Jak správně čistit betonovou stěrku a na co si dát pozor
Betonové stěrky jsou v posledních letech v oblasti interiérového designu velkým trendem. Oblíbené jsou pro nadčasový vzhled i snadnou údržbu. Používají se v koupelnách, obývacích prostorách i za kuchyňskými linkami. I přesto, že je jejich údržba bezproblémová, je potřeba dodržet základní pravidla.
Betonové stěrce voda nevadí
Dekorativní betonová stěrka je voděodolná, a tak se s oblibou používá i do koupelen a kuchyní. Je tak zřejmé, že při čištění ji můžete bez obav namočit, aniž by se poškodil dekorativní povrch. Většinu běžných nečistot odstraníte ze stěrky obyčejnou teplou vodou. Použít můžete také trochu odmašťovacího prostředku, který povrchu také nijak neublíží.
Na stěrku lze aplikovat i dezinfekční prostředky, které se doporučují zejména při použití na toaletách a koupelnách. Na ploše je ale dlouho nenechávejte. Po pár minutách je opláchněte vlažnou vodou a povrch vysušte čistým hadrem. Opatrní buďte při použití parního čističe. Povrch by se tím poškodit neměl, záleží však na kvalitě a tloušťce použitého materiálu. Budete-li chtít z betonové stěrky odstranit výraznější usazeniny pomocí parního čističe, nastavte nižší teplotu i výkon.
Betonová stěrka v koupelně – praktický a moderní stavební materiál
Na co si dát při čištění pozor
I když je betonová stěrka odolná, všechno nesnese. I při čištění tak buďte na pozoru a snažte se vybírat postupy a prostředky, které budou k povrchu co nejšetrnější.
Kartáče a škrabky
Ostrými předměty můžete dekorativní povrch narušit. Použitím drsných kartáčů, škrabek a jiných ostrých nástrojů můžete narušit dekorativní vrstvu a vytvořit nevzhledné stopy. Pokud ostrým předmětem silněji zaberete, můžete se proškrábat až k podkladu. Proto vždy upřednostněte měkké povrchové čištění bez použití velké síly.
Rozpouštědla
Běžné čisticí prostředky betonové stěrce neuškodí. Pokud byste však začali některé typy skvrn čistit ředidly, benzinem či jinými rozpouštědly, mohli byste povrch narušit.
Lepidla a stavební hmoty
Než na plochu s betonovou stěrkou cokoliv nalepíte, počítejte s tím, že budoucí odstranění lepidla či jiné stavební hmoty bude náročné, až nemožné. Lepidlo na poklad dokonale přilne a jeho zbytky jen tak neodstraníte, aniž byste nenarušily dekorativní povrch materiálu.
Voskovky, pastelky, křídy
Pokud máte lehce strukturovanou betonovou stěrku, do pórů se snadnou dostanou stopy od voskovek, tužek, pastelek či kříd. Vyčištění pak bude bez mechanické síly pracné, a tak opět hrozí poškození povrchu. Máte-li doma malé děti, ohlídejte, aby vám plochu drahé betonové stěrky nepomalovaly. Pokud chtějí kreslit na zeď, využijte speciální barvy, například tabulové.
Poškodili jste stěrku? Nic není ztraceno!
Velkou výhodou betonových stěrek je snadná opravitelnost. Pokud jste tak při čištění či manipulaci narušili strukturu materiálu, můžete povrh opravit nanesením nové vrstvy. Malé vrypy a otluky jednoduše zamaskujete drobným štětečkem. Při poškození větší plochy je pak potřeba postupovat stejně jako při nanášení nové stěrky, tedy připravit podklad, nanést jednotlivé vrstvy a dokonale je vyrovnat a vyhladit.
Na Chytrém bydlení jsme připravili řadu článků zaměřených na téma úklidu a čištění. Přečtěte si některé z nich:
Diskuse k článku