Zahrada vytvořená dle zásad Feng Shui je opravdovým relaxačním rájem
Zahrada je pro většinu lidí místem, kde mohou relaxovat a užívat si příjemné chvíle na čerstvém vzduchu. Málokdo však přesně ví, jak si u domu ideální harmonické zázemí vytvořit, a tak se s prosbou o radu obrací na odborníky. Inspirací může být i učení Feng Shui, které vychází ze vzájemné interakce život podporujících proudících energií. Jaká tedy je zahrada podle Feng Shui?
Zásady Feng Shui bydlení jsou v současné době velice vyhledávané. Spousta lidí totiž věří v duchovní sílu a nadčasovost hodnot východních učení. Feng Shui se lze inspirovat v rámci zařizování celého obydlí. O tom, jak tuto metodu využít v ložnici, se můžete dočíst ZDE. Tento článek se naopak věnuje v tomto ohledu koupelně a ZDE se dozvíte nejvíce informací o Feng Shui v obývacím pokoji. Doporučení je možné realizovat i v zahradě. Té se věnují následující řádky.
Feng Shui v zahradě – základem je dostatek volného místa a rovnováha
Chcete-li si zařídit zahradu podle Feng Shui, měli byste pamatovat na to, že pro navození klidu je nutné nezastavovat nábytkem a doplňky příliš velký prostor. Střed by měl vždy zůstat zcela volný. Volné plochy umožňující proudění základní energie ještě navíc podpoří oblé linie a tvary. Zeleň musí být udržovaná a pěstěná, jakýkoliv chaos a nepořádek je nežádoucí, na druhé straně však příliš „umělé“ a pravidelné řešení odporující přírodním odlišnostem se do zahrady Feng Shui také nehodí.
Zahrada a dům je dle chápání Feng Shui jednotným celkem, ve kterém se exteriér a interiér navzájem příznivě ovlivňují. Z domu by měl být nerušený výhled do zahrady a pozemek by měl být z obydlí bez omezení přístupný. Zahrada by měla být umístěna směrem na jih a v určitých částech by měla být chráněna křovím a vyššími stromy, které brání úniku pozitivních energií a vstupování těch negativních.
Pět základních elementů pomáhá harmonizovat prostor
Nejen zeleň by měla být v zahradě nezbytným prvkem. Feng Shui stanovuje, že by se v ní mělo prolínat pět elementů – dřevo, oheň, země, kov a voda. Samozřejmě ve vyváženém poměru, aby bylo dosáhnuto rovnováhy mezi energií jin a jang. Dřevěný nábytek, fontánky, jezírka, ozdobné sošky, kameny, to všechno by v zahradě podle Feng Shui nemělo chybět. Rozhodně zapomeňte na výrobky z plastu (typický bílý nábytek), které koncept Feng Shui zcela sráží.
Zásady Feng Shui upřednostňují přirozenost
Přirozenost v materiálech i řešení je základním předpokladem Feng Shui. Netřeba se striktně řídit všemi doporučeními, konečná podoba zahrady souvisí především se spokojeností a pocity, které dané místo dokáže navodit. Zahrada zrcadlí plynutí života a jeho vývoj. Tak jako v něm překáží nepotřebné a nastřádané věci, stejně tak se nehodí na zahradu. Dle Feng Shui by proto na ní nemělo být nic, co na ní v podstatě opravdu nepatří. Nedělat ze zahrady odkladní prostor, to je jedna ze základních zásad Feng Shui.
Chcete-li mít ze své zahrady místo, kde bez velké námahy zaženete všechny negativní myšlenky, pak mohou být pravidla Feng Shui možnostmi, co vás k vytouženému cíli zavedou. Odměnou za vynaložené úsilí vám pak bude harmonie, klid a pohoda, kterou budete pociťovat pokaždé, co se na zahradě ocitnete.
Diskuse k článku