Zázvor a jeho léčivé účinky: ukážeme, jak na pěstování zázvoru
Zázvor známe snad skoro všichni. Pravděpodobně si ho nejčastěji dáváme do čaje při nachlazení nebo chřipce. Věděli jste ale, že zázvor má mnohem více léčivých účinků, které vám mohou pomoci s mnoha problémy? Zázvor má pozitivní účinky na trávicí trakt nebo pomáhá při migréně. Pěstování zázvoru není nikterak náročné a alespoň jej budete mít vždy při ruce.
Zázvor a jeho účinky: posiluje imunitu a tiší bolest svalů
Zázvor se hojně využívá nejen v exotické kuchyni, pří přípravě sushi nebo jako koření do mnoha jídel. V zázvoru nalezneme kromě mnoha vitamínů a minerálních látek také látky podobné kapsaicinu, tedy látce obsažené v chilli papričkách. Ty dodávají zázvoru jeho typickou pikantní chuť. Zázvor je známý především jaké přírodní lék, a to díky svým silným léčivým účinkům. Téměř všichni jej využíváme jako prevenci proti nachlazení i chřipce, a to nejčastěji v podobě zázvorového čaje. Zázvor ale se svými léčivými účinky umí mnohem více.
- Ze zázvoru lze udělat obklady, které pomohou při bolestech svalů a kloubů
- Ideální jsou i koupele nebo zázvorový olej, který vetřete na bolavá místa
- Zázvor má protizánětlivé účinky a posiluje imunitní systém
- Výborný je i při dietách, jelikož napomáhá spalovat tuky
- Mezi léčivé účinky zázvoru patří také pozitivní vliv na trávicí trakt – zázvor potlačuje pálení žáhy, napomáhá při nadýmání nebo průjmech
- Užívat by měli zázvor lidé s vysokým obsahem cholesterolu nebo s vysokým krevním tlakem, jelikož napomáhá ke snížení tlaku i cholesterolu
Musíte mít ale na paměti, že při požitím většího množství zázvoru se můžete předávkovat, což se může projevit pálením žáhy, zvracením nebo střevními potížemi. Doporučená dávka denně jsou 4 g zázvoru v čerstvé stavu anebo 1 g sušeného zázvoru.
Pěstování zázvoru: zázvor lze mít doma v květináči po celý rok
Nejideálnějším obdobím pro pěstování zázvoru je zima nebo jaro, ale můžete jej začít pěstovat téměř kdykoliv. Pěstování zázvoru není nikterak náročné, jelikož nevyžaduje příliš péče a denního světla. Můžete jej vypěstovat ze semen koupených například v zahrádkářství anebo ze zázvoru koupeného v obchodě. Ukážeme vám krok za krokem, jak na pěstování zázvoru, který si v obchodě zakoupíte.
- Zázvor necháme přes noc ve vlažné vodě. Tak se zbavíme pesticidů, které může obsahovat.
- Nachystáme si květináč, do nějž dáme výživnou kyprou půdu.
- Zázvor do zeminy vložíme tak, aby jeho pupen směřoval nahoru.
- Poté přikryjeme zázvor asi 3 až 5 cm vrstvou půdy.
- Následně zázvor zalijeme a po celou dobu pěstování dbáme na to, aby byla půda vždy vlhká.
- Květináč můžete umístit na teplé místo, přičemž není potřeba, aby měl zázvor příliš velký přísun světla.
- Až zhruba po 4 až 6 měsících jej můžete sklízet, ale pozor! Sklízíme jeho zdravé oddenky, nikoli kořeny.
- Oddenky se ukrývají pod zeminou, proto ji musíte lehce odhrnout a uříznout si potřebný kus zázvoru.
Velkou výhodou u pěstování zázvoru je, že jej můžete pěstovat doma v květináči po celý rok anebo si jej na jaře vysadit přímo na zahrádku. Pokud se o něj budete doma dobře starat a pravidelně zalévat, budete mít zázvor vždy po ruce. Díky jeho až zázračným léčivým účinkům si budete schopni vyléčit mnoho nemocí či zranění.
Podívejte se na léčivé účinky rakytníku nebo si přečtěte o šalvěji a rýmovníku
Diskuse k článku