Blýskavé šperky, perfektně čisté příbory. Čištění kovů se v domácnosti hodí
Kovové komponenty a předměty najdete v domácnosti na mnoha místech a jejich čištění se tak nevyhnete. Mnohdy se z toho stane zábava na celé odpoledne, proto se podívejte, jak se takového úkolu zhostit co nejlépe a s největší účinností.
Denodenní používání spotřebičů a kuchyňského příslušenství z kovu na něm zanechává výrazné stopy. Otisky prstů, šmouhy a kapky vody obtěžují oko milovníků perfektní čistoty a detailisté trpí. Nežádoucí skvrny se ale po letech používání objvují na většině kovových povrchů, proto je potřeba čas od času důkladného očištění.
Tento projev času je však znatelný i mimo spotřebiče a nástroje. Týká se také šperků a doplňků, které patří do šatníku nejen ženám. Tam jich najdete sice nejvíc, ale pokud se pustí do čištění, pak se jistě pustí i do pulírování kovových částí pánských outfitů.
Čištění lesklých i matných kovů
Nejlepší a účinné rady ohledně čištění kovů dostanete u "lovců pokladů" a sběratelů mincí. Dříve patřily detektory kovu do rukou vojáků, v soušasnosti se staly nevšedním koníčkem. Hledači si ze svých výprav přináší nejrůznější suvenýry - množství starých relikvií, zejména mincí, odznaků, bronzových, zlatých či stříbrných starožitností, hledají ale také militárie a pozůstatky z bitev.
Mince, knoflíky, ozdoby, nože a nástroje je třeba od nánosů doby očistit. Využívají se k tomu mechanické i chemické cesty s využitím běžně dostupných pomocníků i silnějšího kalibru v podobě silných chemických přípravků.
Rez odstraňujte jemně
Do čištění kovových předmětů se lze pustit dvěma způsoby. Mechanicky nebo chemicky odstraníte nečistoty kupříkladi hadrem, štětečkem nebo gumováním. K chemickému čištění se pak používají saponáty, kyseliny nebo mýdlo, ale zpravidla se kombinují obě metody.
Čištění kovů ultrazvukem
Využít lze i metodu čištění ultrazvukem. Využívají se k tomu přístroje s různě velkým objemem (od 1,5 litru až po 28 litrů), které tvarem připomínají mikrovlnou troubu. Pořizují se do laboratoří, autoservisů, optik, zlatnictví a klenotnictví nebo lékařských zařízení. Restaurace s jejich pomocí čistí zašlé a znečištěné filtry, odmašťují, průmyslové provozy s ním čistí povrchy před metalizací. Maximální účinnost prověřuje zdravotnictví, které do péče ultrazvuku svěřuje nástroje, jež musí být dokonale čisté.
Pravidelné čištění šperků
Není proto důvod nevěřit ultrazvuku při čištění kovů. Jenže takovou možnost nemá každý a nádobí, dekorace, pracovní pomůcky, filtry či formy musí čistit jiným způsobem. V obchodech najdete leštěnky na kov, které konzervují a čistí nejčastěji používané kovy - nerez, chrom, mosaz, bronz a další. Obsažené látky v leštěnce ošetřují povrch dlouhodbě.
Babské rady doporučují vyvření šperků ve vodě s jedlou sodou nebo jarem. Pro leštění se pak využívá popel z cigaret, kterým by se nanesením z hadříku měly vyčistit i kousky, které už časem zašly.
Osvědčenou metodou na obnovení zlatých šperků je vyvaření v alobalu. Ten v kombinaci s vodou s příměsí jedlé sody opět obnoví původní barvu a třpyt. Pravidelná péče zabraňuje tvorbě koroze. S postupem času se kovové předměty stávají zašlé a nevzhledné, hlavně ty, které nemají povrch ošetřený lakem. Účinný roztok pro odstranění nežádoucí vrstvy získáte smícháním vody, soli a octa.
Silné nánosy se v roztoku odmočí, jemná houbička pak odstraní zbytky. A s čím si neporadí ona, na to už bude třeba odrezovač.
- Bronzové předměty se nesnáší s přípravky, které obsahují hrubé části pro obrušování. Omývají se jen v mýdlové vodě a suší s pomocí jemného hadříku. Mohou se pak ošetřit ještě vrstvou leštěnky.
- Patina na cínových předmětech není ke škodě, ale komu by vadila, pro toho existuje možnost použití leštěnky. Předmětu vrátí původní vzhled.
- Kvůli sirníku zachází stříbrné šperky, dekorace a nádobí. Nahnědlý až zelený odstín odstraníte horkou vodou, jedlou sodou a následným přeleštěním jemným hadříkem s leštěnkou. Na ozdobné stříbro se nemusíte bát použít jemný kartáček.
- Na vybavení domácnosti najdete také chrom - bílý, lesklý, velmi tvrdý a zároveň křehký kov. Používá se jako ochranná vrstva pro jiné materiály, protože působí elegantně a příjemně. Nejčastěji se s ním setkáte v koupelnách nebo na příslušenství automobilů.
- Svá specifika má měď, na níž se koroze projevuje vznikem měděnky – modrozelené patiny. Vliv vzdušné vlhkosti se odtraňuje 5% roztok kyseliny sírové , 70% roztok kyseliny fosforečné či 15% roztok kyseliny dusičné (míchá se 10 dílů kyseliny fosforečné a jeden díl kyseliny dusičné). Pracujte ale rychle!
Čištění stříbra a čištění zlata
Probírat se šperkovnicí je jistě příjemně, avšak jen v případě, že jsou ozdoby v perfektním stavu. Zlato i stříbro časem ztrácí svůj lesk a nošením i původní vzhled. Vyčištění kovů ale vše vrátí do stavu, kdy bude opět zdobit.
Pro čištění v domácích podmínkách se používá ocet, sůl, jedlá soda, kypřící prášek a alobal nebo zubní pasta. Na zlato se radí vyzbrojení kyselinou citronovou.
Lesk ke šperkům zkrátka patří!
Diskuse k článku