Zvyšte bezpečnost v koupelně a vyhněte se riziku zranění
V koupelně na nás číhá víc nástrah, než by se mohlo na první pohled zdát. Nebezpečí poranění hrozí zejména v létě, kdy se sprchujeme i několikrát denně a hledáme každou příležitost k osvěžení. Můžeme uklouznout, opařit se horkou vodou nebo se zranit elektrickým proudem. Taková rizika ale můžeme i poměrně snadno minimalizovat. Stačí provést několik úprav, které zvýší bezpečnost v koupelně a v mnoha případech navíc mohou místnost i příjemně zkrášlit.
Pozor na kluzkou podlahu
Chcete zvýšit bezpečnost své koupelny? Dejte si pozor na mokrou podlahu, která může během chvilky nepozornosti způsobit nepříjemné uklouznutí a následné poranění. Je třeba zajistit tři základní opatření:
- Zabraňte stříkání vody na podlahu. Čím méně jí na podlaze bude, tím bude riziko uklouznutí menší. Používejte vanové zástěny i kvalitní sprchové hlavice, které nestříkají do všech stran.
- Postarejte se o rychlé odstranění vody na podlaze. Buď ji můžete často vytírat do sucha, nebo třeba zvažte podlahové vytápění. Je úsporné a dlažbu rychle vysuší.
- Používejte obklady a dlažby s kvalitní protiskluzovou úpravou. Pokud máte kluzkou dlažbu a výměnu zrovna neplánujete, pořiďte si podložku s pogumovanou spodní stranou, která se postará o stabilitu. Můžete vybírat ze široké škály koupelnových doplňků, které zapadnou přesně do designu vaší koupelny.
Madla zajistí oporu a pomůžou i zdravým lidem
V koupelně byste měli mít co nejvíce záchytných bodů. Při pohybu po místnosti se musíte mít vždy čeho držet, ať už umyvadla, nebo rohu vany. Ideálním řešením pro zvýšení počtu pevných záchytných bodů je instalace madel. Jsou nedílnou součástí koupelen pro starší osoby a imobilní, mohou však být zajímavým doplňkem i pro mladého a zdravého člověka.
Madla se nejčastěji umísťují v blízkosti toalety, umožňují bezproblémové zapření a přenesení váhy. Montáž madla ve zděných domech bývá bezproblémová, u bytů se sádrokartonovými konstrukcemi může být komplikovanější. Řešením je použití předstěnových instalačních systémů speciálně upravených pro montáž madla. Tyto systémy obsahují pevnou kovovou konstrukci, která umožní zachování stability i při použití v sádrokartonových a dalších konstrukcích. Na trhu je k sehnání i samotný montážní rám pro madlo. Moderní předstěnové systémy vyrábí například český výrobce Alcaplast, který dodává i zmiňované typy s madly.
Pro hendikepované osoby jsou madla v koupelně nutností.
Elektrická zařízení používejte s opatrností
Kromě uklouznutí hrozí v koupelně také zvýšené riziko poranění elektrickým proudem. Důležité je především správné rozmístění zásuvek, světel a elektrických spotřebičů, které se nesmí brát na lehkou váhu. Chcete se dozvědět více informací o problematice elektrických zařízení v koupelně? Přečtěte si náš starší článek, ve kterém jsme se zaměřili právě na elektroinstalace v koupelně.
Důležitá je prevence. Elektrická zařízení používejte opatrně a s respektem, vyhněte se fénování či holení strojkem nad napuštěnou vanou. Chcete mít v koupelně nová světla či audiotechniku? Pak pořizujte jen voděodolné vybavení s dostatečným stupněm ochrany.
Elektrická zařízení používejte v dostatečné vzdálenosti od vany a sprchového koutu.
Vanička sprchového koutu přináší další rizika
Další možné riziko na vás čeká ve sprchovém koutě, obzvláště pokud používáte klasické vaničkové provedení. O vyvýšenou vaničku sprchového koutu můžete snadno zakopnout a uklouznout. Při pádu hrozí náraz do plastové či skleněné zástěny sprchového koutu. V dnešní době se skleněné zástěny vyrábí z bezpečnostního skla, které riziko poranění minimalizuje.
Pokud si chcete usnadnit vstup do sprchy, pořiďte si nízkoprofilové sprchové vaničky. Ideálním řešením je pak vybudování bezvaničkového sprchového koutu, který se stane přirozenou součástí koupelny a splyne s okolím. Nehrozí u něj riziko zakopnutí, v prostoru sprchy se používá obvykle dlažba s protiskluzovou úpravou a podlahový žlab. Ten zajistí rychlý odtok vody, díky čemu se opět sníží riziko uklouznutí.
Vyberte kvalitní baterii a už se nikdy neopaříte
Nastavení ideální teploty ve vaně nebo sprše dá zabrat. Levné vodovodní baterie neumožňují plynulou regulaci, s teplotou to snadno přeženete a můžete se nepříjemně opařit. Výběr vodovodní baterie je velmi důležitý. Pořiďte si termostatické baterie, které jsou vybavené kvalitním a přesným regulátorem a obsahují bezpečnostní pojistku. Díky ní nastavíte stabilní teplotu na ideálních 38 °C a neopaříte se.
Popálit se můžete také při kontaktu s horkým tělem baterie. K dostání jsou však i speciální baterie, které se nezahřívají a bez obav se jich můžete dotýkat.
Koupelna musí být místem odpočinku a pohody, ne překážkovou dráhou. Stačí ji vhodně uspořádat, vybavit ochrannými doplňky a řídit se základními pravidly, koupelna pak bude mnohem bezpečnější a komfortnější.
Diskuse k článku