Jak odvápnit kávovar a proč tomu věnovat čas
Rádi si dopřejete šálek dobré kávy a abyste si jeho přípravu usnadnili, pořídili jste si automatický kávovar? Nezapomeňte, že základem kvalitních výsledků a dlouhodobé životnosti je pravidelná údržba. Mezi důležité kroky patří pravidelné odvápňování. Přečtěte si, proč se na odvápnění zaměřit a jak jej správně provádět.
Proč je odvápnění kávovaru důležité
Odvápňování kávovaru patří mezi základní kroky pravidelné údržby. Vodní kámen se v útrobách kávovaru dokáže usadit poměrně rychle a způsobuje různé problémy. Obecně platí, že čím tvrdší vodu máte, tím častěji a intenzivněji musíte odvápňování řešit. Mezi 5 důvodů, proč pravidelně odvápňovat, patří:
- 1. Zlepšení chuti kávy – usazeniny vodního kamene mají na výslednou chuť kávy vliv. Vodní kámen navíc mění činnost jednotlivých komponentů, a tak proces spařování i louhování mění. Už káva nechutná tak, jak dřív? Pusťte se do odvápnění.
- 2. Prodloužení životnosti kávovaru – pokud budete odvápnění dlouhodobě odkládat, komponenty budou trpět. Mohou se poškodit a celý kávovar může být zaplněn usazeninami i v takové míře, že budoucí odstranění bude velmi pracné, ne-li nemožné.
- 3. Zabránění tvorby zápachu a usazenin – nápoje i samotný kávovar může při odkládání údržby začít zapáchat. Usazeniny se pak mohou objevit i v samotných kávových nápojích.
- 4. Zvýšení účinnosti filtrace vody – automatické kávovary obsahují i filtry, které zlepšují kvalitu vody. Pravidelným čištěním a odvápňováním zvýšíte účinnost těchto filtračních systémů.
- 5. Zlepšení funkce a kvality páry – pokud si v kávovaru připravujete i mléčné kávové nápoje, odvápnění provádějte co nejčastěji. Vodní kámen se totiž může usazovat i na trysce pro zpěňování mléka, při silnějším nánosu se účinnost trysky omezuji.
Ucpaný odpad v koupelně: co je příčinou a jak na čištění
Domácí čisticí prostředky – ekologické, šetrné a levné
Zápach z pračky: Jak vyčistit pračku a mít prádlo opět voňavé
Odvápnění kávovaru: použijte komerční, nebo domácí prostředky
Při odvápňování kávovaru můžete zvolit jednu ze dvou možností. Buď pořídíte speciální odvápňovací prostředky určené přímo pro kávovary, nebo sáhnete po některém z domácích prostředků, typicky po octu.
Odvápnění pomocí speciálních prostředků
Komerčně dostupné odvápňovače jsou na chemické bázi a mají podobu tekutiny, nebo tablet. Jedno balení vám vydrží i na několik čisticích cyklů. Při použití je třeba postupovat v souladu s návodem, aby nebyl koncentrát příliš silný a nedegradoval komponenty. Tekuté odvápňovače se míchají s čistou vodou v uvedeném poměru a lijí se obvykle do prostory pro vodu. Moderní automatické kávovary mají předpřipravené programy pro odvápňování, stačí tak jen program spustit. Proces čištění se spustí a tekutina se dostane do všech možných trysek. Na závěr je potřeba nádobu vypláchnout, doplnit čistou vodou a kávovar alespoň dvakrát propláchnout naprázdno.
Odvápnění pomocí octa nebo jedlé sody
Chcete-li zvolit ekonomičtější a ekologičtější řešení, zkuste kávovar odvápnit pomocí octa, nebo jedlé sody. Postup je velmi podobný. Chcete-li využít jedlou sodu, smíchejte polévkovou lžíci s litrem čisté teplé vody. Pro čištění octa smíchejte lihový ocet s vodou v poměru 1:4. Postupujte stejným způsobem – zapněte kávovar, spusťte odvápňovací program a nakonec kávovar dvakrát propláchněte naprázdno.
O přípravě kávy jsme pro vás sepsali i další články:
Diskuse k článku