocení každá ratolest“.
S ohledem na budoucnost volte i rozměry lůžka. I když se zdá, že nyní by vašemu potomkovi stačila menší lehací plocha, za několik málo let by se taková postel stala prakticky nepoužitelnou, kde by se rozhodně neodpočívalo dobře. Obecně se doporučuje volit standardní rozměr 90 cm x 200 cm. Výjimkou však nejsou ani patrové postele s lůžky o velikosti 120 cm (a více) x 200 cm, kde se v případě potřeby mohou vyspat i dvě děti (například když přijede návštěva).
A co matrace u patrové postele?
Kvalitní rám a celkově pevná konstrukce by byly k ničemu, pokud by se v posteli nacházela nepříliš kvalitní matrace. Tu je vhodné vybrat u odborného prodejce, opatřenou patřičnými certifikáty. Pokud chcete předejít případným obtížím v podobě pozdějších bolestí zad, pak určitě volte zdravotní typ, který poskytuje tělu tu nejlepší možnou oporu. U menších dětí nezapomeňte na pratelný potah, díky čemuž se i případná noční nehoda obejde bez větších následků na majetku. Kvalitní matrace se označuje pojmem zónová. Je, jak už název napovídá, rozdělená na jednotlivé oblasti s různou tvrdostí, aby byla opora tělu poskytnuta přiměřeně vůči konkrétní části těla. Matraci by si mělo dítě v prodejně vyzkoušet, abyste až doma nezjistili, že je pro něj příliš měkká, nebo naopak tvrdá. Další informace o zdravotních matracích přináší článek „Základem vydatného a kvalitního spánku může být zdravotní matrace“, kde jsou uvedeny i zajímavé tipy, které souvisí právě s užíváním matrace.
Výběr patrové postele není snadný, pokud se však budete řídit tím, co je uvedeno na řádcích výše, pak se při něm určitě nespletete. A pokud vám nevyhovuje sortiment, na který v obchodech s nábytkem narážíte, můžete si patrovou postel nechat vyrobit na míru. Investice to ovšem bude výrazně dražší.
Diskuse k článku
Veronika Lorencová