7 důvodů, proč zařadit hlívu ústřičnou do svého jídelníčku
Možná vás to překvapí, ale i houby mohou být pořádnou vitamínovou bombou. Konkrétně hlíva ústřičná vyniká vysokým obsahem vitamínů C, D i K, navíc…
Pokud se rádi pouštíte do pěstitelských experimentů, možná vás napadlo vypěstovat si domácí hlívu ústřičnou. Nabízí se však otázka, co s větším počtem hub dělat a proč je vlastně jíst. Dlouhodobé výzkumy však ukazují, že hlíva ústřičná obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek a pomáhá při léčbě různých nemocí a řešení zdravotních problémů. Nejen, že si na ní pochutnáte, ale prospějete i svému organismu.
DÁLE NA TÉMA: PĚSTOVÁNÍ HLÍVY ÚSTŘIČNÉ
1) Je plná vitamínů a minerálů
Možná vás to překvapí, ale i houby mohou být pořádnou vitamínovou bombou. Konkrétně hlíva ústřičná vyniká vysokým obsahem vitamínů C, D i K, navíc obsahuje důležité vitamíny ze skupiny B. Hlíva nezaostává ani co se týče obsahu minerálů. Obsahuje například zinek, selen nebo draslík. Je třeba podotknout, že teplenou úpravou se část vitamínů a minerálů vytrácí. Pro maximální účinek proto konzumujte hlívu v sušené podobě, například formou drceného prášku.
2) Posiluje imunitní systém
Pokrmy z hlívy ústřičné připravujte především v chřipkovém období. Váš imunitní systém se díky této houbě posílí. Kromě zmíněných vitamínů a minerálů totiž obsahuje i betaglukan, který přirozenou cestou posiluje imunitní systém a chrání organismus před působením negativních vnějších vlivů.
3) Snižuje hladinu cholesterolu
Hlíva ústřičná je často doporučována lidem, kteří trpí vysokou hladinou cholesterolu. Tu pomáhá snižovat, navíc je obecně prospěšná při léčbě srdečních onemocnění. Některé vědecké výzkumy ukázaly, že pravidelnou konzumací hlívy ústřičné se posílí srdeční činnost a výrazně se sníží riziko poškození cév.
4) Pomůže při léčbě kožních onemocnění
Trápí vás ekzémy, alergie nebo jiné kožní problémy, které vám ubírají na kráse? Zařaďte do svého jídelníčku pokrm z hlívy ústřičné nebo užívejte sušenou hlívu či potravinové doplňky na její bázi. Kvalita vaší pleti a pokožky se pravděpodobně zlepší už za pár týdnů. Je však třeba hlívu či přípravky z ní zpracované užívat pravidelně, ideálně každý den.
5) Regeneruje buňky a zpomaluje proces stárnutí
Hlíva ústřičná je někdy označovaná za elixír mládí. Podle mnohých odborníků má totiž schopnost zpomalovat proces stárnutí a podpořit regeneraci buněk. Hlívu si vychvalují i lidé v pokročilém věku, kterým pomáhá uvolňovat ztuhlé svaly, klouby i kosti.
6) Zmírňuje účinky chemoterapie
Na užívání hlívy ústřičné se často zaměřují i lidé s nádorovými onemocnění. Podle nejnovějších poznatků totiž hlíva obsahuje látky, které účinně působí proti nádorovým buňkám. Jedná se především o látku beta 1,3 D, které v houbě najdeme poměrně velké množství. Využívaná je pak i mezi lidmi, kteří podstupují chemoterapii. Její vedlejší projevy totiž pomáhá mírnit.
7) Chutná skvěle
V záplavě mnoha pozitivních účinků na lidský organismus nesmíme zapomenout ani na chuť houby. Je lahodná a jemná, proto si na ní pochutnávají i opravdoví gurmáni. Pokrmy z hlívy ústřičné často najdete i v jídelních lístcích vyhlášených restaurací. Stačí jen otevřít internetovou kuchařku a podívat se na některý z mnoha receptů z této skvělé houby.
Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku