Dům odolný záplavám? Na tyto si velká voda nepřijde
Stavby v záplavových oblastech jsou diskutovaným tématem, zvláště nyní, kdy je řádění vody časté a nepřejde rok, aby velká voda nezpůsobila škody. Jak dokázaly poslední povodně, vylité řeky zasahují nově až do oblastí, kde se dosud s ničím takovým nepotýkali. Logické je v takových částech země nestavět, na druhou stranu se povětšinou jedná o atraktivní lokality. A tak nezbývá nic jiného, než své příbytky přizpůsobit přírodě.
Je jasné, že nové domy by měly mít konstrukci přizpůsobenou pro riziko, že by se řeky znovu vylily. V některých zástavbách se záplavy opakují s železnou pravidelností, a přesto se tam dál staví běžné domky.
Inspirace v Benátkách
Jistě, srovnání se stavbami Benátek je značně nadsazené, avšak je potřeba brát ponaučení z míst, kde mají se situací zkušenosti. Stavba na pilotech se přímo nabízí, avšak řešení je to do našich podmínek příliš radikální. S úpravou však už začínají vznikat první domy, která zapadají do zástavby měst a vesnic, a počítají s povodní. Přesto jsou pěkné a hlavně funkční.
Povodňové mapy
Ještě před samotnou stavbou je potřeba dům správně naprojektovat, k čemuž je nezbytná povodňová mapa. Na jejím základě se propočítá potenciální maximální výška vody pro případ záplav a s ohledem na ni se projektuje výška podlahy. Ta by měla být minimálně 40 cm nad výslednou hodnotou.
coroflot.com
Vyvýšený dům pro případ povodní
Tím, že je bydlení vybudováno na vyvýšené plošině, vznikne pod domem prostor, který se dá samozřejmě využít. Ve svahu třeba jako garáž nebo místo pro uložení věcí. Ty se pak v ohožení snadno vyklidí a vyhne se tak škodám.
- spodní část musí být dostatečně odolná, aby odolala tlaku vody (využívá se železobeton)
- platforma pro vystavění obývacích prostor je také z železobetonu
- na desce je pak možno vybudovat jakoukoliv stavbu, klidně i ze dřeva
- jako doplněk se staví i zábrany, které navíc zajistí zablokování přívalové vody
- náklady stoupnou kvůli většímu množství zemních prací a vyšší spotřebě materiálu pro betonovou konstrukci (řečí čísel je to suma mezi 300 až 400 tisíci)
Obytné prostory tak zůstanou vodou nedotčeny. S přibívajícími intervaly mezi jednotlivými záplavami je jasné, že bude potřeba konstrukce domů upravovat. Při stavbě domu bude nutné počítat s vyššími náklady, které by však v případě opakujících se oprav byly mnohem vyšší.
Diskuse k článku