Bydlení pod zemí - další zajímavá a úsporná alternativa
Žít v podzemí je snem nejednoho nadšeného fanouška sci-fi příběhů. Nejedná se ovšem o žádnou fantasy stavbu, ale o realitu běžného dne. Domy pod zemí se budují zcela běžně už i v našich končinách, neboť jejich úspornost a šetrnost k životnímu prostředí je neoddiskutovatelná. Jedinou vadou na kráse může být pocit stísněnosti.
Děti si pod pojmem „bydlení pod zemí“ jistě vybaví bunkr postaviček z Teletubbies, dospělí se naopak zasní nad Pánem Prstenů, nedůvěřivým si vybaví zemljanky... Doba však pokročila a i pod vrstvou půdy se může skrývat luxusní bydlení.
Jak vypadá podzemní dům
Okem nedbale přejedete po krajině a ničeho si nevšimnete. Na venkově a v řídké zástavbě podzemní dům snadno přehlédnete, protože splývá s krajinou a nikterak jí nenarušuje. Ve městech jsou pak takové příbytky zapuštěné do svahů a místo střechy je tak vidět jen zeleň. Nejvýraznějším prvkem domů pod zemí jsou čelní zdi, nejčastěji s velkým oknem a dveřmi, případně celou prosklenou stěnou.
Počítat se musí samozřejmě s tím, že rozloha nebude zrovna z největších. Hodí se tedy hlavně pro toho, kdo nepotřebuje obrovské prostory a spokojí se s menšími útulnými místnostmi. Bývá spíše delší, než-li širší, a to hlavně proto, aby okny pronikalo dostatečné množství světla.
Úspory pod zemí
Možná se takové bydlení může zdát jako návrat o mnoho staletí nazpátek, kdy předkové svá obydlí schovávali přesně takto. Ale moc dobře věděli proč: byli tak uchráněni před studeným větrem i horkým sluncem. A náklady na takový život byly minimální. Zemina působí jako účinná přírodní izolace, díky níž se měsíční účty budou držet velmi nízko.
Bydlení pod zemí
Současné podzemní domy jsou dílem moderní architektury a technologie. Solární kolektory a tepelná čerpadla znamenají nejen úspory, ale také komfort.
- domy nejsou temné; při profesionálním řešení proniká do prostoru dostatek světla
- problémem není ani vlhko, pokud je stavba provedena kvalitně
- domky jsou spíše menší, což je ale v souladu s trendy moderního bydlení
- bydlení splňuje všechny požadavky na komfort, navíc mikroklima je v porovnání s nadzemními domy nesrovnatelně lepší (např. zemina zajišťuje konstantní teplotu)
- odolné proti živelným katastrofám
Pozor na izolace
I tyto stavby ale mají své mouchy. Největší problémy jsou se samotnou konstrukcí, kdy na sebe správně nenavazují svislé a vodorovné izolace. Je třeba, aby vznikla dokonalá izolační vana, a jednotlivé vrstvy nepropouštěly vodu a postupně se tak nerozpadaly.
Chybou bývá také umisťování izolace na vnitřní stěny, což mívá za následek promrzání zdi a její praskání.
V zahraničí můžete narazit na opravdové architektonické skvosty – ať už stylizované do přírodních tvarů a barev, tak například moderní prosklené řešení.
Dají se postavit ve svahu i na rovině, kde se takový charakter krajiny jen simuluje. Výhody jasně převažují, avšak je na zvážení každého, zda-li by se v takovém příbytku cítil příjemně.
A kolik si na takovou stavbu musíte připravit peněz? Jelikož neexistují typizované projekty, pak je jasné, že každý dům bude originál. Tímto se řadí mezi to nejdražší aletrnativní bydlení: na nejjednodušší stavbu si proto přichystejte alespoň 3 miliony korun.
Titulní foto: inhabitat.com
Diskuse k článku