Boj proti komárům: elektrické odpuzovače a další způsoby
Ráno jste se probudili a čekalo vás nemilé překvapení – na těle se objevilo hned několik štípanců od komárů, kteří na vás během noci hodovali. Komáři se v letních měsících objevují v našich domácnostech poměrně často, a to jak v rodinných domech, tak bytech. Čím blíže je vaše bydlení situováno poblíž vodních ploch, tím více vás budou komáři obtěžovat. Možností, jak s nimi zatočit, je hned několik. Některé jsou účinnější, jiné méně. Pojďme si některé z nich představit.
Vysokofrekvenční elektrické odpuzovače pravděpodobně nefungují
Už řadu let jsou na trhu dostupné elektrické odpuzovače komárů. Ty vydávají vysokofrekvenční zvuky, které lidské ucho nevnímá, na rozdíl od komárů. Ty by měly tyto zvuky odradit od návštěvy vašeho obydlí. Elektrické odpuzovače jsou dostupné zpravidla za několik stokorun, stačí je zapojit do zásuvky a o nic dalšího se nestarat.
Podle mnoha průzkumů však ultrazvukové elektrické odpuzovače nefungují. Ukazuje se, že vysokofrekvenční zvuky komárům pravděpodobně nevadí, a tak je možné, že vám elektrický odpuzovač nebude fungovat. Je jen na vás, jestli jeho (ne)funkčnost sami otestujete a některý z nabízených odpuzovačů si pořídíte.
Elektrické odpuzovače s insekticidními náplněmi
Další oblíbenou pomůckou pro odhánění a likvidaci komárů jsou elektrické odpuzovače s insekticidními náplněmi. Na trhu existují různé výrobky, které fungují na podobném principu. Zapojí se do zásuvky a zahříváním uvolňují látky, které komáry nejen odpuzují, ale také hubí. Elektrické odpuzovače mohou mít tekuté nebo destičkové náplně, které se musí pravidelně obměňovat.
Většina dostupných odpuzovačů využívá k hubení pyretroidy, což jsou syntetické insekticidy, které narušují nervový systém hmyzu. Bohužel, tyto látky mají negativní dopady i na lidský organismus. Při častém používání by mohly způsobit problémy domácím mazlíčkům i malým dětem. Elektrické odpuzovače s insekticidy proto používejte v přiměřeném množství a v lepším případě jej nezapojujte bezprostředně v okolí postele.
Elektrické lapače komárů a jiného hmyzu
Zajímavou alternativou pro boj s komáry jsou elektrické lapače. Ty jsou vybaveny UV lampou, která komáry přitahuje. Samotný způsob hubení se pak liší v závislosti na konkrétním typu přístroje. Existují elektrické lapače komárů pracující s vyšším napětím, které při průletu a dotyku konstrukce komára usmrtí. Existují pak i lapače s ventilátory, které komáry po průletu kolem zařízení vysají. Tyto přístroje bývají tiché a často vyrobené v designovém provedení, které nenaruší estetickou stránku vašeho bydlení.
Vitamín B jako prevence proti komárům
Proti komářím útokům se můžeme chránit i preventivně. Pokud budeme přijímat dostatečné množství vitamínů B, pak komárům nebudeme vonět, a obloukem se nám vyhnou. Nejúčinnější je přitom vitamín B1 thiamin, jehož metabolity úspěšně komáry matou a odpuzují. Vitamíny B můžeme do těla dostat ve formě potravy zvýšenou konzumací kvasnic, sýrů, celozrnného pečiva či hroznů. Řešením je také užívání doplňků stravy.
S komáry můžeme bojovat různými způsoby. Zatím jsme si představili technologické a chemické metody, s bodavým hmyzem však můžeme zatočit i s využitím přírodních odpuzovačů. Právě na ty se zaměříme v pokračování našeho článku.
PŘÍRODNÍ ODPUZOVAČE PROTI KOMÁRŮM
Nenechte si ujít další články, ve kterém jsme se na komáry a další hmyz zaměřili:
Diskuse k článku