K občasnému přitápění poslouží olejový radiátor
Dostatek tepla je jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují kvalitu a pohodlí bydlení během nejchladnějšího období v roce, tedy v zimě. Existuje celá řada možností, jak byt či dům vytápět. Olejový radiátor je řešením spíše přídavného charakteru, i tak se těší poměrně velké oblibě. Olejový radiátor je totiž mobilní a snadno ovladatelný.
Olejový radiátor potřebuje ke svému chodu elektřinu, a tak je doporučován a využíván spíše jako prostředek k občasnému přitopení v místnosti, kde dokáže zvýšit teplotu již během krátké chvíle po zapnutí. S předáváním tepla pomáhají i zabudované ventilátory, které některé typy obsahují. Často je proto využíván na chatách a chalupách, díky kolečkům je navíc toto topidlo mobilní, a tak je možné s ním manipulovat dle potřeby.
Trápí vás cena plynu? Porovnejte si nabídky. |
Olejový radiátor – základem je ohřev oleje
Princip, na kterém olejový radiátor funguje, je jasně znatelný už z jeho pojmenování. Uvnitř zařízení se nachází olej, který je určen k akumulaci tepla. Díky tomu je toto topení schopno předávat teplo i ještě hodnou chvíli po vypnutí. Řadí se mezi přímotopná elektrická zařízení, které je obvykle vybaveno termostatem pro účinnou regulaci teploty. Olej jako takový nemá nijak závratnou tepelnou kapacitu, a proto je olejový radiátor doporučován spíše jako přídavný zdroj tepla. Osvědčí se tak v koupelně (při dodržení bezpečnostních zásad), ložnici či pracovně, kde nejsou nároky na vytápění tak velké.
Olejový radiátor (7 žeber) pořídíte od cca 800 Kč. |
Podle čeho olejový radiátor vybírat?
Pro výběr olejového radiátoru je stěžejní povaha prostoru, pro který je určen. Od těchto údajů by se následně měly odvíjet nároky na výkon a další parametry zařízení. Nejsnadnější orientaci umožňuje rozdělení radiátorů dle počtu žeber. V zásadě platí, že méně zeber znamená využití do menších prostor, větší počet žeber postačí k vytopení větších místností, protože účinnost radiátoru plně koresponduje s plochou povrchu topného tělesa.
Samozřejmě je potřeba, aby měl olejový radiátor dostatečný výkon, který zvládne vytopit místnost daných rozměrů. I když pravdou je, že je třeba pamatovat i na další aspekty jako izolační schopnosti prostoru a celé stavby, okolní vlivy apod. Nelze tedy přímo kategoricky určit, jaký výkon postačí do konkrétního domu či bytu, orientačně lze využít vzorec P = V x dT x K / 860, přičemž „V“ je objem místnosti (šířka x délka x výška), „dT“ je rozdíl mezi venkovní a požadovanou vnitřní teplotou a „K“ je tepelný koeficient (určovaný dle typu stavby a úrovně její izolace – pro běžný objekt se střechou a částečnou izolací je to 1 až 1,9). Výsledek posléze ukáže, kolik kW by měl radiátor mít, aby dokázal udržet v daných podmínkách tepelnou pohodu. Na jaké údaje se tedy určitě zaměřit?
- příkon
- výkon
- počet žeber
- možnost regulace výkonu
- rozměry
- délka přívodního kabelu
- ventilátor
Olejový radiátor nabízí uživateli bezúdržbové vytápění s poměrně dlouhou životností a možností topidlo libovolně přemisťovat dle aktuálních potřeb. Na druhé straně je však potřeba si uvědomit náklady na jeho provoz (při dnešních cenách za elektřinu), které z něho dělají topidlo nevhodné pro každodenní vytápění celého domu nebo bytu.
Diskuse k článku