Obývací pokoj jako ze žurnálu: útulný a bez zbytečností
Zapojte svoji fantazii a nechte ji pracovat na plné obrátky. Každý si představí svůj vysněný obývací pokoj jinak, avšak obecná pravidla a základní rady platí pro každý z nich. Ať už upřednostňujete minimalismus a vzdušnost, nebo mnoho dekorací, vždy dávejte pozor, aby se jednotlivé kousky „nehádaly“ a nepůsobily spíše jako nepořádek.
Obývací pokoj je místnost, kde se scházíme s přáteli i rodinou, děti si tu hrají a mnohdy jej využíváme i pro práci. Na to vše je nutné při zařizování myslet. Hlavním úkolem je tedy skloubit v obýváku praktické využití s reprezentativností místnosti. Největším nešvarem je přitom přeplněnost prostoru, což nesvědčí zkrátka nikdy.
Obývací pokoj: začínáme od podlahy
První chybu můžete udělat hned na začátku. Nechtějte za každou cenu „něco speciálního,“ s podlahami v dalších místnostech pak může vzniknout nepěkný kontrast. Možností, čím pokrýt podlahu, je mnoho. Obecně se ale nedoporučují chladné dlaždice, naopak mezi vhodné krytiny se řadí dřevo nebo laminát. Mějte ale na paměti jednoduché pravidlo – v případě, že zvolíte tmavou podlahu, pak už se raději vyhněte tmavým odstínům na zdech. Takovou chybu nenapraví velká okna, ani dokonalé osvětlení.
S barvami v obývacím pokoji opatrně
Hra s barvami se nesmí opomíjet. Plánujete-li barevné zdi, pak volte spíše optimisticky laděné a přitom tlumené tóny z teplé části barevného spektra. Zvýrazněte maximálně jednu zeď (za pohovkou, za krbem, za televizí…), a to nejlépe stejným odstínem, jen sytějším, jaký je na ostatních stěnách. V hlavě byste ale už měli mít představu o doplňcích, aby se barvy navzájem nerušily, a nevytvářely tak zbytečnou disharmonii prostoru. Nevhodně by upoutávaly pozornost a působily by rušivě.
Obývací pokoj nesmíte přeplnit nábytkem
Schází se u vás mnoho přátel nebo velká rodina? Pak jistě chcete, aby měl každý svůj kousek gauče nebo křeslo. Pokud se ale v jiných dnech scházíte doma jen s manželem a dvěma dětmi, pak je spousta nábytku zbytečná. S tím si ale můžete poradit jednoduchým způsobem. Máte-li možnost přesunout křesla do jiné místnosti, udělejte to. Obývák bude vzdušnější, lépe se v něm budete pohybovat a nebude tolik přeplněný. Před příchodem návštěvy je zase jednoduše přesuňte.
Obývací pokoj není muzeum ani galerie
Dostáváme se k hlavnímu nešvaru moderních obývacích pokojů, čímž je přeplněnost dekoracemi. Ano, nabídka v obchodech je skutečně obrovská a je těžké odolávat. Záleží na vkusu každého, minimalismus nevyhovuje všem, ovšem přecpanost lampičkami, mističkami a svícny je zase opačným extrémem. Obrazy na zdech pokoj zútulní, ovšem také jich nesmí být moc a navíc i motiv by měl korespondovat se stylem místnosti.
Pokud si sami nevíte se zařizováním obýváku rady, pak se běžte poradit s odborníkem – bytových nebo interiérových designerů je spousta. Ovšem i oni se řídí jednoduchým pravidlem, s nímž nemůžete ani sami šlápnout vedle – méně je někdy více. Dál už vše záleží na vkusu a možnostech. Hlavní je cítit se příjemně.
Diskuse k článku