Zděný kurník potřebují ti, kteří to myslí s chovem drůbeže vážně
Zděný kurník znamená více námahy, ale také investici, kde je návratnost téměř zaručena. Žádné opravy kvůli plísním a nevyhovující podlaze, žádné obavy o drůbež v chladných zimních měsících. Použití pevnějšího materiálu znamená výhodu i v létě, kdy mají slepice spolehlivý úkryt před vedrem, které nesou špatně.
Zakoupení kurníku je jednou z investic z kategorie zbytečných. Nejedná se o nic obtížného a je jedno, zda se rozhodnete pro dřevěný kurník, či zděný.
Jak by měla vypadat konstrukce kurníku
Zatímco u dřevěných se vchod řeší dvířky, u zděných je to většinou otvor v podlaze, kterým se slepice dostávají do svého obydlí. Žebřík může vést k otvoru přibližně 30 x 30 cm. I tady ale lze vytvořit dvířka - pro mnohé to možná bude jednodušší řešení. Vnitřní klima je třeba hlídat převážně v zimě, kdy by teplota neměla klesnout pod 5°C (záleží však podle chovaného druhu – některé snáší nižší teploty, jiné jsou citlivější).
Důležitý je i otvor, kterým bude pronikat světlo a nesmí chybět ani dostatečné odvětrávání.
Větrání v kurníku
Jediné, co by mohlo představovat problém, je způsob a technika větrání. To je nezbytné, jinak by podmínky v kurníku byly nevyhovující. Zvolit lze mezi stropním a komínovým. Častější jsou dva otvory – jeden u podlahy a druhý u střechy – tedy jakési šachty, které zajišťují cirkulaci vzduchu.
Co nesmí chybět v kurníku:
- bidla (dostatečně silná)
- hnízda
- krmítka
- výběh
- větrání
Kurník z nevyužité místnosti
Nevyužité prostory pro účely kurníku mají největší výhodu v tom, že se nemusíte starat o dostatečnou izolaci. Uvnitř pak postačí vybudovat bidla, pod nimiž je vhodné zřídit trusnou jámu překrytou pletivem, hnízda pro snášení vajec (tzv. snášková hnízda, která je vhodné oddělit například dřevěnými deskami) a vhodné nízké nádoby na krmivo a vodu. Pokud prostor dovolí, pak se uvnitř může nacházet i hrabaniště. Pro tento případ je ideální bedna s pískem s dřevěným popelem, přimíchat lze bylinky a přípravky proti parazitům. Pokud neplánujete velkochov, pak se nemusíte ani obávat o nedostatek prostoru.
Nezapomínejte pravidelně kurník čistit od trusu a bláta, které slepice nanosí dovnitř.
I zděný kurník se musí pravidelně dezinfikovat. Po důkladném odstranění podestýlky se většinou ošetří chloraminem, jodonalem či přípravky na bázi peroxidu. Nezapomínejte, že spokojenost slepic se projeví i na kvalitě vajíček.
Jak na jednodušší dřevěný kurník najdete v článku Dřevěný kurník- nejjednodušší varianta chovu drůbeže.
Diskuse k článku