Jak využít místnost bez oken a přizpůsobit ji k životu
Že by se objevila v domě místnost bez oken by se stávat nemělo, ale vlivem různých rekonstrukcí, přestaveb a dostaveb se takový prostor může objevit. Pokud lze přivést světlo pomocí světlíků, pak není problém využívat místnost jako kteroukoliv jinou. Jestliže taková možnost neexistuje, pak je potřeba najít uplatnění, kde nebude absence přirozeného světla tolik vadit...
Kromě nepromyšlených úprav může taková situace nastat třeba v suterénech, kde prostor působí stísněně a víc, než příjemné místo, připomíná celu ve vězení. I tam se dá ale vytvořit funkční prostor, jež najde využití.
Místnost bez oken
Iluze denního světla se snadno vytvoří žárovkou v odpovídající barvy a intenzity. Světelných zdrojů by mělo být samozřejmě více, aby nebyly oči namáhány jen z jednoho místa. Vhodné je využívat podsvícení, které není příliš nápadné, avšak světlo dodá také.
Pro místnosti bez oken se dá využít probourání horní části zdi, kam se umístí sklo - tím bude zajištěna prostupnost světla z vedlejšího prostoru, kde je jej dostatek. Pokud existuje možnost využití prosklených dveří, pak pro ně není lepší místo, než zde. Soukromí umožní instalace matného mléčného skla.
Využití místností bez oken v suterénu
Nedostatek světla a nehostinné prostředí bývá důvodem, proč se sklepy využívají jen jako prostor pro ukládání věcí. Světlá výmalba společně s podlahovou krytinou taktéž ve světlých odstínech ale dokáže zázraky. Sklepy jsou místem, kde se nemusíte obávat zářivých barev - právě naopak, ty mohou prostoru jen pomoci.
Důležitá je i volba barvy osvětlení - avšak pozornost věnujte i tomu, aby světlo nebylo až moc zářivé a neškodilo očím, které by jej pak snesly jen po krátkou dobu.
Pokud existuje možnost probourání příček, pak neváhejte - větší prostory působí mnohem lépe. Dobře si ale zjistěte, které zdi se dají odstranit, a které jsou nosné.
Ani v tmavých prostorech se nevzdávejte pokojových květin. Některé druhy nemají s přítmým problém - potos, kapradiny, monstera, Aspidistra nebo pokojový břečťan.
Jak je to s větráním v místnosti bez oken?
Další důležitou otázkou je i způsob větrání, bez něhož to v obytných místnostech jednoduše nejde. V místnosti se vzduch sice dá rozpohybovat ventilátorem, to však není dostačující řešení, stejně jako větrání přes druhou místnost. Pro dlouhodobý pobyt nebo spánek se takové místnosti tedy rozhodně nehodí.
V podkrovních prostorech se dá využít například ventilační turbína, a to jak v zimě, tak v létě. Ta zajistí dostatečný přísun čerstvého vzduchu.
Místnosti bez oken mají tedy největší nevýhodu v nemožnosti kvalitního větrání. Dočasně se dá větrat přes další místnost, ovšem řešení je to značně nepohodlné a dlouhodobě nejspíše nemožné.
Místnosti bez oken se nejčastěji využívají jako herny s kulečníkem, videohrami, šipkami, fotbálkem a dalšími oblíbenými kratochvílemi, kde netrávíte příliš mnoho času, a přesto je obytný prostor zvětšený a příjemně využitý.
Diskuse k článku
Tom