Dilema: je v podkroví vhodnější vikýř nebo střešní okno?
Využít v domě každý volný prostor je samozřejmé. S tím souvisí i využívání podkrovních prostor a jejich úprava k příjemnému bydlení. Udělat z tmavé půdy místo, kde budete rádi trávit svůj čas, není problém. Jedna z otázek, které se při přestavbě podkroví nevyhnete, je způsob řešení oken. Možností máte několik – zvolit můžete klasická střešní okna nebo dříve populární vikýře. Co je tedy lepší?
Přirozené světlo hraje v našem životě prim, i když si to možná až tak často neuvědomujete. Je potřeba k tomu, aby vznikl příjemný dojem z prostoru a vy se cítili pohodlně. Umělé světlo jej nikdy nemůže nahradit – po čase byste se totiž mohli začít cítit sklíčeně a bez energie. Platí, že okna by měla zabírat 10% z půdorysné plochy místnosti. Kromě samotné velikosti a množství oken je to ovlivněno i tím, jak moc je střecha zkosená, na kterou stranu jsou okna orientovaná a také to, jaká je hloubka místnosti.
Vikýř nebo střešní okno?
Rozhodnutí, zda zvolit klasické střešní okno nebo poněkud složitější vikýř, ovlivňuje mnoho věcí. Záleží i na tom, jestli chcete zasahovat stavebními úpravami do starší konstrukce, nebo jestli se rozhodujete ještě před samotnou stavbou. V prvním případě je rozhodně jednodušší umístit střešní okno, pokud se ale nebojíte práce navíc, pak se nemusíte obávat ani vikýře. U novostaveb pak záleží i na estetickém hledisku, na vašem vkusu, případně na tom, jestli chcete, aby byly domy se sousedy držely jednotný styl a byly si tak podobné (vikýř je výrazným architektonickým prvkem).
Výhody a nevýhody vikýře
- do pokoje propustí méně světla, než střešní okno
- nevýhodou je náročnost stavby a tím i cena
- nezapadá však sněhem a můžete jej otevřít, i když prší
- zvětší pokoj, a to nejen opticky
- působí esteticky, lze využít vnitřní i venkovní parapet
- snadno díky němu vytvoříte i francouzské okno a terasu
Výhody a nevýhody střešního okna
- cenově jsou výhodnější než vikýře
- rychlejší instalace
- více světla
- v létě je nutno stínit, mnohdy působí jako „skleník“
- nelze větrat v dešti
- rosení a následné ztékání vody po zdi
Vybudování vikýře je složité
Zatímco střešní okna bývají vyráběna sériově, každý vikýř je originálem. Vždy je potřeba práce více řemeslníků. Využijete služeb klempíře, tesaře, pokrývači i zedníka. Potřeba je tedy perfektně odvedená práce od každého z nich, aby vše sedělo tak jak má. Záleží také na tom, jak složitý vikýř bude třeba vybudovat – existuje kolem osmi typů vikýřů, kupříkladu sedlový, trapézový, pultový, štítový, či tzv. volské oko.
Časté doporučení je takové, že ideální je kombinovat oba způsoby. S nevýhodami obou je potřeba počítat, avšak s kvalitně odvedenou prací by se měly rizika minimalizovat. I když je vikýř drahou „srandou,“ dokáže byt neuvěřitelně zútulnit.
Diskuse k článku