Jak se cihly vyrábí dnes
Máme za sebou krátkou exkurzi po stopách vývoje výroby cihly. Jedná se skutečně o stručný přehled významných milníku v oblasti cihlářského řemesla, celá historie by ale byla na tlustou knihu. Na závěr našeho povídání i historii nejrozšířenějšího materiálu se na chvíli zastavme u současné výroby cihel. Víte, jak se v moderních cihelnách pracuje dnes?
(Přečtěte si také stručnou historii vývoje cihly)
Cihelny se budují u nalezišť jílu
Hlavním materiálem pro výrobu pálených cihel je jíl. Naprostá většina cihelen se snaží vyhnout se problematické logistice a nutnosti dovážení jílu, a tak se nachází přímo u jílových nalezišť. Cihly se ale nevyrábí jen z jílu. Přidávají se do nich i další suroviny, které mají pálené cihly odlehčit a zlepšit tepelné vlastnosti. Do moderních cihel se přidávají i dřevěné piliny a další přísady.
Mletí a lisování materiálu
Jakmile jsou veškeré suroviny pro výrobu pálené cihly správně namíchané, putují do válců, kde se drtí na jemná zrnka. Do namleté směsi se přidává voda a vše se následně lisuje. Moderní lisy na cihly produkují dlouhý pruh cihly, který se nakonec nařezává na jednotlivé cihly. Ty potom putují do sušárny.
Sušení a vypalování
Vylisované cihly se musí vysušit ve speciální sušárně. V ní se suší při teplotě od 40 do 90 °C. Sušicím systémem projíždí vozíky s cihlami. Po procesu sušení je materiál tvrdý a pevný, nezbývá, než provést poslední výrobní proces – vypalování. Pece na pálení cihel jsou moderní počítačem řízené a umožňují tak přesné nastavení všech parametrů, aby bylo vypalování dokonalé. Většina cihel se po vypálení ještě brousí.
Od svého vzniku ušla cihla obrovský kus cesty. I dnes má v oblasti stavebnictví své pevné místo a zdá se, že bude mít i během dalších stovek let.
Diskuse k článku