Botník se vejde i do malé předsíně, nezapomínejte na něj
I když je botník často poměrně přehlíženým kouskem, je v domácnosti důležitý stejně jako ostatní nábytek. Pomáhá udržet pořádek a čistotu v místech, která vidíte jako první, když se vracíte domů, třeba po vyčerpávajícím dni v práci. Neuklizené a jen tak se na zemi povalující boty jsou nejen nevzhledné, ale také nebezpečné. Není nic těžkého o ně zakopnout a způsobit si úraz.
Botník může vypadat různě. Může být zcela uzavřený a připomínat svým vzhledem běžnou skříňku nebo komodu, na druhé straně může být jeho konstrukce otevřená policová. K dostání jsou i atypické varianty, například botník, co vypadá jako věšák a boty se na něj zavěšují za patní část. Při výběru vám mohou pomoci informace, které najdete dále. Jaké botníky jsou v současné době na trhu?
Dřevo, plast nebo kov?
Z materiálového hlediska je rozhodně z čeho vybírat. Moderní botníky jsou ze dřeva, kovu, ale i plastu. Neobvyklé nejsou ani kombinace jednotlivých materiálů. Dbejte však vždy na to, aby vám zvolený byl prakticky a dal se jednoduše čistit. Také si všímejte konstrukce jako celku. Především policové botníky, kdy jednotlivá patra tvoří pouze mřížka nebo tyčky, se potýkají s nešvarem, kdy písek a kamínky z podrážek padají do bot umístěných ve spodnějších částech. Jak kov, tak dřevo musí mít patřičnou povrchovou úpravu, aby nedošlo ke znehodnocení materiálu vlhkostí, nebo tuhými částicemi, co mohou povrch poškrábat.
Jak velký botník zvolit?
V otázce velikosti je třeba pamatovat na dispozice prostoru, kde bude botník umístěn. Pokud jím nechcete zabírat zbytečně moc z volné plochy, volte botník s výklopným systémem otevírání s menší hloubkou. Nezapomínejte na to, že předsíň či chodbu můžete využívat i do výšky. Pokud se obáváte toho, že byste do vyšších míst nedosáhli, pak pamatujte, že do hůře přístupných polic se dají vložit pouze sezónní boty, které obměňujete jednou za půl roku. Obecným pravidlem je, že botník by měl být schopen pojmout všechnu obuv, co máte. Nemá smysl kupovat botník s tím, že vedle něj budou na zemi položené další páry, co se do něj nevejdou.
Boty se uvnitř nesmí mačkat, botník by také neměl být plně uzavřen, je třeba, aby větral. To bývá řešeno dírkovanou zadní částí nebo mezerou mezi dvířky a zbytkem konstrukce. Botník tedy nesmí zničit nejen prostor, kde bude stát, ale také samotné boty.
Za vysoce praktický a funkční botník je považován typ, na který si lze při obouvání sednout, případně se o něj lze zapřít, aniž by to jakkoliv ovlivnilo kvalitu konstrukce. Vyplatí se také volit takový, který bude obsahovat i zásuvky nebo háčky na další drobnosti, jako je krém na boty, hadřík, náhradní tkaničky, lžíce na obouvání apod. Menší botník lze pořídit už za několik stokorun, ty větší mohou být i součástí systému, kdy se s botníkem současně pořizuje věšák nebo zrcadlo. Ostatně, o tom, jak dobře zařídit předsíň, se vše podstatné dovíte v tomto článku.
Diskuse k článku