Jak levně zařídit domácí fotoateliér
Fotografování se díky dostupnosti kvalitních fotoaparátů stalo téměř masovou záležitostí. Fotí každý, a fotí jako o život. Cvakání foťákem během procházky i na rodinných oslavách je sice fajn, ovšem jakmile začnete pronikat do tajů fotografie o něco hlouběji, s něčím takovým se už nespokojíte. Domácí fotoateliér v obýváku pak může být dalším krokem k dokonalejším fotkám.
Většina fotografů začínala nesmělými experimenty a postupně se propracovala až ke snímkům, které berou dech. Exteriéry i portréty vyžadují hlavně cvik a trochu toho talentu. K hezčím inscenovaným fotografiím pak může pomoci právě domácí fotostudio, které využijete pro focení dětiček z rodiny, mazlíčků, pro pořizování portrétů, ale třeba i pro produktovou a módní fotografii.
Domácí fotoateliér – základní vybavení
Při vybavování domácího ateliéru většinou zazní požadavek, aby vybavení nebylo drahé, a přesto maximálně funkční a praktické. Je jasné, že obrovské investice nebudou možné, proto se soustřeďte na dvě základní nutnosti: pozadí a světla.
Pozadí pro domácí fotoateliér
Využít můžete pro domácí fotoateliér obyčejné papírové pozadí (není však nejlevnější), jenž se prodává ve větších rolích, které se dají připevnit držákem na stěnu. Některé mají možnost připevnit pozadí více barev a následně je jen stahovat a rolovat zpět. Svou službu udělá i polypropylenové pozadí, jenž má hrubší strukturu, ale dá se otírat hadrem a jeho životnost je tak delší. Nepříliš velké oblibě se těší textilie (ať tkané či netkané), které jsou výrazné a pro svá specifika se nehodí pro všechny fotky.
Foto pozadí existuje mnoho druhů, zajímavě působí třeba mušelínové s ruční malbou. Trochu problém může být s černým pozadím, které bývá mnohdy až příliš reflexní. Žádoucí je mat, proto se nejčastěji volí samet, který vytvoří dojem příjemného měkkého pozadí.
Základ: kvalitní bílé a černé pozadí
Zdroj: blackpixel.co.uk
Fotografická světla pro domácí fotoateliér
S přirozeným světlem, které proniká okny, si rozhodně nevystačíte. Navíc je značně ovlivňováno denní dobou a různé stíny mohou působit rušivě. Pořízení umělého světla se tak nevyhnete. Nejlevnější variantou z kategorie „udělej si sám" jsou halogenová světla, která však musí nasvěcovat až odrazem (na přímo jsou příliš silná).
Profesionální světla vydávají měkčí světlo, což je rozhodně pro domácí fotoateliér žádoucí. Základní světla postačí na portréty nebo produktové fotografie, na cokoliv dalšího je pak potřeba pořizovat větší, dražší a silnější.
Základ: přední horní světlo nebo softbox
Špičkové vybavení však ještě z nikoho fotografa neudělalo. Možná si sami vybavíte celou řadu fotografií, které vznikly náhodou, jsou nekvalitní, špatně nasvícené, rozhodně nevyužívají zlatého řežu, a přesto mají úspěch a vstoupily do historie. Fotku totiž dělá správný okamžik, nikoliv výbava za sta tisíce. Ovšem i technicky zdařilý snímek má něco do sebe...
Diskuse k článku