Domácí čisticí prostředky – ekologické, šetrné a levné
Vstaňte od svého počítače nebo telefonu a podívejte se, jaké čisticí prostředky doma používáte. Zjistíte, že všechny obsahují agresivní chemikálie, které jsou nebezpečné pro životní prostředí, a dokonce mohou ohrozit vaše zdraví. Použití chemie je obvykle zbytečné, protože běžné znečištění nebývá tak silné, aby si s ním neporadily domácí čisticí prostředky. Jsou ekologické a máte je i vy.
Kvalitní vybavení do koupelny usnadní práci
Chcete udělat něco pro své zdraví i životní prostředí a vyhnout se používání chemických čisticích prostředků? Pečlivě zvažujte už výběr vybavení do koupelny. Pokud se budou nečistoty na baterii, toaletní míse, dlažbě, sifonech nebo odvodnění nadměrně usazovat a těžko odstraňovat, chemie se jen tak nezbavíte.
V současné době se přední výrobci koupelnového vybavení snaží vyvíjet své produkty tak, aby se snadno čistily. Opatřují je bezúdržbovou povrchovou úpravou a konstruují s ohledem na jednoduchou demontáž. Příkladem může být český výrobce Alcaplast a jeho podlahové žlaby, sifony, ovládací tlačítka, WC sedátka a další sanitární technika.
Moderní systém podlahových žlabů se dvěma odtokovými komorami a vyjímatelnými dílci se zápachovou komorou se zkrátka čistí mnohem snadněji než staré uzavřené a těžko přístupné žlaby. Totéž platí pro WC sedátka z barevně stálého materiálu s antibakteriálními vlastnostmi, které nevyžadují speciální péči. Domácí čisticí prostředky jsou v kombinaci se snadno udržovatelnou sanitární technikou účinné, úklid koupelny budete mít za sebou během pár minut.
Ocet, citron, soda – svatá trojice pro domácí čištění
Většinu běžných nečistot odstraníte pomocí octa, citronu a jedlé sody. Tyto tři domácí čisticí prostředky se nachází v každé kuchyni a jejich pořizovací cena je v řádech korun.
- Ocet – patří mezi účinné domácí čisticí prostředky, které si poradí i s vodním kamenem. Vzhledem k nízké ceně s octem nešetřete. Je vhodný na čištění obkladů, dlažby, vany či sprchy, ale především nerezových a chromovaných předmětů. Ocet vyčistí a vyleští s přehledem i vodovodní baterii. Nesmí se používat na choulostivé materiály – hliník nebo mramor.
- Citronová šťáva – funguje podobně jako ocet, navíc příjemně voní a vyniká i svými antibakteriálními účinky. Patří mezi čisticí prostředky se schopností bělení, navíc rozpouští usazeniny a s přehledem odstraní i mastnotu. Šťávu z citronu naneste na houbičku a pečlivě vytřete vanu, baterii, toaletu a další sanitární techniku. Ani s citronem však nečistěte mramorové a hliníkové povrchy.
- Jedlá soda – jedlá soda je ekologickou alternativou k průmyslově vyráběným abrazivním přípravkům. Funguje podobně jako čisticí písky. Stačí nanést na houbičku a krouživými pohyby čistit vanu, umyvadlo, toaletu, obklady nebo dlaždičky. Jedlá soda je velmi jemná, proto čištěný povrch nepoškrábete. Domácí čisticí prostředky ze sody pohlcují zápach a jsou vhodné i na čištění skla.
Univerzální čisticí prostředek, který provoní koupelnu
Ocet, jedlá soda a citron jsou stálice, které máte doma vždy po ruce. Můžete si ale předem vyrobit i univerzální domácí čisticí prostředky, které nejen že dobře čistí, ale také krásně provoní celou koupelnu. Pro jeho přípravu budete potřebovat:
- 150 ml vinného nebo jablečného octa
- 250 ml horké vody
- Kousek nastrouhaného bio mýdla
- Lžičku sody
- 10 kapek esenciálního oleje
Jednotlivé přísady smíchejte a ihned se pusťte do uklízení. Univerzální čisticí prostředky díky uvedeným ingrediencím povrch odmastí a odstraní usazenou špínu. Máte svou oblíbenou vůni? Stačí si pořídit libovolný esenciální olej a koupelnu provonět tak, jak máte rádi.
Jak čistit sklo a okna
Smícháním 100 ml lihu, 100 ml bílého octa, 1 lžicí škrobu a 300 ml horké vody připravíte prostředek, kterým vyčistíte okna, zrcadla, skleničky, koupelnové doplňky a zaschlé kapky vody. Po nanesení na sklo se líh odpaří a s ním zmizí i šmouhy.
Peroxid vodíku odstraní bakterie
Nesmíme zapomenout ani na dezinfekční peroxid vodíku, který zbaví vaši koupelnu nebezpečných bakterií. Peroxid vodíku jednoduše přelijte do rozprašovače a nastříkejte na jednotlivé části koupelny. Působí také proti plísním a houbám. Poradí si i s bakteriemi v odpadu, podlahových žlabech nebo toaletní míse. Je bezpečný a ekologický, byla by škoda nechat jej v domácí lékárničce.
O domácích čisticích prostředcích jsme psali už dříve. Inspirujte se a načerpejte další nápady na levné ekologické čištění domácnosti.
Diskuse k článku