Žádné na drahé prášky. Bělení prádla zvládnete šetrně za pár korun
Marný boj se skvrnami na bílém oblečení vás přivádí k šílenství. Máte pocit, že byste se mohli pustit do odborné knihy o "flekologii". Chcete na ně už konečně vyzrát, ale zároveň šetřit nejen textil, ale i životní prostředí. Bělení prádla je alchymie. Ne všechny triky a tipy vedou k požadovanému výsledku. A to ani v případě, že jste nechali v drogerii majlant. Vyzkoušejte šetrné a levné způsoby bělení prádla.
Nejen k padesáti odstínům šedi, ale minimálně ke stejnému počtu odstínů bílé se dopracujete praním bílých textilií. Od spodního prádla až po svetr tak nastává tentýž problém: jak opět dosáhnout krásné bílé barvy.
Bělení prádla
Postup bělení prádla se určuje podle míry znečištění a typu materiíálu, který nechtěně změnil odstín. Základním krokem je předpírka, při které mírnější skvrny zmizí a ty větší alespoň "povolí." Ze skříně plné oblečení se nejčastěji a nejsnáze bělí bavlna nebo směsi s umělými vlákny. V nehorším stavu vyžaduje oblečení tři až čtyři kroky bělení. Zpravidla se jedná o namáčení, předpírku a opakované samotné bělení.
Přípravků na bělení prádla najdete v regálech hodně, můžete si ale pomoci sami. Půjde o levnější variantu bělení a výsledek bude pravděpodobně stejný.
Tradiční tipy a rady k bělení prádla
- Citronová šťáva: 100 ml šťávy z citronů do jednoho praní by mělo zajistit bělejší barvu tkanin. Nefunguje ale jako moderní přípravky, kterými se podírá skvrna. Citronovou šťávu je potřeba přidávat jen do pračky a nenechat zaschnout.
- Ocet: na tkaniny, u kterých nevadí, že budou tvrdší, lze použít kombinaci jedlé sody a octa. Výsledkem této kombinace je šumivý roztok, který odstraní zašednutí nebo žlutý nádech. Látka je pak ale tvrdší.
- Ocet pro změkčení vody: v některých případech může zašednutí způsobovat příliš tvrdá voda. V takových případech se k praní přidává ocet. Viditelně se to projeví na záclonách nebo spodním prádle. A pozor - funguje i na barevné prádlo.
- Jedlá soda: slouží spíše k dlouhodobějšímu udržení bílé barvy, než k okamžitému vybělení. Pokud se používá pravidelně, prádlo si bude udržovat přirozený bílý odstín.
- Žlučové mýdlo: Slouží k odstraňování skvrn jako staré známé mýdlo s jelenem, jen by mělo být účinnější. Jak název napovídá, obsahuje v sobě žluč (volskou), která rozpouští organické skvrny. Prodává se v tuhé i tekuté formě.
- Perkarbonát: sůl na skvrny, která se využívá i při praní plen, se pidává jako složka do mnoha ekologických přípravků pro domácnost a praní.
Kdy je prací prášek ekologický?
V případě, že se prací prášek rozloží na látky pro přírodu neškodné, může být označený jako ekologický. Pro to se vžil termín "odbouratelné přírodní cestou."
Aktní kyslík nebo chlor k bělení prádla
Dvě základní složky bělících přípravků - aktivní kyslík a chlor - se uvolňují teplem během praní. Jejich princip spočívá v tom, že pohlcují nežádoucí nažloutlý odstín a naopak podporuje modrý odstín, který je příčinou zářivě bílé barvy. Jedná se o takzvané optické zjasňovací látky.
Mohou způsobit alergie a kožní vyrážku, citlivé k nim bývají především nejmenší děti.
Svou aktivitou zanechávají stopu i v odpadových vodách a škodlivé látky se dostávají do koloběhu v přírodě.
Nejvíce skvrn se objevuje na dětském oblečení, na nějž není možné používat žádný z agresivních přípravků. Od takové záležitosti vede cesta většinou k některému z ověřených způsobů bělení prádla. V tomto případě je to používání žlučového mýdla.
Přičina žloutnutí a šednutí bílého prádla
Pokud se vyřeší příčina, není nutno řešit následek. A co tedy způsobuje nežádoucí zabarvení bílé barvy v pračce?
Rada z roku 1930: Žloutnutí prádla bývá zaviněno špatným mácháním, někdy jest příčina vody, která nesmí být příliš tvrdá, železitá a p. Je-li voda dobrá, musí býti prádlo vydatně mácháno, nakonec protaženo vodou, do níž jsme přidaly: cca na hektolitr 5 lžic lihu a 2 lžíce terpentýnového oleje, pak modříme a na slunci vybílíme. (zdroj: retrosvět)
Nežádoucí bývá také zešednutí, které nejčastěji způsobuje aviváž v kombinaci s tvrdou vodou. Nezapomeňte na důkladné vymáchání v měkké vodě (změkčení se jednoduše docílí přidáním octa).
Ořechy a prací koule na bělení prádla nefungují
Svého času to byl ekologický hit a nesměly chybět v žádné domácnosti. Prací ořechy a koule, které se házely do pračky proto, aby bylo prádlo perfektně vyprané, bez skvrn a běloskvoucí. Jak ale ukázaly nezávislé testy, výsledek praní byl stejný bez nich i s nimi. Tedy ne zrpvna odeální.
Naproti tomu savo prádlo vybělí, zbaví skvrn, ale dosáhnete zase druhého extrému - zničení tkaniny. Výsledkem bude "totální vyprání".
Bělení prádla provádějte šetrně nejen k oblečení, ale i k přírodě. Některé látky obsažené v bělidlech zanechají v přírodě neekologickou stopu na spoustu let. A jak by mohly vyhovovat lidem, když na přírodě zanechávají takovou stopu?
Zdroje přírodních bělících látek jsou levné, šetrné a účinné. Za vyzkoušení určitě stojí.
Diskuse k článku