Základem vydatného a kvalitního spánku může být zdravotní matrace
Bolesti zad, hlavy, svalů a kloubů mohou mít spoustu příčin. Jednou z nich může být i spánek na nepříliš kvalitní matraci, která neposkytuje tělu potřebnou oporu. Pokud i vy trpíte některými z nastíněných problémů a situace je doprovázena i neuspokojivým spánkem, je nejvyšší čas přemýšlet nad nákupem zdravotní matrace, která garantuje, že se spánek výrazně zlepší.
Adekvátní zázemí pro spánek je mnohými podceňováno. A to i z důvodu, že avizované obtíže se mohou dostavit až s mnohaletým zpožděním. Páteř ale potřebuje vhodnou oporu, která souvisí nejen s matrací jako takovou, ale též s postelí a roštem. Zdravotní matrace dostaly své označení právě díky tomu, že dokážou lidskému tělu poskytnout vše, co při spánku (nebo dlouhodobém ležení) potřebuje. Zdravotní matrace představuje velmi dobrou prevenci v otázkách nejen fyzické, ale také duševní pohody, která s kvalitou spánku úzce souvisí.
Čím se zdravotní matrace liší od běžných typů?
Pojem „zdravotní matrace“ je v současné době velmi často skloňován i v souvislosti s matracemi, která však svými parametry definici víceméně nenaplňují. Abyste při výběru zdravotní matrace nenaletěli, pátrejte po tom, zda má vámi vybraný kousek certifikáty a atestace opravňující ho k užívání označení „zdravotní“. Požádejte tedy prodejce či obchodníka, aby vám kvalitu zdravotní matrace doložil osvědčením od autorizovaných zkušeben. To je velmi dobré vodítko, jak se při výběru nenapálit. Ani osvědčení však nemusí v této době znamenat stoprocentní kvalitu. Proto u své zdravotní matrace hlídejte především to, zda je vyrobena ze zdravotně nezávadného materiálu, zda poskytne vhodnou oporu tělu vzhledem k hodnotám váhy a výšky a jakým způsobem byla při technologickém postupu zpracována.
Zdravotní matrace v obměnách
Matrací existuje několik druhů, aby si každý mohl vybrat dle toho, co od zdravotní matrace očekává. Lidé, jež se více potí, budou od zdravotní matrace chtít, aby v ní dobře cirkuloval vzduch, jiní zase potřebují tvrdší povrch, jinak se nevyspí. Společným ukazatelem toho, zda se na vybrané matraci bude spát dobře či nikoliv je i to, zda je zdravotní matrace rozdělena na zóny. Tedy – má-li pružnost a tvrdost uzpůsobenou stavbě lidského těla. Znamená to, že by měla být měkčí v oblastech ramen a hlavy a naopak tvrdší v oblasti bederní páteře. Obecně jsou vyhledávanými typy hlavně:
- sendvičové zdravotní matrace
- lamelové zdravotní matrace
- latexové zdravotní matrace
- pružinové zdravotní matrace
- pěnové zdravotní matrace
- futonové zdravotní matrace
Každý typ dostal své pojmenování s ohledem na to, z jakého materiálu se zdravotní matrace vyrábí či na jakém principu funguje poskytování opory lidskému tělu.
Zdravotní matrace nesmí nikde tlačit a nesmí být příliš měkká, aby se v ní člověk propadl. Různé povrchové a speciální úpravy (například antibakteriální) se podílí na tom, aby přinesla kýžený efekt i u osob, které mají problémy různého charakteru. Výběr zdravotní matrace proto nikdy nepodceňujte a nebojte se připlatit si za kvalitu, protože klidný a vydatný spánek je položka, u které by se určitě nemělo přistupovat ke kompromisům.
Zajímavé tipy:
- snímatelný a pratelný potah pomůže alergikům a astmatikům
- matraci je vhodné před nákupem vyzkoušet
- vhodná délka matrace je výsledkem výpočtu „výška postavy“ + „20 cm“
- matraci je potřeba obracet a provětrávat
- zdravotní matrace se prodávají se sníženou sazbou DPH
- nezávadná matrace disponuje označením „CE“
- matrace má svou životnost, kterou je třeba se řídit
- optimální šířka zdravotní matrace je minimálně 90 cm
Diskuse k článku