Čištění digestoře neodkládejte. Poradíme, jak postupovat
Digestoř je nedílnou součástí moderních domácností. Zbavuje místnost nepříjemných pachů z vaření a smažení, současně eliminuje usazování mastnoty na nábytku. Aby ale digestoř správně fungovala, je potřeba ji pravidelně čistit. Zaměřit byste se měli zejména na mytí filtrů, které zachytávají kapičky oleje a poletující prach. Poradíme, jak postupovat a na co si dát pozor.
Nedostatečná údržba může vést k požáru
Pravidelná údržba digestoře související s čištěním filtrů je důležitá i z hlediska bezpečnosti. Pokud se totiž na povrchu filtru vytvoří silná vrstva mastnoty, může dojít k jejímu vznícení. Riziko hrozí zejména u digestoří nad plynovými sporáky, kde jsou teploty vysoké. Čištění by však neměli podceňovat ani majitelé elektrických, sklokeramických či indukčních varných desek. Zanedbáním údržby se totiž razantně snižuje účinnost odsávání, zvyšuje se hlučnost a zkracuje životnost spotřebiče.
Jak často údržbu digestoře provádět?
Intervaly mezi čištěním digestoře závisí na četnosti a způsobu používání vaší kuchyně. Pokud vaříte jen párkrát do týdne, nebudete muset filtry čistit tak často, jako ti, kteří vaří každý den. Četnější údržbu pak musí provádět uživatelé kuchyně, kteří hodně smaží nebo zapékají – právě usazené kapičky tuku způsobují největší problémy. Při obyčejném vaření se odsávají jen obyčejné páry, které na filtry usazují jen minimum nečistot. Obecně se doporučuje provádět údržbu digestoře jednou za měsíc, při méně častém vaření a smažení pak postačí provést čištění jednou za dva měsíce.
Louh neboli hydroxid sodný a čištění odpadu a WC v koupelně
Zápach v kuchyni nebo příliš mnoho páry z vaření vyřeší výkonná digestoř
Ocet, citron a jedlá soda – účinky, které využijete v domácnosti
Demontujte filtry z digestoře
Údržbu digestoře zahajte vyjmutím filtrů. Konkrétní způsob se liší typ od typu, filtry však bývají vždy snadno přístupné a dají se „vycvaknout“ stlačením mechanického tlačítka. Poté, co filtr z digestoře vyjmete, proveďte vyčištění povrchu samotné digestoře. Použijte houbičku s prostředkem na mastnoty a důkladně vyčistěte viditelné plochy, prostor kolem tlačítek i místo pod filtry. Pokud je digestoř silně znečištěná a na povrchu jsou vytvořené mastné kapky, nejprve spotřebič otřete papírovým ubrouskem.
Ruční čištění hliníkových filtrů
Hliníkové rámové filtry do digestoří můžete čistit ručně pod proudem teplé tekoucí vody. Jsou-li silně znečištěné, napusťte do nádoby nebo dřezu teplou vodu, přidejte mycí prostředek a filtry nechejte asi 20 minut odmočit. Zbytky potom dočistěte houbičkou nebo měkkým kartáčkem. Na hliníkový rastr ovšem příliš netlačte, abyste povrch nepoškodili. Pokud i po mytí vodou s mycím prostředkem nečistoty na povrchu filtru zůstaly, vyzkoušejte i další prostředky. O účinné odstranění špíny se postará například přípravek na čištění grilů, který odmastí i silné vrstvy tuku. Použít můžete také běžné domácí prostředky, například jedlou sodu, ocet nebo citronovou šťávu.
Filtry digestoře lze čistit i v myčce na nádobí
Většina typů moderních filtrů do digestoří je navržena s ohledem na jednoduchou údržbu. Proto je vhodná i pro mytí v myčce na nádobí. Stačí jen filtr opatrně uložit do spodní části myčky a zapnout šetrnější program. Aby nedošlo k poškození povrchu filtrů, doporučujeme čištění provádět při nastavení nižších teplot. Můžete přidat libovolnou tabletu do myčky a sůl, leštidlo je v tomto případě zbytečné.
Pravidelnou údržbou digestoře prodloužíte její životnost, zlepšíte funkčnost a předejdete bezpečnostním rizikům. Budete-li filtry čistit pravidelně, nevytvoří se na nich silná vrstva mastné špíny, a tak bude omytí otázkou pár minut. Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku