Velká dýňová záležitost: mnoho druhů k jídlu i pro výzdobu
Dýně se pěstují na šesti kontinentech. V americe je tak populární, že tam dokonce funguje i jakýsi „dýňový průmysl," který zásobuje obchody žádanými produkty z dýní. Jejich produkce je tam opravdu velká, stejně jako v Austrálii. Existuje na 45 druhů dýní, v našich končinách ale suveréně vede tykev obecná, kterou následuje dýně máslová, špagetová nebo hokkaido.
Správný podzim poznáte podle zubatých příšer, které kontrolují každý pohyb kolem zahrádky, schodů nebo parapetu oken. Bez dýní by takový hororový festival plápolajících svíček nebyl to pravé. Některé druhy je však lepší sníst, než vydlabat pro okrasu.
Druhy dýní: na talíř pro zdraví i jako dekorace
Okrasné a jedlé dýně si našly cestu do zahrádek i na talíře. Dýně obecná, tedy ta nejrozšířenější, svou barvou napovídá, že pochází z oblasti divokého Mexika a žhavého Texasu. Přináší tak atmosféru, kterou na sebe upoutají pozornost i v sychravém podzimu. To je období, kdy přichází na řadu všechny dýňové speciality a tělu se tak dostane nadílka mnoha prospěšných látek. Od železa, které potřebují ve větší míře hlavně ženy, až po beta-karoten, který u oranžových dýní souvisí s jejich lákavou barvou. Zanedbatelné není ani množství antioxidantů. Účinky má dýně tedy blízko k mrkvi, která má zase aktivně zabraňuje degenerativnímu poškození zraku.
Tykev obecná
Její plody zná každý, na podzim se jim nevyhnete. Obsahuje látky, které jsou pro zdraví nezbytné: beta karoten, vitamíny C, D, E a z vitamínů skupiny B pyridoxin, cyanocobalamin, thiamin, riboflavin a niacin. Z minerálů obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek nebo mangan. Ve stravě se postará o příděl sacharidů, tuků i bílkovin.
V dutině jsou uložena semena, která se nakládají do soli a suší. S jejich obdobím se tělu dostává bohatý přísun zinku. Ceněný je jejich olej, který přispívá ke správnému fungování funkcí organismu od činnosti trávícího traktu až po zrak.
Připravit se z ní dají polévky, saláty, upravuje se pečením a zapékáním, griluje se nebo se přidává do pomazánek.
Dýně muškátová
Jak asi může vonět muškátová dýně? Ano, velmi výrazně. Šíří kolem sebe typické aroma, ale kvůli tomu se nepěstuje. Využívá se hlavně hutná oranžová dužina, která se dá připravit jako slaná i sladká dobrota.
Máslová
Máslová dýně je jednou z variant dýně muškátové. Odlišuje ji protáhlý tvar a světlejší barva slupky. Seminka jsou zmístěna jen v menší dutině. V kuchyni se využívá její jemně nasládlá chuť s výrazným aroma. Ze všech dýní je nejlahodnější a neodmyslitelně tak patří ke speciálnímu podzimnímu menu.
Je výbornou ingrediencí do polévek a nádivek. Přidává se do těsta a pochutnáte si na ní s těstovinami i rýží. Typická přísada podzimních salátů podávaná k sýrům i další selenině. Doplňuje různé masové směsi a přidat ji můžete do kompotů i džemů.
Jak vidno, chutná na sladko i na slano.
Vydrží dlouho čerstvá, ale pro dlouhodobé skladování se příliš nehodí.
Dýni hokaido je věnujeme samostatně: |
Špagetová dýně
Po půlhodinovém vaření se dužina špagetové dýně vydlabe vidličkou, čímž se rozdělí na jemná vlákna připomínající právě špagety. Po této úpravě je z ní příloha k masu, která se dochucuje kořením, solí nebo restovanou cibulkou. Příjemně ji ochutí pórek a strouhaný sýr.
Pečená v troubě na pečícím papíře příjemně změkne a získá tužší povrch.
Při pěstování nemá speciální nároky. Vysazuje se po oteplení, případně je možné předpěstovat ji ve skleníku. Sklízí se pak celý podzim.
Tykev acorn
Tykve acorn, které nesníte, můžete použít na výzdobu. Název acorn, do češtiny překládány jako žalud, totiž naznačuje, že se nejedná o klasickou kulatou nebo oválnou dýni. Mírně špičaté plody dorůstají do váhy necelého kilogramu a díky podélnému žebrování vypadají opravdu dekorativně. Jejich barva nabítá odstíny temně zelené, béžové i jasně oranžové.
Na teplém a suchém místě vydrží ozdobit až do pozdního jara.
Další druhy:
Turbanová dýně: výrazný vzhled umocňuje „klobouček," díky kterému se jí dostalo i přízviska biskupská čepice. Patří mezi menší druhy, dorustá maximálně do dvoukilové váhy.
Dýně chameleon: zelenožlutá barevná kombinace s prolínajícími se béžovými skvrnami. V průběhu dozrávání se barvy pomalu mění až dospějí do finální syté podoby.
Table Ace: dotváří podzimní barevné schéma zelené barvy mezi ostatními druhy vyniká temným odstínem, pod kterým se ale skrývá jasně oranžová jedlá dužina.
Nenapadá vás, co si z dýně připravit? Jako recepty z dýně můžete vyzkoušet pikantní dýňový salát, dýňovou pizzu či dýňové rizoto. Příjemně chutnají vařené dýňové kousky k rybě nebo do kus kusu. Zavařují se jako kompot nebo marmeláda. Pro dekoraci je jejich příprava jednodušší: stačí je usušit.
Abyste na podzim našli zahrádku s barevnými dýněmi, pak je nejvyšší čas začít s jejich předpstováním právě v těchto dnech!
Diskuse k článku