Chytrý vypínač dokáže ovládat osvětlení interiéru a nejen to
Pokud se obyvatelé domu nebo bytu rozhodnou, že přestaví nábytek či kompletně obmění celé vybavení, musí se řídit parametry prostoru, což skýtá mnohá úskalí. Jedním z nich může být i rozmístění vypínačů osvětlení interiéru, které v plánovaném řešení nemusí vyhovovat. Netřeba se rovnou pouštět do předělání elektroinstalace, nabízí se řešení označované jako chytrý vypínač.
Chytré vypínače využívají ke svému provozu radiofrekvenční signál, jsou tedy bezdrátové a nevyžadují dodatečné zásahy a úpravy stavby jako takové. Řeší tedy efektivně problém, kdy je třeba zachovat funkci stávající elektroinstalace, i když se změní uspořádání prostoru a jeho vybavení, a je nutné ji o nové prvky ovládání rozšířit. Co to tedy chytrý vypínač je a na jakém principu funguje?
Chytrý vypínač funguje díky radiofrekvenčnímu signálu
Jak už bylo nastíněno výše, funkce vypínače zajišťuje radiofrekvenční signál, který systém vysílá. Aby neovlivňoval spotřebiče v domácnosti, které je také možné tímto způsobem ovládat, je jeho frekvence vyhrazena právě pro elektroinstalace v obydlích. Řízení osvětlení interiéru tak záleží na příjmu tohoto signálu.
Vypínač je díky bezdrátové technologii (provoz zajišťují zpravidla baterie 3 V) možné umístit kdekoliv, například na zeď. Lze k němu také pořídit dálkové ovládání, a celkově tak zvýšit pohodlí, které chytrý vypínač do bydlení přináší.
O chod konkrétního světla se stará aktor
Pro příjem signálu se ke konkrétnímu světlu instaluje aktor, tedy jakýsi přijímač. Ten se s vypínačem spáruje a poté dle příkazů zapíná, nebo vypíná vybrané světlo. Vypínač lze navolit i pro více světel. Některé systémy těchto bezdrátových vypínačů mohou s příslušným rozšířením obsahovat i dodatečné funkce, například stmívání či časování ovládání osvětlení interiéru.
Cena setu s chytrým vypínačem pro zapínání/vypínání osvětlení se pohybuje zhruba kolem 1000 Kč. |
Nejen osvětlení interiéru pomůže chytrý vypínač korigovat
I když se chytrý vypínač používá primárně pro řízení světel, není vyloučené jeho další využití. Toto řešení tak může usnadnit například také ovládání rolet, garážových či vstupních vrat nebo klimatizace. Výjimkou nejsou ani malé domácí spotřebiče.
Bezdrátové vypínače pracující na principu vysílání a příjmu radiofrekvenčního signálu jsou doporučením pro všechny, kteří si chtějí zvýšit komfort při regulaci osvětlení interiéru a nejen to. Pomáhá tak řešit situace, kdy se důležité vypínače v obydlí ocitnou po změnách uspořádání za nábytkem, a nejsou tak dostupné.
Diskuse k článku
Anežka
Alena Tesařová
Děkuji
A. Tesařová