Objevte kouzlo majoliky. Přečtěte si, čím se vyznačuje a jakou má historii
Majolika – tradiční španělská keramika, která dobyla svět. V soudobém interiéru má však své místo a může ozdobit i váš domov. Přečtěte si, čím se vyznačuje a jak ji využít v moderním i rustikálním stylu bydlení.
Co je to majolika
Majolika je tradičním druhem keramiky. Je charakteristická svým vysokým leskem a barevností. Vyrábí se z hlíny, povrch je tvořený glazurou a při výrobě se opakovaně vypaluje. Majoliku můžete použít jako výrazný dekorativní prvek v interiérovém designu, a to jak na stěnách, tak na podlaze nebo na nábytku.
Pro svou pestrobarevnost a vysoký lesk je vhodná pro zakomponování do různých stylů interiéru – od rustikálního až po moderní. Navíc je velmi odolná a snadno se udržuje, díky čemuž je vhodná pro použití v rozličných prostorách, od kuchyně až po koupelnu.
Mozaika do koupelny dodá místnosti originální vzhled
Skleněný obklad za kuchyňskou linku – vyplatí se?
Mozaika do kuchyně je originálním prvkem pro oživení prostoru
Majolika se vyrábí už od středověku
Majolika patří mezi opravdu tradiční typy keramiky – vyrábí se už od středověku. První zmínky o její výrobě pocházejí ze středověkého Španělska, kde ji řemeslně zruční lidé vyráběli na Mallorce, zejména pak ve městě Talavera de la Reina. Tato španělská majolika byla velmi ceněná a do celé Evropy se rozšířila přes významné obchodní cesty. Pro svou jednoduchost, krásu a odolnost uchvátila celý svět.
V renesanci se výroba majoliky rozšířila i do Itálie. Ve své době byla opravdu žádaná a využívala se zejména pro výrobu kachlí, mís a nejrůznějších dekorativních předmětů. V této době se také začala v Itálii vyrábět tzv. faience (fajáns), což je druh majoliky s bohatou barevností a složitými ornamenty. Fajáns se stala velmi oblíbenou pro výrobu porcelánu a byla rozšířena po celé Evropě. Majolika se v současnosti vyrábí ve všech světadílech a je velmi oblíbenou volbou pro výrobu dekorativních předmětů v interiérovém designu.
Majolika má společné rysy s tupeskou keramikou
Díky majolice tak vznikl fajáns, který byl oblíbený nejen v Itálii, ale také Francii, Německu nebo Švýcarsku. Prostřednictvím německých habánů se dostala zdobená keramika také na Moravu. Glazované džbány a další výrobky z keramiky je dodnes typické pro jihomoravskou obec Tupesy, která je příznačná pro své květinové dekory a syté červené, modré a žluté barvy. Tzv. tupeská keramika má proto s tradiční španělskou majolikou mnoho společného.
Využití majoliky v moderním interiérovém designu
Výrobky z glazované keramiky se pro svůj tradiční vzhled hodí především do interiérů zařízených v rustikálním stylu. Majoliku však lze vkusně zakomponovat také do minimalistických či moderních interiérů, kde působí jako ozvláštňující prvek. Nemusí jít přitom o majoliku v pravém slova smyslu, ale jen o inspiraci motivů. Prvky typické pro majoliku se totiž hojně používají na obkladech a dlažbách, které mohou ozvláštnit koupelnu, kuchyň, jídelnu či jiný interiérový prostor.
Majolika je krásnou ukázkou toho, jak tradiční řemeslnou výrobu s tradicí několika století přenést i do soudobých interiérů. Chcete se inspirovat i dalšími články o interiérovém designu? Přečtěte si některé z následujících:
Diskuse k článku