Zkrášlete si bydlení díky renovaci interiérových dveří a zárubní
Interiérové dveře a zárubně musí téměř každý den odolávat nejen mechanickému opotřebení, ale také různým druhům znečištění. Ať už hovoříme o neblahém působení vlhkosti ze vzduchu nebo obyčejném zaprášení, nemluvě o stopách, které po sobě dokáží zanechat děti či domácí mazlíčci. Na dveřích se pak objevují různé otisky a šmouhy. Se známkami opotřebení či nečistotami se setkáte i při naprosto běžném používání, tedy obyčejném otevírání a zavírání. Proto se o dveře a zárubně musíte pozorně starat. Kromě pravidelného čištění vám pomůže také aplikace vhodně zvoleného nátěru na dveře a kovové zárubně. Poradíme, jak natřít dveře i zárubně.
Jak by měla vypadat správná údržba dveří a zárubní? Záleží na materiálu
Zárubně i dveře se vyrábějí z různých materiálů. Starou dobrou klasikou jsou dveře ze dřeva, které dokáží navodit nezaměnitelnou domácí atmosféru. V případě dřevěných dveří je však třeba mít na paměti, že jim škodí větší množství vody. Dřevo by totiž mohlo nasáknout a dveře se zkroutit a znehodnotit. A právě z toho důvodu je čistěte vždy pouze jemně navlhčeným hadříkem. Vyhněte se především saponátům, které dřevo vysušují, což je pochopitelně nežádoucí. Na výraznější znečištění můžete aplikovat mýdlový čistič.
Pokud jste si pořídili dveře, které jsou opatřené fólií, při čištění dbejte obzvláště zvýšené opatrnosti, tento povrch je totiž velmi náchylný k poškození. I proto radíme, raději se vyhněte abrazivním látkám či silnějším čističům na chemické bázi, i zde si tak vystačíte s navlhčeným hadříkem.
Setkat se můžete také s dveřmi laminátovými, které bývají k dostání v rozličných texturách či realistických imitacích dřeva. Mnozí lidé svůj interiér s oblibou osazují dveřmi částečně prosklenými, nebo celoskleněnými. Skleněné plochy udržíte čisté poměrně jednoduše – stačí je občas přetřít vlhčenými ubrousky či textilním hadříkem napuštěným vhodným čisticím prostředkem.
I zárubně jsou k dostání v mnoha materiálech, nejčastěji se však setkáte s kovovými, dřevěnými či plastovými. Pro jejich běžnou údržbu si taktéž vystačíte se suchým či lehce navlhčeným hadrem. Opět platí doporučení nepoužívat agresivní čistící prostředky či hrubý způsob čištění, obvykle drátěnkou či kartáčem.
Kvalitní barva na dveře poskytne spolehlivou ochranu i atraktivní vzhled
My se však primárně zaměříme na renovaci dveří a zárubní ze dřeva a kovu, tedy dvou pravděpodobně nejpoužívanějších materiálů. Jednou za čas je totiž na dveře a zárubně nutné aplikovat správnou barvu, která například kovovým zárubním poskytne kvalitní antikorozní ochranu a zároveň vrátí efektní lesklý, popřípadě matný vzhled. A to v mnoha různých odstínech.
Na trhu jsou k dostání prověřené syntetické nátěry, kterými lze natírat nejen kovové materiály, ale zároveň také například dřevěné povrchy. U savých podkladů však mějte na paměti, že je předem musíte napustit vhodným impregnačním nátěrem.
Podklad nejprve natírejte kvalitním základním antikorozním nátěrem, který rychle zasychá a vyznačuje se výbornou přilnavostí, je však hůře brousitelný. Poté přistupte k vrchnímu nátěru, k němuž vám poslouží vhodný syntetický email na kov a dřevo. Ten poskytuje nejen dlouhodobou ochranu, ale také stabilní lesk.
Renovace dveří a zárubní: nepodceňujte přípravu podkladu
Samotnému nátěru dřevěných dveří předchází pečlivá příprava. Ze všeho nejdříve odmontujte kliky, aby vám nepřekážely při další práci a nezanesly se barvou. Poté přichází na řadu odmaštění, v místě závěsu dveří by totiž mohl zůstat zbytek oleje. Po odmaštění povrch dveří obruste a zkontrolujte, zda se na dveřích nenacházejí nějaké závady nebo místa, která by bylo nutné zatmelit. (Tmelení doporučujeme provést až po prvním zaschlém nátěru základovou barvou.) Po odstranění závad a dalších nedostatků vás bude čekat druhá vlna broušení.
Také před renovací kovových zárubní vás čeká několik přípravných fází. Ze všeho nejdříve musíte kovové zárubně odmastit, čímž se zbavíte přebytečného tuku. Následuje broušení a případně taktéž odstranění nesoudržných vrstev původního nátěru.
Jak natřít dveře či zárubně? Nejprve aplikujte základní nátěr
Po provedení výše zmíněných kroků jsou dřevěné dveře připravené na aplikaci základního syntetického nátěru, nejlépe s velmi rychlým zasycháním a výbornou přilnavostí. Užitečnou vlastností základního nátěru je také to, že dokáže efektivně zacelit mikroskopické prasklinky. Po řádném zaschnutí základní barvy opět proveďte zbroušení, díky kterému na dveřích vytvoříte hladkou plochu. Tuto plochu následně zbavte prachu a navlhčenou houbičkou či hadříkem, který nepouští vlákna, odstraňte poslední zbytky nečistot.
Jak namíchat vrchní nátěr na kovové zárubně nebo dveře?
Vrchní syntetický email na kov a dřevo po otevření pořádně promíchejte, aby došlo ke spojení všech pigmentů, jinak by se na natírané ploše mohly objevit fleky.
Renovaci dveří a zárubní dokončete správným postupem nátěru
Barvu na dřevo nanášejte nejlépe do kříže, díky čemuž efektivně zaplníte celou natíranou plochu. Celou plochu následně tzv. prořízněte, čímž dojde ke konečnému slití nátěru. Jestliže natíráte na zavěšených dveřích, barvu neřeďte. Pracovat můžete také s válečkem. Vyhněte se však stékání barvy. Stékající kapky by totiž vytvořily nežádoucí „záclony“.
Optimálně vždy aplikujte tři vrstvy nátěru, dvě základní a jednu vrchní. Předchozí nátěr vždy nechte pořádně zaschnout.
Diskuse k článku