Retro styl a jeho ikony z minulosti
Slovo „retro" obecně označuje něco zaniklého a minulého. Ve skutečnosti to však tak vůbec nevypadá. Retro styl je naopak velmi „in" v různých oblastech. Inspiruje i současný design, bydlení nebo třeba hudbu. Možná jeho úspěch tkví v nostalgii, chuti se odlišit nebo jen respektu k časem prověřené kvalitě.
Co si však máme konkrétně představit pod retro stylem? Jak už jsme zmínili, označení „retro" je označením něčeho minulého, a to bez jasného časového určení. Správně bychom tedy mohli za retro styl označit i barokní sochu. Přesto se tak neděje a nejen v interiérovém designu je retro styl všeobecně spojován především s 50., 60. a 70. léty minulého století.
Retro styl: Proč je design 50., 60. a 70. let tak zajímavý?
Hlavním důvodem je pravděpodobně fakt, že se jednalo o poválečné období, které se neslo ve znamení euforie, neotřelých nápadů, vzestupu mladých návrhářů a vzniku nových uměleckých směrů. Tento rozmach se samozřejmě nevyhnul ani designu interiérů. Začaly se používat nové materiály, tvary i výrazné barvy a vzory.
Typický retro styl 50. až 60. let:
- oblé tvary spotřebičů s chromovými prvky
- odlehčená svítidla různorodých tvarů
- žaluzie a rolety místo závěsů
- lesklá koženka na sedacím nábytku hranatých tvarů
- kombinace dřeva, umakartu a chromu na nábytku
- výrazné barvy a geometrické vzory na látkách
- tištěné plakáty místo klasických obrazů a další
Typický retro styl 70. let:
- malý nábytek z plastu
- křesla zavěšená od stropu
- různorodé odkládací stolky
- bílý a barevný nábytek z laminátu
- otevřené policové sestavy
- sektorové a rohové sedací soupravy a další
Bohužel v komunistickém Československu byla situace ve vybavení interiéru spíše pochmurná. Všechny domácnosti vypadaly prakticky stejně. Typický byt měl nehezké linoleum nebo koberec, umakartové jádro, těžkopádnou obývací stěnu a nevkusné tapety na stěnách.
I přesto se zde zrodily dodnes žádané „designové ikony", mezi kterými musíme zmínit:
- porcelánové servisy a figurky Jaroslava Ježka
- nadčasové svítidla v jasných barvách a rozmanitých tvarech, např. lampička DRUPOL
- nábytek ve stylu Brusel* – nábytek na nožičkách v kombinaci dřeva a barevného umakartu na dvířkách či zásuvkách od architekta Jiřího Jiroutky, skořepinová křesla a další
*Označení styl Brusel se užívá díky historickému úspěchu Československa na výstavě Expo 58.
Pro koho je vhodný retro styl?
Vybavení celé domácnosti v retro stylu není rozhodně „masovou záležitostí". Retro styl bydlení je totiž hodně osobitý, bohémský, bláznivý, kombinuje spoustu barev, vzorů a materiálů. Často balancuje na hranici kýče a je třeba člověka s jistým nadhledem a talentem pro citlivé kombinace někdy zdánlivě neslučitelných prvků. Pokud však chcete své bydlení retro stylem inspirovat a oživit zajímavými solitéry a doplňky, pusťte se s chutí do toho.
Retro styl: Retro solitéry a doplňky jako zajímavé oživení interiéru
Retro styl bydlení můžeme kombinovat s jinými styly, jako je například moderní, skandinávský nebo minimalistický. Retro nábytek a doplňky zde vystupují jako velmi výrazné solitéry. Vytváří zajímavý kontrast a vnáší oživení do jinak barevně tlumených interiérů. Velmi módní jsou také retro motivy a vzory na tapetách a keramických obkladech a dlažbách.
Retro styl: Jak vnést retro atmosféru do vašeho domova
Kuchyň a jídelna:
Tvarově čistou moderní kuchyni krásně rozzáří drobné spotřebiče, které kombinují nejmodernější funkce s retro vzhledem. Vybírat můžete z mnoha výrazných barev a druhů spotřebičů, jako jsou: kuchyňské roboty, mixéry, kávovary, varné a rychlovarné konvice nebo toustovače. Typické jsou oblé tvary s chromovými detaily. Pokud chcete do své kuchyně opravdu výrazný a nepřehlédnutelný kousek, pořiďte si lednici v retro vzhledu. Retro náladu můžete do své kuchyně nebo jídelny vnést také díky retro stolu a židlím.
Pokoje:
Především obývací pokoj si přímo říká o originální retro křesílko, které si můžete klidně nechat očalounit výraznou moderní látkou. Dalšími oblíbenými solitéry do pokojů jsou různé retro skříňky a komody postavené na nožičkách, které můžeme doplnit lehkými policovými sestavami.
Zvláštní kategorií retro stylu bydlení jsou svítidla, která určitě nesmíte opomenout. Jejich design je nadčasový s širokou škálou originálních tvarů a barev. Nebojte se jich do svého interiéru umístit i více. Malou obrazovou ukázku naleznete zde.
Bytové doplňky:
Doplňky jsou nejsnadnější a nejlevnější variantou, jak vnést kouzlo retro stylu bydlení do svého interiéru:
- zarámované plakáty s tématikou komiksů, kultovních filmů a umělců
- dobové grafiky a reklamy
- zarámované obaly gramodesek kultovních kapel a zpěváků (The Beatles, The Rolling Stones, Jimi Hendrix a jiné.)
- plechové a smaltové cedule
- bytové textilie s retro vzory na dekoračních polštářcích
- čalounění na kusových kobercích, závěsech nebo kuchyňském textilu
- retro hračky
- další drobnosti: například červený nafukovací buvol, nafukovací slon a žirafa již dnes patří k českým designovým ikonám. Možná si je pamatujete i vy ze svého dětství.
Nyní záleží už jen na vás, zda si do svého domova zvolíte moderní kousky inspirované retro designem, nebo se pustíte do shánění a renovací těch autentických.
Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY:
Diskuse k článku