Jedlý strom moringa – popis, účinky a pěstování
Už jste slyšeli o jedlém stromu moringa? V obchodech zaměřených na zdravou výživu a přírodní medicínu se produkty z něho vyrobené těší velké oblibě. Přečtěte si, proč je nyní tak populární, jak vypadá, jaké má vlastnosti a jak je to s pěstováním v našich klimatických podmínkách.
Moringa – zázračný strom z Himalájí
Stálozelená moringa olejodárná má svůj domov v oblasti Himalájí. Protože má dužnatý kmen, svým vzhledem připomíná baobab. Pěstuje se zejména v Indii, a to i na plantážích. Existují i jiné druhy moringy, se kterými se setkáte například v Africe. Moringa se často označuje jako jedlý strom. Využívat se totiž dají všechny jeho části od listů přes kmen po kořeny.
Geopatogenní zóny mají na naše zdraví špatný vliv. Jejich odrušení může vyřešit mnoho problémů
Moringa se řadí mezi superpotraviny
Moringa je plná vitamínů a minerálů. Proto se označuje za superpotravinu, která dokáže lidskému tělu dodat značné množství potřebných látek. Zatímco místní konzumují produkty z moringy stovky let, u nás je známá pár let. Přesto se těší velké oblibě.
A jaké látky tedy v morinze najdeme? V přírodním léčitelství se nejčastěji vyžívají listy stromu. Ty jsou bohaté například na betakaroten, kyselinu listovou, omega 3, draslík, fosfor či vápník. Je také bohatým zdrojem manganu, hořčíku, železa či zinku. Jedná se tedy o jakýsi přírodní multivitamín, který dokáže částečně nahradit tablety z farmaceutického průmyslu.
V doplňcích stravy i kosmetice
Na trhu pořídíte produkty z moringy v mnoha podobách. Jako doplněk stravy se nabízí ve formě sušeného prášku nebo kapslí. K dispozici je také ve formě sypaného čaje. Prášek z moringy můžete přidávat do kaší či jogurtů, abyste potlačili výraznou chuť, která nemusíte každému vyhovovat.
Moringa olejodárná je – jak je z názvu zřejmé – bohatá na oleje. Proto je k dostání i ve formě oleje, který se hojně využívá v oblastí přírodní kosmetiky. Moringový olej za studena lisovaný můžete používat pro přímo péči o vaši pokožku. Pomáhá řešit problémy s pigmentací a potlačovat výskyt vrásek. Olej z moringy si můžete nanést i na vlasy, kde pomůže proti lámavosti. Pro své vlastnosti je morignový olej důležitou složkou řady produktů přírodní kosmetiky. Jako doplněk jej najdete například v mýdlech, pleťových krémech, vlasových přípravcích a dalších.
Pěstování moringy
Ve specializovaných obchodech pořídíte i semena moringy, a tak si můžete tuto rostlinu zkusit vypěstovat i sami. Nutno podotknout, že podmínky pro pěstování nejsou u nás zrovna ideální. Protože je její domovinou oblast subtropická a tropická, vyžaduje suché a teplé podmínky. Venku se jí tak dařit příliš nebude. S trochou šikovnosti však můžete moringu pěstovat jako pokojovku, případně si vyzkoušet pěstování v květináči.
Semena namočte do vody
Získali jste semena moringy? Namočte je do vody a počkejte asi dva dny. Během toho nasají vodu a nabobtnají. Až potom je zasaďte do zeminy, vhodný je například substrát pro kaktusy. Umístěte květináč na okenní parapet či jiné teplé místo s dostatek přirozeného světla. Pro rychlejší růst můžete přisvětlovat umělým zdroje světla. Moringa by měla vyklíčit asi za dva týdny od zasazení.
Sazenice moringy u nás zřejmě neseženete. Protože je tento strom náročný na pěstování, není mezi pěstiteli zrovna vyhledávaný. S trochou šikovnosti ale pěstování zvládnete a budete si moct připravit vlastní přírodní produkt z listů či jiné části moringy. Zaujal vás tento článek a máte rádi pokojovky? Přečtěte si i další o pěstování pokojových rostlin:
Diskuse k článku