Základní pravidla zazimování muškátů
Muškáty u nás patří mezi nejoblíbenější truhlíkové květiny. Vynikají bohatým květenstvím, nevyžadují příliš péče a na okenních parapetech se obzvláště vyjímají. Kvetou přibližně od května až do prvních mrazů. Pokud chcete, aby vás pelargonie těšily bohatými sytě zbarvenými květy i v dalším letech, nepodceňte jejich zazimování. Máme pro vás několik typů, jak zazimovat muškáty, aby se jim dobře dařilo i během příštího roku.
Muškáty zimu venku nepřežijí
Muškáty nejsou náročné na pěstování a daří se jim i při nižších teplotách, zimu v našich klimatických podmínkách ale nepřežijí. Pokud tak patříte mezi pěstitele muškátů, už s příchodem podzimu byste měli bedlivě sledovat venkovní teplotu a se zazimováním začít dříve, než teploty klesnou pod bod mrazu. Muškátům pravděpodobně nárazové přízemní mrazíky neuškodí, není ale důvod je zbytečně vysilovat.
Pokud by byly mrazům vystaveny dlouhodobě, poškodily by se a začaly by postupně odumírat. Příští rok by vás tak krásným květenstvím rozhodně nepotěšily. Kdy je nejvyšší čas zazimovat muškáty? Záleží na aktuálním počasí. Pravý čas na zazimování a přesun do interiérů je ve chvíli, kdy se dostaví první přízemní mrazy.
Muškáty přesuňte s příchodem prvních mrazíků
Přesuňte muškáty do interiéru
Na zazimování muškátů není nic těžkého. Nejdůležitější je ve správný čas truhlíky přesunout do interiéru. Během zimy načerpají dostatek síly a po přesunu ven během jara zase dobře porostou. Nejdůležitější je najít pro pelargonie během zimy to nejlepší místo na uskladnění. I v klidovém režimu potřebují dostatek světla, proto je nepřesouvejte do garáže nebo do sklepa, najděte jim místo na chodbě, v dílně nebo ve skleníku. Ideální teplota pro přezimování muškátů je v rozmezí od 6 do 8 °C. Teplota by však neměla přesáhnou cca 10 °C, proto během zimy nemají být umístěny v domácnosti s pokojovou teplotou.
Během zimy muškáty nepřihnojujte
Zatímco během léta je pro rychlý růst a bohaté květenství hnojení muškátů žádoucí, během zimy je tomu naopak. Květiny totiž potřebují dostatek času na regeneraci a zotavení, jejich růst by se proto měl zastavit. Jakmile pelargonie přesunete do interiéru, s hnojením přestaňte a další dávku hnojiva přidejte zase až na jaře po přesunu ven.
Zálivka je důležitá i během zimního období
O muškáty se musíte pravidelně starat i během jejich zimního spánku. Nezapomínejte na to, že rostliny potřebují vodu i během zimy, ale v mnohem menším množství. Na snižování zálivky můžete rostliny připravovat postupně a už od začátku podzimu četnost zalévání postupně snižujte. Pokud zazimované muškáty zalijete jednou až dvakrát do měsíce, bude to stačit. Dejte si současně pozor na to, abyste muškáty nepřemokřili, mohly by začít hnít a plesnivět. Pokud zajistíte, aby byl substrát vždy vlhký, budete mít jistotu, že mají rostliny vše, co potřebují.
Máte doma hortenzie? Přečtěte si, jak je zazimovat
Muškáty před zazimováním zastřihněte
Pokud se vám během léta muškáty rozrostly do velkých rozměrů, je nejvyšší čas je pořádně prostříhat. Aby se rostliny během zimy zbytečně nevysilovaly, stačí, když je zkrátíte na délku přibližně 15 cm. Odstraňte také suché listy a zbylé květy. Doporučujeme také z muškátů odstranit čerstvé výhony, které by rostliny zbytečně vysilovaly. Během dalšího roku budou mít muškáty dostatek času pro vyrašení dalších výhonů. Během zimy se také mohou na květinách objevit nové květy, i ty bez obav odštípněte. Současně pak rostlinu přesuňte do chladnějšího místa. Výskyt nových květů na muškátech znamená, že jsou umístěny v teple – chtějí kvést a nemohou v klidu hibernovat.
Rostliny jednou týdně kontrolujte
Přezimování muškátů vyžaduje jejich pravidelnou kontrolu. Nemáte-li je každý den na očích, přibližně jednou týdně je zkontrolujte. Může se stát, že se na nich objeví plíseň nebo jiná choroba, která by mohla ohrozit i další zazimované rostliny. Pokud na chorobu narazíte, co nejdříve muškát odstraňte a preventivně ošetřete další rostliny, aby se nákaza nezačala šířit.
Pokud dodržíte několik základních pravidel pro přezimování muškátů, naberou během období spánku dostatek energie a další jaro vám krásně vykvetou. Nenechte si ujít další související články:
Diskuse k článku