Jak vybudovat zenovou zahradu
Najít si svou oázu klidu bývá v této hektické době téměř nadlidský úkol. Únik do světa klidu, relaxace a nalezení sebe sama nejlépe vystihuje východní filozofie. Pro nalezení klidu nemusíte jezdit do Japonska, ani nemusíte být Dalajláma. Vytvořte si svůj prostor, kde se budete cítit dobře a kde nebudete rušeni od meditaci. Založte si zenovou zahradu.
Zenová zahrada vyjadřuje vaši osobnost
Existuje jen velmi málo pravidel, jak si zařídit zenovou zahradu. Umístění, celkový vzhled a další atributy jsou totiž jen ve vaší režii. Je to přeci vaše zenová zahrada, tedy místo, díky kterému najdete klid a relaxaci. Nezáleží na tom, jestli máte zahradu o rozměrech 2x3 metry nebo pozemek o velikosti fotbalového hřiště.
Výhodou zenové zahrady je, že ji vytvoříte úplně všude
Přesná pravidla, jak zařídit zenovou zahradu, zřejmě nikde nenajdete. Východní filozofie je ohledně zenové zahrady poměrně benevolentní. Důležité je, abyste se svou zenovou zahradou byli spokojeni hlavně vy. Proto ji přizpůsobujte vašim představám o místě klidu a rovnováhy.
Zenová zahrada je tvořena z několika prvků. Jde nám o snahu vytvořit jednolitý, elegantní prostor. Jednotlivé prvky proto rozmisťujte s rozvahou a vyhněte se jejich hromadění. A které prvky by v zenové zahradě neměly chybět? Jsou to zejména tyto (nemusíte však použít všechny, stačí jen některé):
- kámen
- bambus
- oblázky
- písek/štěrk
- sošky z kamene
- japonské jehličnany
- dřevěné lávky
- apod.
Každý prvek zenové zahrady má svoje opodstatnění. Například kámen, který většinou tvoří základ zenové zahrady, představuje stálost, neměnnost a věčnost. Rostliny zase představují symboliku bohatství země. Při zakládání zenové zahrady tedy věnujte zvýšenou pozornost výběru materiálu a jeho rozmístění, vše má svůj důvod.
Začínáme budovat zenovou zahradu
Zakládání zenové zahrady není jednoduchou záležitostí - vyžaduje značné úsilí a hodiny přemýšlení. Pokud si nevíte rady, jak začít s budováním zenové zahrady, přizvěte si na pomoc odborníka. Zahradní architekti mají se zenovými zahradami jistě mnoho zkušeností, protože jsou v oblibě čím dál více lidí. Nedopusťte ale, aby vaše zenová zahrada vypadala přesně podle představ zahradního architekta. Zenová zahrada vyjadřuje především vaši osobnost a je to vaše místo klidu a relaxace. Zahradního architekta tedy požádejte pouze o pomoc, nikoliv o kompletní představu.
Pokud máte svou představu o zenové zahradě, můžete si ji vybudovat svépomocí. Nabízíme vám základní postup budování zenové zahrady. Opět zde platí, že ho nemusíte dodržovat jako pevnou šablonu. Můžete si z něj vzít jen inspiraci.
1.) Prostor pro zenovou zahradu
Začínáme s vymezením prostoru. Místo vybírejte pečlivě a řiďte se svými pocity. Zenová zahrada je místo, kde se máte cítit dobře. Nezáleží na tom, jaký tvar půdorysu bude vaše zenová zahrada mít. Tradiční japonské byly obdélníkového tvaru, ale vaše zenová zahrada může mít podobu oválu, lichoběžníku nebo jakéhokoliv nezvyklého tvaru.
2.) Zenová zahrada by měla být jednolitá
Vybrané místo kompletně vyčistěte. Zenová zahrada reprezentuje nejenom čistotu mysli. Plevel, napadané větvičky, vše musí pryč. Zenové zahrady se vyznačují jednolitostí. Povrch se proto snažte co nejvíce urovnat. Pokud některé nerovnosti nejdou upravit, nevěšte hlavu. Zenová zahrada obsahuje spoustu prvků, kterými můžete nevzhledné místo překrýt.
