Chutné a zdravé klíčky si doma vypěstujete za několik dnů
Pro pěstování klíčků, které jsou velkou zásobárnou vitamínů, nepotřebujete zvláštní znalosti ani vybavení. Stačí si jen pořídit potřebné množství…
Výhonky a klíčky jsou nedílnou součástí asijské kuchyně, skvěle chutnají a krásně vypadají i v pomazánkách a dalších pokrmech. Vypěstovat si je můžete během pár dnů doma na okenním parapetu. Pěstování výhonků je snadné a výsledek se dostaví okamžitě. K naklíčení jsou vhodná semena mnoha rostlin od řeřichy po čočku. Přečtěte si, jak při pěstování postupovat a jaké typy semen vybrat.
Jak postupovat při pěstování chutných klíčků
Pro pěstování klíčků, které jsou velkou zásobárnou vitamínů, nepotřebujete zvláštní znalosti ani vybavení. Stačí si jen pořídit potřebné množství semen v dobré kvalitě a pustit se do toho. Existuje hned několik způsobů, jak klíčky v domácím prostředí pěstovat. Použít můžete obyčejnou misku vystlanou vatou, kterou budete průběžně navlhčovat. Pro klíčení luštěn lze použít i běžnou zavařovací sklenici, do které čočky nebo mongo semínka nasypete a během dne několikrát propláchnete. Na dně nádoby stačí ponechat malé množství vody.
Pokud chcete klíčky pěstovat často a ve větším množství, pořiďte si speciální nádoby na klíčení. Misky bývají několikapatrové, a tak nezaberou příliš místa a umožní pěstování většího objemu výhonků. Jednoduše se naplní propláchnutými semínky, přiklopí se víkem a v průběhu dne se párkrát propláchnou.
Klíčky potřebují vodu, vzduch a teplo
Aby vám semena vyklíčila, potřebují dostatek vody, přísun vzduchu a teplo. Platí jednoduché pravidlo, že semena potřebují tolik vody, kolik sama váží. Na 100 g klíčků tak použijte přibližně 100 ml vody. Přísun vzduchu je také důležitý, misky nebo nádoby proto musí být opatřeny otvory. Protože potřebují také teplo, dobře se jim daří na okenním parapetu nebo v jiné teplé části místnosti.
Jaké druhy klíčků pěstovat?
Pro pěstování se hodí různé typy klíčků. Každý druh má odlišnou chuť a liší se také obsahem důležitých látek. Semena k pěstování tak vybírejte podle chuti i požadovaného účinku na vás organismus.
Klíčky řeřichy
Řeřicha a její klíčky jsou známé svou charakteristickou ostřejší chutí. Hodí se do salátů, pomazánek, omelet i jako obloha hlavních chodů. Klíčky řeřichy obsahují značné množství vitamínu A, B i P. rutinu i niacinu. Dále obsahují důležité minerály, například vápník, draslík či hořčík. Protože snižují hladinu krevního cukru, doporučují se diabetikům.
Klíčky fazole mungo
Mungo klíčky jsou oblíbeným doplňkem moderního stravování, protože zajistí přísun energie, vitamínů i živin. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C i K, který je důležitý pro správný proces srážení krve i udržení ideální hustoty kostí. Obsahuje také železo, mangan či měď. Pro klíčení jsou vhodné pouze mungo fazole, běžné typy fazolí jsou zasyrova naopak jedovaté.
Klíčky červené čočky
Čočka patří mezi luštěniny plné vitamínů a minerálů a jinak tomu není ani v případě jejích klíčů. Výhonky jsou vhodné při detoxikaci organismu, navíc posilují imunitu podporují funkci cév. Obsahují například vitamíny A, B, C, D, E, niacin, železo, vápník, hořčík či draslík.
Klíčky červené řepy
Pro použití ve studené kuchyni jsou vhodné i klíčky z červené řepy, které jsou současně krásné na pohled. Z vitamínů obsahují například A, C nebo B1, dále cesibum a rubidium. V klíčcích z červené řepy se nachází i kobalt. Tato látka je důležitá při tvorbě červených krvinek, a tak by ji měli ve vyšší míře přijímat osoby, které se potýkají s chudokrevností.
Další semena vhodná pro klíčení: hrách, ředkvička, vojtěška, cizrna, sója, jetel
V souvislosti s pěstování by vás mohly zajímat tyto články:
Diskuse k článku