Jak čistit a udržovat dřevěné podlahy?
Dřevěné podlahy mají spoustu uživatelsky hodnotných vlastností, pro které jsou také tolik vyhledávané. Správnou pokládkou však starost o ně nekončí. Vyžadují péči a údržbu, která se musí odvíjet právě od povahy materiálu, z něhož jsou vyrobeny – tedy dřeva. Jak lze udržovat povrch dřevěné podlahy, aby vypadal stále co nejlépe a nebyl náchylný k poškození?
Dřevo je podlahovým materiálem, který je velmi oblíbený. Pro potřeby výroby se zpracovávají jak měkké dřeviny (především modřín, smrk, borovice), tak i ty tvrdé (zejména dub, buk, bříza, olše, javor). Všechny druhy však nabízí unikátní přírodní vzhled, odolnost a tepelně-izolační schopnosti, což jsou vlastnosti, díky kterým mají dřevěné podlahy často přednost před ostatními druhy při rekonstrukci nebo budování obydlí. Při jejich čištění je ale nutné pamatovat především na to, že nesnesou nadměrnou vlhkost.
Údržba dřevěné podlahy – hlavní zásady
Povrch dřevěných podlah bývá upraven voskem nebo lakem, případně může být ponechán zcela přírodní. Ve všech případech se však nesmí pro čištění využívat přípravků na bázi písku, rozpouštědel a dalších látek, které mají pro dřevo velmi agresivní složení. Pro tyto účely se dají využít speciální přípravky určené přímo na konkrétní typ dřevěné podlahy nebo se spolehnout na obyčejnou vodu s trochou mýdla. V zásadě je možné rozlišit čištění na:
- mokré
- suché
I když dřevo nesnáší vlhkost, je možné stírat nečistoty, prach a špínu navlhčeným, avšak důkladně vyždímaným hadrem, aby nezůstávaly na podlaze kapky vody, které by se mohly dostat do spojů a mezi jednotlivé lamely, u kterých by pak mohl být spuštěn nevratný proces dilatace. U suchého čištění sehrává hlavní roli vysavač, co je schopen odstranit z povrchu dřevěné podlahy prach, drobná smítka a vše, co by se hadrem nebo mopem spíše posunovalo po podlaze dále. I z toho důvodu je doporučováno, aby byla před vytíráním dřevěná podlaha vysána.
Prevence poškození dřevěné podlahy
Neméně důležité je užívat podlahu ze dřeva tak, aby se riziko jejího rychlého opotřebení ještě více nezvyšovalo nevhodnými návyky. Prakticky to znamená především vyvarovat se znečištění pískem a kamínky, tedy pořídit si před byt nebo dům kvalitní rohožku. Také se doporučuje provést 1x až 2x ročně údržbu speciálním přípravkem, který na povrchu dřevěné podlahy utvoří film ochrany před poškozením. Obnova vrchní lakované nebo voskované vrstvy také navrátí podlaze vzhled, který mohl používáním zajít.
Pro správnou údržbu dřevěné podlahy je třeba si najít čas. Pravidelné vysávání či vytírání sníží možné riziko a také zvýší komfort bydlení, kde se nebude zbytečně držet prach a špína. Chcete-li, aby pozitivní vlastnosti dřevěné podlahy nebyly nijak omezeny, věnujte čištění a údržbě dostatečnou pozornost.
Zajímavé tipy:
- vhodná pokojová teplota je 18 až 22 °C
- velká relativní vlhkost ovzduší v interiéru podlaze nesvědčí
- nohy nábytku je dobré opatřit podložkami
- odolnost dřevěné podlahy zvýší i speciální leštěnky
- podlahové topení by nemělo povrch podlahy zahřívat na více než 25 °C
Diskuse k článku