3.) Jednotlivé prvky zenové zahrady
Začněte s obstaráváním jednotlivých prvků. Zenové zahradě může dominovat libovolná soška nebo kámen. Vyberte si tedy svůj dominující prvek a myslete na to, že jeho velikost musí být úměrná zahradě (malá zahrada - menší soška, apod.). Další kameny pak umisťujte tak, aby velké byly v pozadí, malé v popředí. Opticky tak rozšíříte prostor.
4.) Plevel na zenovou zahradu nepatří
Kameny máte rozmístěné podle své představy, teď je čas, abyste popřemýšleli, kde vytvoříte místo absolutní čistoty. To je tvořeno pískem nebo štěrkem. Na vymezenou plochu nejdříve umístněte netkanou tkaninu. Zenová zahrada symbolizuje čistotu a dokonalost, přítomnost plevele je tedy nežádoucí. Nyní nasypte na tkaninu písek nebo štěrk a dbejte na to, aby kompletně zakryly netkanou tkaninu.
5.) Dřevěná lavičky se do zenové zahrady hodí
Kameny v zenové zahradě by měly být vzpřímené a ničím nepodpírané. To ovšem neplatí pro vyznačenou cestičku. Pokud to prostor vaší zenové zahrady umožňuje, umístněte do ní dřevěnou lavičku, na níž budete odpočívat a relaxovat. V malých prostorách postačí jen kousek země, vždyť i beduíni při svých meditacích sedí v tureckém sedu na zemi. Ke své "relaxační zóně" nebo lavičce vytvořte cestu. Může být tvořena například z plochých a oblých kamenů. Nechoďte mimo vyznačenou cestu.
6.) Dřeviny v zenové zahradě
Nyní je na řadě výsadba dřevin. Využít můžete japonské dřeviny, keře, bambus nebo bonsaje. Postačí také ostatní stromky, které se vyznačují menším vzrůstem a nemají květy. Zenová zahrada představuje nejenom čistotu prostoru, ale také barev. Vyvarujte se proto jakýmkoliv barevným výstřelkům, ty by vás při relaxaci jen rozptylovaly. Ideální je vytvoření co nejjednodušší estetické dokonalosti. Bílý kámen a zelená dřevina tvoří optimální harmonii.
7.) Ornamenty v písku zenové zahrady
K závěrečné tečce budování zenové zahrady si vezměte na pomoc hrábě. Písek nebo štěrk pohrabte do libovolných tvarů. Vlnky vytvořené z písku nebo štěrku například reprezentují vodní element a asociují hladinu moře.
Zenová zahrada je hotová, teď je na řadě "vyčistit" vás. Naučte se umění východní filozofie, která vám poradí, jak správně dýchat a meditovat. Absolutního zklidnění mysli dosáhnete jedině kombinací správné relaxace a prostředí, které samo o sobě reprezentuje čistotu a dokonalost.
Mini zenové zahrady do bytu
Jak už jsme psali výše, zenovou zahradu můžete vytvořit kdekoliv. Pokud bydlíte v bytě, nemusíte se bát, že přijdete o svůj klid a relaxaci. Zenová zahrada může mít rozměry třeba jen 40x30 centimetrů. Postup budování mini zenové zahrady je podobný jako u jejích větších variant. Nejdřív zvolte reprezentativní místo pro umístění mini zenové zahrady. Může jím být dřevěný box nebo široká kamenná nádoba, záleží jen na vaší fantazii. Dno nádoby vysypte jemným pískem. Opět si zvolte dominantní prvek (kámen, sošku nebo svíčku) a libovolně ho umístněte. Pak už jen dotvářejte zenovou zahradu podle svých představ. Místo jehličnanů a keřů využijte mech. Ideální jsou také drobné bonsaje. Jakmile jste spokojeni s rozmístěním jednotlivých prvků, pohrabejte písek. Opět zde platí, že můžete mini hrabítkami vytvořit jakékoliv obrazce nebo dokonale hladký povrch.
Říká se, že v jednoduchosti je krása. Přesně to je pravidlo pro zenovou zahradu. Ať už máte rozměrově obří zenovou zahradu nebo jen malý box, jednotlivé prvky umisťujte s rozvahou. Jednoduchost, elegance a čistota, to je zenová zahrada. Vyhněte se proto přeplácávání zahrady mnoha prvky. Výsledný efekt zenové zahrady by měl navozovat harmonii prostoru a prvků.
Diskuse k článku