
Jak správně vydlabat a vyřezat dýni
K podzimním dušičkovým, resp. halloweenským dekoracím patří bezesporu vydlabané a vyřezávané dýně. Pokud rádi tvoříte (ať už sami, nebo se svými dětmi) a chcete se do dlabání dýní pustit, nasbírejte pár praktických tipů a rad. Práce vám půjde lépe od ruky a výsledek bude stát za to.
Vyberte dýni vhodného typu a tvaru
Základem úspěchu je volba dýně vhodného druhu, tvaru a velikosti. Existuje nespočet odrůd dekorativních dýní, ne všechny jsou ale k dlabání vhodné. Některé typy mají příliš tenké stěny, jiné jsou na vyřezávání příliš tvrdé. Nejlepší volbou jsou bezpochyby dýně mexické, které jsou přímo určené k dekorování.
Inspirujte se: okrasné dýně jako ozdoba a nápadité oživení zahrady
Velká dýňová záležitost: mnoho druhů k jídlu i pro výzdobu
Volba velikosti je na vás, vyřezávat se dají jak malé, tak obrovské kusy dýní. Je však důležité, aby na svém povrchu neměly žádné poškození – praskliny, promáčkliny, plísně apod. V takovém případě by se začaly velmi brzo kazit a veškeré práce by přišla vniveč.
Dlabání dýně – shora, nebo zespod
Při dlabání dýně lze postupovat dvěma způsoby. Nejčastěji se odřízne vrchní část dýně, která později poslouží jako poklop. Skrz otvor se pak do dýně vkládají svíčky nebo elektrická svítidla. Druhou možností je vyříznutí otvoru do dýně ze spodní strany a dlabání skrz dno. Dýně pak vypadá kompaktně a při manipulaci nehrozí odpadávání vrchního víka. Dýně s otvorem se pak jednoduše postaví přímo na svíci či svítidlo. V podstatě plní funkci stínítka.
Ať už budete dlabat z horní, nebo spodní strany, postup samotného dlabání je v obou případech stejný. Stačí do ruky vzít obyčejnou lžíci a postupně z dýně odstraňovat měkkou dužinu s jádry. Doporučujeme odebírat skutečně jen tu měkkou dužinu a stěny příliš neztenčovat. Dýně totiž bude postupně vysychat a s tím se i zmenšovat tloušťka stěn. Pokud by byly velmi tenké, mohla by se dýně velmi brzy zbortit.
Fixou si načrtněte místa pro řezání
Jakmile budete mít mexickou dýni vydlabanou, přichází na řadu vyřezávání vzorů. Předtím však doporučujeme na dýni místa pro vyřezávání naznačit fixem, aby byly vzory rovnoměrné a neudělali jste zbytečné chyby. Pokud budete dlabat dýni shora, do víka vyřežte otvory, nebo okraje zařízněte do tvaru pilky nebo vlnek. Budete-li dlabat zespod, i v takovém případě udělejte výřezy do horní části dýně. Díky tomu bude mít svíčka dostatečný přísun vzduchu a nebude vám samovolně pohasínat.
Řezejte skalpelem nebo ostrým nožem
Konečně přišel čas na samotné vyřezávání! Aby vám šla práce dobře od ruky, použijte tenký a velmi ostrý řezný nástroj. Ideální je k tomuto účelu skalpel, se kterým snadno vyřežete i drobné detaily. Na větší plochy můžete použít i zalamovací nůž nebo tenčí kuchyňský nůž.
Dýně vydrží venku dva až tři týdny
Pokud chcete, aby vám dýně zdobila prostor před domem či na zahradě během dušičkového období, nepouštějte se do dlabání a řezání příliš brzy. V chladnějším prostředí vydrží vydlabané dýně asi 2 až 3 týdny, pokud však budou dny teplejší a sluníčko bude výrazně svítit, životnost se zkrátí. Proto doporučujeme se do dlabání pustit přibližně 2 týdny před dušičkami, případně si během podzimu průběžně vydlabávat více dýní.
Chcete tipy na další podzimní dekorace? Přečtěte si některé z následujících článků:
Diskuse k článku