Bezbariérová koupelna pro seniory musí být bez zbytečných překážek
Upravit bydlení na bezbariérové není vyžadováno jen v případech imobilních osob. Mnohem pohodlněji se tak bydlí i seniorům, jejichž život se stane jednodušší bez zbytečných obav ze schodků a podobných překážek. Úprava bytu na bezbariérové bydlení vyžaduje jisté investice, nemusí to být ovšem nic dramatického. Nejvíce rizikovým místem je koupelna, kde na starší lidi číhá celá řada nástrah.
S přibývajícím věkem se stávají stále obtížnější i činnosti, jenž byly před pár lety samozřejmostí. Pohyb je náročnější a tak je potřeba přizpůsobit prostor novým nárokům a potřebám. Na co se tedy při rekonstrukci a úpravách zaměřit?
Bezbariérová koupelna usnadní život
Nejrizikovějším místem bytu je pro seniory právě koupelna, kde každý den konají několik úkonů vyžadujících vysokou pozornost. Jen malé uklouznuté totiž může mít velké následky. Velkým problémem bývá vana, do níž se senior dostane jen s obtížemi a při vstávání to bývá ještě horší. Pokud se oni sami nechtějí vany vzdát, pak bezpečnost řešte pomocí protiskluzové podložky jak na dně vany, tak i na podlaze. Kolem pak rozmístěte madla do vyšších i nižších pozic.
Lepším řešením je ale sprchový kout. Nezbytností je samo sebou snížená protiskluzová úprava podlahy a taktéž nesmí chybět madla. Ideálním doplňkem bezbariérového sprchového koutu je pevné sedátko (tzv. sprchovací židle). Pokud se budete pouštět do rozsáhlejší úpravy, pak podlahu vyřešte jen pouhým vyspádováním.
Tipy:
- baterii u vany umístěte tak, aby na ni bylo snadné dosáhnout
- protiskluzovou dlažbu použijte v celé koupelně
- použijte ergonomicky vhodné vybavení: umyvadlo, do nějž bez problémů ponoříte celé předloktí, může mít už integrovaná madla a široký, v čele vykrojený, okraj
- speciální vany také disponují zabudovanými madly, případně i dvířky pro jednoduchý vstup
- úložné prostory musí být snadno dostupné, tedy ne umístěné příliš vysoko nebo nízko
- koupelnu vybavte i několika samostatnými stoličkami, např. jednou s pevnými nohami, druhou pojízdnou
- nezapomeňte na kvalitní odvětrávání, senior jen stěží dosáhne na vysoko umístěná okna
Úprava WC
Zvedání z nízkých poloh je pro seniory náročné. Poblíž WC mísy proto také nesmí chybět pomocná madla. Zároveň je vhodné umístit ji výš, aby bylo dosedání snadnější (přibližně 50 cm). Vhodné je umístit na dosah i umyvadlo. Některá WC v sobě mají zakombinovaný zároveň i bidet, což se tak hodí. Dobrým doplňkem jsou i široká prkýnka.
V současnosti nabízí výrobci rovnou speciální nábytek a vybavení koupelen určené pro seniory. Při samotné rekonstrukci se pak na celou místnost dívejte očima seniora a sami si představujte překážky, jež se mohou v běžném životě objevit.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku