Vyvýšené záhony: výhody a postup jejich založení
Máte příliš jílovitou půdu, nebo naopak půdu až moc písčitou? Pak pro vás může být obtížné dosahovat kvalitní úrody. Kvalitu půdy můžeme změnit hnojením či kompostováním, jedná se však o dlouhodobý proces, u kterého změna vlastností půdy bude trvat minimálně rok. Jedním z řešení je pořízení vyvýšených záhonů, se kterými si upravíte podmínky pro pěstování podle svých potřeb. Vyvýšené záhony jsou vhodné i na dvory a tam, kde není dostatek půdy pro pěstování různých plodin.
Co je to vyvýšený záhon
Jak je z názvu zřejmé, vyvýšený záhon je takový, který je umístěn záměrně nad stávajícím terénem. Vyvýšené záhony mohou mít různou velikost i výšku a vyrábí se z rozlišných materiálů. Vyvýšený záhon si snadno vyrobíte sami ze dřeva, oblíbené jsou také varianty z plastu, cihel, betonu či kamene. Na trhu jsou k dostání i různé typy průmyslově vyráběných vyvýšených záhonů, které jednoduše umístíte na požadované místo, naplníte substrátem a dalšími vrstvami a bez dalších starostí se pustíte do pěstování.
Výhody vyvýšených záhonů
Vyvýšené záhony přináší jejich majitelů řadu výhod. Vzhledem k výšce se v nich nachází dostatek organické hmoty, která poslouží jako kvalitní a kyprý substrát. Kvalitu substrátu si přitom můžeme sami ovlivňovat podle svých potřeb. Budete-li mít například větší počet vyvýšených záhonů, v některých můžete mít substrát vhodný pro pěstování bylin, v jiných zase substrát určený pro pěstování zeleniny. Půdu v záhonech nad povrchem také obvykle nemusíte kompostovat ani hnojit. Živiny se zde totiž postupně uvolňují, a tak vytváří ideální zázemí pro pěstování.
Jaké další výhody vyvýšené záhony přináší? Na rozdíl od pěstování v zemi poskytují lepší klimatické a mikroklimatické podmínky. Na rozdíl od půdy se celý záhon rychleji prohřeje. I když nenahradí klasické pařeniště, stále zajistí urychlení růstu. Za zmínku stojí také schopnost pojmout srážkovou vodu. Uchová ji v sobě ve větší míře než ve volné půdě, a tak nevyžaduje tak časté zalévání.
Jak se zakládají vyvýšené záhony
Často se na nás obracíte s dotazem, jak založit vyvýšený záhon. Pokud máte záhon již připravený a vyrobili jste si konstrukci nebo jej zakoupili, samotné založení zvládnete během jednoho dne. Postup je podobný jako při zakládání kompostu. Spodní vrstvu vyvýšeného záhonu obvykle tvoří kusy dřeva, větve a drobné větvičky. Na tuto spodní vrstvu doporučujeme uložit vrstvu travních drnů, případně méně kvalitní zeminu.
Do této vrstvy je možné přidat i listí a silnější (až 20 cm) vrstvu kvalitního kompostu. Až úplně nahoru přidejte vrstvu kvalitní zahradní zeminy dle výběru. Můžete použít univerzální substrát, případně speciální substrát pro pěstování květin nebo bylin. Jakmile budete mít vyvýšený záhon založený, můžete v něm sadit rostliny tak, jak jste byli doposud zvyklí.
Kdy založit vyvýšený záhon
I když si vyvýšené záhony můžete vytvořit v podstatě v průběhu celého roku, nejlepším obdobím k jejich zakládání je jaro. Už teď si však můžete svůj budoucí vyvýšený záhon naplánovat, popřemýšlet nad jeho umístěním a připravit se vše, co k jeho přípravě budete potřebovat. Pokud si vyvýšený záhon založíte během léta, vysazujte v něm jen pozdní odrůdy. Pomoct vám může například náš článek o tom, co vysazovat na zahradě během srpna.
A co na vysokých záhonech pěstovat? Na to se zaměříme v pokračování našeho článku:
CO SADIT NA VYVÝŠENÝCH ZÁHONECH
Nenechte si ujít další články související s tématem:
Diskuse k článku