Za rovnoměrný a hustý trávník může metoda zvaná hydroosev
Hustý trávník syté zelené barvy není náhoda, ani se za ním neskrývá co nejdražší osivo. Základem je totiž správné osetí. Postup pro vytvoření bezchybného zeleného koberce si může metodou pokus - omyl zjistit každý sám, nebo se inspirujte následujícím tipem a ušetřete si čas i peníze. Za trávníkem, který je ozdobou, se totiž mnohdy skrývá hydroosev.
Za bezchybným zeleným kobercem stojí většinou profíci, kteří na jeho přípravu používají techniku, která společně s vymoženostmi moderní doby vytvoří hustý porost. Stejnou možnost ale máte i vy s využitím hydroosevní jednotky.
Příprava podkladu pro hydroosev: od hlubokých vrstev až na povrch
Založení trávníku je pro odborníky všední záležitostí a celý proces už mají zautomatizovaný. Plochu je třeba vyčistit od plevele. V tomto případě ale nestačí jen precizní vytrhání a prokypření půdy, ale v této fázi se využívají herbicidy zapravené do půdy postřikem. Až poté přijde na řadu hluboké prokypření. Pro velké plochy se místo rytí využívá rotovátorování.
Půda se nechá slehnout, aby byly vidět nerovnosti, které se musí ještě před osevem vyrovnat. Pak přichází čas pro hrábě a odstranění kamenů nebo zbytků rostlin.
Návod na zakládání podzimního trávníku
Chudší půdy je třeba obohatit o látky, které chybí: přidávají se substráty, písek, kompost či další hnojiva. Dlouhodobě působící hnojiva půdu zásobují hořčíkem, železem nebo sírou; kyselé půdy je pak třeba obohatit o vápenec. Úprava kyselosti totiž předchází jednomu častému problému: výskytu mechu.
Příkrý terén a povrch připravený pro aplikaci hydroosevu.
Nejvyšší vrstvu půdy, do níž se bude zasévat, lze obohatit o další složky, které se budou podílet na růstu a výživě trávníku. Konkrétně se jedná o rašelinu, kvalitní komst a speciální křemičitý písek.
Výsev nebo pokládka
Do takto připravené půdy je radost zasévat kvalitní travní semeno, protože úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Zbývá už jen vybrat nejúčinnější způdob výsevu nebo rovnou zvolit pokládku travních pásů.
Výsev není sice tak rychlý, jak pokládka už vypěstovaného pažitu, zase ale přinese úsporu nákladů. Travního osiva potřebujete asi 2,5 kg na plochu 100m2. Opravdu hustého trávníku pak dosáhnete se třemi kilogrami osiva.
Nejlepší období pro výsev trávníku přichází po zimě, kdy se půda začíná prohřívat, ale ještě má stále vyšší vlhkost. Vhodné podzimní období pro výsev přichází v září až říjnu, avšak současné sucho, které trápí většinu oblastí, této době pro vysetí trávníku příliš nepřeje.
Hydroosev jako jednoduché a rychlé řešení
Jednou z podmínek pro vytvoření perfektního trávníku je rovnoměrné rozložení osiva. Jednou z cest je rozčlenění trávníku do zón a jejich postupné osívání odměřenou dávkou semen. Zatímco manuálně dá tato fáze dost práce, s metodou hydroosevu se o vše postará technika.
Hydroosev znamená mísení osiva, mulčovacího materiálu, fixátoru a dalších přísad s vodou ve správném poměru uvnitř speciálního zařízení. Z něj se pak na zvolenou plochu provádí nástřik homogenní suspenzí.
Vytvořená směs drží půdu a osivo na jednom místě, dokud si trávní semeno nevyženě kořínky a není schopné se na jednom místě udržet samo. Neohrozí jej deště, které za běžnch podmínek travní směs spláchnou do jednoho místa. Suspenze se vedle toho podílí i na zamezení rychlého vysychání půdy.
Směsi pro hydroosev lze obohatit přísadami pro urychlení klíčení a živinami pro kvalitnější výživu.
Hydroosev se používá na plochy ohrožené erozí, které jsou díky této technice zpevněné. Navíc zabraňuje prašnosti.
Kdy se využívá hydroosev
- Na povrchy, kde hrozí eroze nebo je potřeba jejich stabilizace (svažitý terén, říkré plochy)
- Zakládání trávníků na velkých plochách (parky, průmyslové zóny, velké zahrady)
- Osev sportovních ploch (hřišť , golfových areálů nebo sjezdovek)
- Na letištích
- Obnova vegetace na zdevastovaných površích (např. v případě povrchových dolů a rekultivace podobnách oblastí)
- Pokrývání a rekultivace skládek
- Zabránění prašnosti (popílkoviště a odkaliště)
Bez obav i domácím prostředí
Směs pro hydroosev se obohacuje o další složky, které mají dopomoci ke zpevnění povrchu i kvalitnějšímu porostu. Využívají se proto látky podporující klíčivost, proto je procentovzešlýchrostlinek vyšší, než tomu bývá u klasického výsevu. Tráva pak díky tomu rychleji roste.
Hydroosev slibuje efektivní rozmístění osevu: rovnoměrně pokrytý povrch je totiž klíčem k tomu, aby byl trávník vypěstovaný na první dobrou.
Za vším stojí hydroosevní jednotka
K založení trávníku můžete i doma využít hydroosevní jednotku. Směs se míchá v nádrži a vysokým tlakem je pak distribuována na zvolené plochy. Pro nástřik je hydroosevní jednotka vybavena hadicí s různými koncovkami. Do nich je směs vháněna vysokým tlakem. Různé rozprašovací koncovky hadice regulují množství směsi a velikost pokryté plochy.
Při nepříznivých podmínkách je problém rozmístit travní semeno i na rovném povrchu, natož na svažitém terénu. Hydroosev umožňuje vysadit trávník tam, kde by by to bylo jinak velmi složité. Směs navíc obsahuje látky, které se postarají o kvalitní klíčení a následný růst. Ztrácet čas s nekonečným podsazováním není nutné.
Diskuse k článku