Venkovní osvětlení zdůrazní architekturu a okolí
Osvětlení interiéru je základem příjemného bydlení. Venkovní osvětlení se ale povětšinou staví na druhou kolej, přitom pokud se propracuje, pozvedne zahradu a dům do zcela jiných pater. I starší domek se najednou promění v moderní bydlení, osvětlená zahrada pak z temného místa v romantické zákoutí.
Při osvětlování exteriéru přitom bude největším nákladem pořízení světel. Jejich provoz díky senzorům a využití solární energie ani nezaznamenáte. A to už stojí za zvážení... Co zvýraznit a co nechat zahalit tmou?
Světla je u venkovního osvětlení potřeba méně
Hlavní rozdíl v interiérovém a extriérovém osvětlení je odlišnost jeho intenzity. Zatímco uvnitř se oči tmě přizpůsobují hůře, venku jim to takový problém nedělá. Navíc při něm nevykonáváme žádné zásadní činnosti, není nutné rozeznávat stíny a vzory, a proto jej nepotřebujeme naprosto ostré. Ve výsledku to znamená, že nemusí být tak silné. Vhodná není ani barva přirozeného světla, spíše se volí do žlutého či naopak modravého odstínu.
Venkovní osvětlení dle účelu
Jakmile začnete z dekorováním venkovního prostoru, osvětlení si rozdělte dle potřebných parametrů tak, aby plnilo funkci bezpečnostní i dekorativní:
- silnější pro osvětlení cest, schodů, branky, vrat či vchodu
- slabší pro navození atmosféry
- pro osvětlení fasády nebo prvků v okolí domu volte sílu dle toho, jaký chcete dát danému místu akcent
Rozhodně se nehodí klasické žárovky, osvětlení volte úsporné!
Zdroj energie pro venkovní osvětlení
V blízkém okolí se dají světla integrovat na elektrický obvod domu. V idálním případě jsou světla vybavena čidlem
reagujícím na pohyb, jenž dá pokyn pro rozsvícení. Úspora energie je neoddiskutovatelná.
Ve větších vzdálenost využijte solární energie a pořiďte svítidla, která jsou přes den schopná tvořit energii ze slunečního svitu a v noci pak osvětlovat to, co je potřeba. Využijete je hlavně pro případ světel, jenž mají jen zdobit, protože není třeba, aby byla příliš silná.
Pozor na oslňování při venkovním osvětlení
Na první pohled se takto vyšperkované okolí domu může zdát jako dokonalost sama. Ovšem je potřeba zaměřit se i na detaily – kupříkladu na to, aby žádné ze světel neoslňovalo projíždějící automobily či nesvítilo sousedům do oken. Ani v jednom případě se totiž nejedná o nic zásadního, ale rozhodně také ne příjemného.
Jelikož se záře od ničeho neodráží, může snadno vzniknout dojem, že je světlo příliš slabé a nevýrazné. Avšak není potřeba, aby vydávalo přílišný jas – proto jej také vždy natáčejte směrem do země, případně směrem k předmětu.
Zdroj: Pinterest
Tipy pro venkovní osvětlení:
- Co vše lze osvětlit, kromě tradičních míst? Pás s jemnými diodami můžete umístit kolem střechy pergoly, terasy, balkononu nebo jím lze upozornit na zajímavý architektonický prvek – vikýř nebo nuanci na fasádě.
- Na fasádu směřujte široké paprsky a světla s velkým rozptylem.
- Všechna použitá svítidla musí být dimenzována pro venkovní použití – jak z důvodů bezpečnosti, tak odolnosti.
Dávejte však pozor také na to, aby díky venkovním světlům nevzniklo tzv. světelné znečištění. Znamná to nežádoucí osvětlení pronikající do interiéru a příliš silné osvětlení exteriéru. Raději volte decentní a jemné žárovky.
Úvodní foto: Pinterest
Diskuse k článku
Veronika