Zahradní sprchy: Vyberte vhodný typ a nezapomeňte na odvodnění
V horkých letních dnech je každá příležitost k osvěžení vítaná. Právě proto jsou solární zahradní sprchy stále oblíbenější. Pořizují se na chaty, chalupy, zahrady a k venkovním bazénům. Na trhu jsou k sehnání různé druhy zahradních sprch, od malých přenosných přes bytelné s pevnou konstrukcí. S trochou šikovnosti zvládnete stavbu zahradní sprchy i sami. Při pořizování sprchy na zahradu ji vybírejte podle objemu a konstrukce a nezapomínejte na kvalitní odvodnění.
Zahradní sprchy se hodí na chatu, zahradu i do kempu
Solární zahradní sprchy osvěží během horkých letních dnů a jsou ideálním prostředkem pro dodržování osobní hygieny v místech bez koupelen. Pokud často pracujete na zahradě a nechcete špínu přenášet do koupelny v interiéru, pořízení jednoduché venkovní sprchy je ideálním řešením.
Zahradní sprchy se hodí také na chalupy a u malých chat jsou plnohodnotnou náhradou klasické koupelny. Se zahradními sprchami se stále častěji setkáte také v kempech a rekreačních střediscích, které jsou v provozu jen v letních měsících. V neposlední řadě využijete jednoduchou solární sprchu u venkovního bazénu, kde se můžete vysprchovat před vstupem do bazénu i po koupání. Zahradní sprchy přináší celou řadu výhod, díky kterým jsou stále populárnější. Patří mezi ně například:
- nízká pořizovací cena,
- úspora za energie na ohřev vody,
- rychlá náhrada za klasickou sprchu,
- jednoduchá instalace a bezproblémová údržba,
- velký objem zásobárny vody,
- u dražších modelů i možnost regulace teploty a proudu vody.
Vybíráme vhodné místo pro zahradní sprchu
Před pořízením zahradní sprchy si dobře promyslete, na jaké místo ji umístíte. Přístup do sprchy musí být bezproblémový, současně nesmí narušit pohyb po zahradě nebo kolem bazénu. Je-li to možné, sprchu nainstalujte ke stěně, k plotu, či do rohu zahrady.
Máte bazén? Tak popřemýšlejte nad pořízením zahradní sprchy a zvyšte úroveň osobní hygieny.
Zahradní sprchy využívají ohřevu vody pomocí slunečních paprsků. Z toho vyplývá, že na sprchu, respektive nádrž na vodu, musí svítit slunce v co největší míře. Vyhlédněte si na zahradě takové místo, kde slunce svítí nejdéle, vyhněte se zastíněným prostorům nebo plochám pod stromy. V některých částech zahrady může svítit slunce spíše dopoledne, jinde zase odpoledne. Máte-li na výběr, rozhodněte se podle toho, jestli se chcete sprchovat spíše v dopoledních, či odpoledních hodinách. Čím dříve na zahradní sprchu začne slunce svítit, tím dříve bude voda ohřátá a připravena ke sprchování.
Nezapomeňte na kvalitní systém odvodnění
S výběrem vhodného umístění zahradní sprchy souvisí i systém odvodnění. Když se budete sprchovat, voda musí mít kam odtéci, aby nedocházelo k vytváření louží. Při umístění na trávník nemusíte odvodnění při občasném používání řešit, voda se jednoduše vsákne do půdy. Pokud ale budete zahradní sprchu instalovat na pevnější podklad nebo bude využívána ve větší intenzitě, musíte vybudovat kvalitní systém odvodnění.
Na trhu je k sehnání hned několik systémů přímo navržených pro venkovní použití. Příkladem mohou být venkovní podlahové žlaby od českého výrobce sanitární techniky Alcaplast, které jsou vybaveny roštem, skvěle vypadají a zvládnou bez problémů odvést i větší množství vody, což oceníte při vydatných deštích. Žlaby se snadno napojí na systém kanalizace a zajistí bezproblémový odtok vody.
Dalším řešení je použití podlahových vpustí, které se zabudují do podlahy venkovní sprchy a v kombinaci se systémem potrubí odvedou vodu do kanalizace. Při výběru podlahových vpustí si dejte pozor, aby byly určeny pro venkovní použití. Musí být vybaveny suchým zápachovým uzávěrem, který odolá i mrazům a bez poškození vydrží v exteriéru i během zimy.
Výběr zahradní sprchy podle konstrukce
Při pořizování solární zahradní sprchy se orientujte především podle konstrukce, použitého materiálu, systému ohřevu vody a zejména objemu vodní nádrže a způsobu napouštění vody. Existují sprchy přenosné, které lze použít v různých částech zahrady a které je možné přenášet z jednoho místa na druhé. Častější jsou pevné stojací plastové či kovové zahradní sprchy, které se zakotví do pevné podložky či přímo do země.
Podle intenzity používání vybírejte objem vodní nádrže, standardně jsou k dispozici sprchy o objemu 20 či 35 litrů. Voda se dostatečně nahřeje během slunečného dopoledne a poskytne zázemí pro příjemnou osvěžující sprchu.
Jistě vás zajímá, jakým způsobem se solární venkovní sprchy napouští vodou. Obvykle jsou sprchy vybaveny standardní rychlospojkou pro připojení hadice z vodovodního řádu či čerpadla, další možností je napojení přes kulový ventil, který ale běžně nebývá součástí dodávky.
Přečtěte si také, jak zařídit koupelnu na chatě či na chalupě
Zahradní sprchu si můžete vyrobit i sami
Pokud patříte mezi kutily a rádi si poradíte svépomocí, můžete se pustit do stavby domácí zahradní sprchy. Domácí zahradní sprchu tvoří tři konstrukční celky:
- Nádrž na vodu
- Prostor pro sprchování
- Nosná konstrukce sprchové hlavice a nádrže
Nádrž na vodu může být vyrobena ze sudu nebo jiné plastové nádoby dostatečného objemu. Nádrž se zavěsí do horní části bytelné kovové nosné konstrukce. Z horní části se plní hadicí z čerpadla či vodovodního řádu a v dolní části má otvor pro připojení hadice ke sprchové hlavici. Konkrétní způsob provedení konstrukce, plnění o odvodu do sprchy závisí na vašich představách a šikovnosti. I v případě stavby domácí zahradní sprchy ale nepodceňte důležitost kvalitního odvodnění.
Dopřejte si komfort a letní osvěžení pomocí venkovní zahradní sprchy. Pobyt na zahradě, chalupě i u bazénu bude příjemnější, sprcha je navíc cenově dostupná a její instalace je jednoduchá.
Diskuse k článku