Zařizujeme spíž. Patří do rodinného domu i malého bytu
Zatímco starší generace si bydlení bez spižírny neumí představit, mladším ročníkům někdy přijde jako zbytečnost a neví si s ní rady. A to je velká škoda, protože dobře využitá špajzka ušetří spoustu času, ale také peněz. Stačí dodržovat základní pravidla při skladování potravin a pořídit regál do spíže, který bude v daném prostoru dobře sedět. Při rekonstrukci nebo stavbě je třeba vybrat pro spižírnu a regály do špajzu to nejvhodnější místo.
Spižírna patří do nejchladnější části domu či bytu
Alespoň malá špajzka by měla být i v tom nejmenším bytě. Ne vždy je ale jednoduché najít vhodné místo, když se při stavbě na spižírnu nemyslelo. Zatímco u větších rodinných domů nebývá s vytvořením spižírny problém, u bytů to může být velký oříšek. Vždy lze ale improvizovat, vytvořit si malou spižírnu v rohu místnosti nebo využít jednu ze skříní.
Pokud spižírnu ve své domácnosti teprve zařizujete, nezapomeňte na správné umístění. Měla by se nacházet v nejchladnější části domu či bytu, ideálně orientovaná směrem na sever nebo na východ. Teplota ve špajzu by měla být kolem 10 °C, čehož nelze vždy dosáhnout. Místnost či regály pro skladování potravin ale nesmí být vystaveny přímému slunečnímu záření a současně by neměly být v okolí zdroje tepla. Je třeba si uvědomit, že i lednice a mrazák se ze zadní strany poměrně silně zahřívají, takže by ve spižírně neměly vůbec být.
Vybíráme regály do špajzu
Základem každé spižírny jsou regály. Musí být pevné s dostatečnou nosností, protože se na ně budou umísťovat i těžší potraviny včetně zavařenin či krabic od mléka. Ideálním řešením jsou výškově nastavitelné regály do spíže, které umožňují snadné přizpůsobení výšky podle aktuální potřeby. Ušetříte tak prostor, protože lahve a nádoby na tekutiny potřebují více prostoru na výšku než trvanlivé potraviny, konzervy či sypké látky.
Pokud nemáte v bytě samostatnou místnost sloužící jako spižírna a chcete potravin dobře uschovat, pořiďte si potravinovou skříň vybavenou dvířky. Do interiérů se hodí i skříně s prosklenými dvířky, které působí útulněji. Regály do špajzu mohou být očím skryty také posuvnými dveřmi nebo jednoduchou zástěnou. Regály do špajzu nemusí být zbytečně hluboké, důležitá je bezproblémová přístupnost k potravinám.
5 základních pravidel při organizaci spižírny
Mít spižírnu v domě je jedna věc, něco jiného ale je ji správně a efektivně využívat. Přinášíme vám 5 základních pravidel organizace a používání spižírny, díky které bude špajz dobrým pomocníkem pro celou domácnost.
1. Zajistěte snadnou údržbu
Celá místnost, regály do špajzu i potravinová skříň se musí především snadno udržovat. Některé potraviny mohou způsobit nepořádek, na to se připravte a do každé police vložte papírový ubrus, který v případě znečištění vyhodíte a nahradíte novým.
2. Postarejte se o větrání
Není nic horšího než zatuchlý zápach ze spižírny. Každá špajzka by měla mít alespoň ventilační otvor se mřížkou proti hmyzu, v lepším případě malé okénko. Pokud jsou regály na potraviny či potravinová skříň přímo v kuchyni, jednou za čas je otevřete dokořán včetně šuplíků a nechejte vyvětrat.
3. Seřaďte potraviny podle frekvence používání
Možností řazení potravin je celá řada. Pokud máte hlubší police, do zadní části naskládejte potraviny, které používáte zřídka. Do předních pozic pak naskládejte to jídlo, po kterém saháte každý den. Nejčastěji se jedná o snídaňové potraviny – müsli, ovesné vložky, med apod.
4. Využívejte tepelné zóny
U země je nejchladněji, stejně jako přímo u zdi. V každé spíži jsou tzv. tepelné zóny, některé chladnější, jiné teplejší. Nápoje, mléko či zeleninu umísťujte do míst s nižší teplotou.
Zelenina patří do chladnější části spižírny.
5. Sypké potraviny přesypejte do pevných dóz
Mouku, cukr, ale také těstoviny či luštěniny přesypte do pevných dóz. Déle vydrží a díky kvalitním uzávěrům se eliminuje riziko, že se do potravin dostanou škůdci. Pokud přece jen chcete používat původní obaly, naučte se je správně zavírat – používejte speciální svorky. O správném způsobu skladování potravin do krabiček jsme v minulosti již psali.
Na konkrétní systém řazení a třídění potravin už musíte přijít sami. Pokud dodržíte výše uvedená pravidla a navíc budete pravidelně kontrolovat trvanlivost potravin, spíž vám usnadní spoustu práce i času.
Diskuse k článku