Vytápění rodinného domu: Máme pro vás přehled moderních alternativních vytápěcích systémů
Chystáte se stavět nový rodinný dům nebo přemýšlíte nad rekonstrukcí toho stávajícího? Pak jistě usilovně dumáte nad tím, jaký byste si měli pořídit topný systém, případně za jaký vyměnit ten současný, abyste snížili náklady na vytápění a ohřev vody. Na trhu se v současné době nachází hned několik zajímavých alternativních zdrojů vytápění, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.
Vytápění domu tepelným čerpadlem? Má to řadu výhod
Tepelná čerpadla se vyznačují tím, že čerpají energii z okolního prostředí. Jedná se o energii, která je dostupná zcela zdarma, takže nemusíte utrácet za palivo. Tepelná čerpadla představují ekologicky nezávadný způsob vytápění a ohřevu vody, díky němuž ušetříte až 60 % nákladů, kterým byste se v případě méně efektivního topného systému neubránili. Tepelná čerpadla jsou stále oblíbeným způsobem vytápění, který je vnímán jako výhodná investice a díky šetrnosti k životnímu prostředí mají vysoký potenciál využití i do budoucna.
Alternativní zdroje vytápění šetří přírodu i peněženku
Fungování tepelného čerpadla spočívá v principu chladícího okruhu, který se skládá z několika důležitých částí, mezi něž patří expanzivní ventil, kompresor, kondenzátor a výparník. Chladivo nejdříve vstupuje do kompresoru, kde dochází k jeho stlačení. Stlačené chladivo následně pokračuje do kondenzátoru, v němž docházení k jeho ochlazení. Takto zpracované chladivo, stále ještě v kapalném skupenství, se po průchodu expanzním ventilem dostává do prostředí s nižším tlakem. Ve výparníku pak dochází k jeho odpařování při relativně nízké teplotě.
Během procesu odpařování odebírá chladivo přes stěnu výparníku tepelnou energii z okolního prostředí. Odebíraná energie může pocházet z různých zdrojů, například z cirkulující vody ve studni, z proudícího venkovního vzduchu nebo z vrtu v zemi. Chladivo, nyní už ve formě páry, je následně nasáváno do kompresoru, kde je stlačeno na vysoký tlak, přičemž stoupá také jeho teplota. V tomto stavu putuje chladivo do kondenzátoru, kde předává tepelnou energii proudící vodě či vzduchu, které potřebujeme ohřát.
Předáním tepelné energie se chladivo ochlazuje a mění se z páry zpět na kapalinu, která pod vysokým tlakem míří do expanzivního ventilu, a celý cyklus může začít nanovo. Na současném trhu se nachází různé druhy tepelných čerpadel, která se od sebe liší například tím, s jakým zdrojem přírodního tepla pracují.
Kogenerační jednotka: elektřina a teplo v jednom
Mezi moderní způsoby vytápění patří také tzv. kogenerace, při které, jak už název napovídá, dochází ke kombinované výrobě elektřiny a tepla. Kogenerační jednotky bývají obecně považovány za vysoce efektivní, spolehlivý, ale hlavně k životnímu prostředí šetrný způsob výroby elektrické energie a tepla.
Moderní vytápění rodinného domu pomocí kogenerace
Kogenerace se od běžných zdrojů elektřiny odlišuje především tím, jak nakládá s tepelnou energií. V případě konvenčních postupů při výrobě elektřiny se teplo zpravidla bez užitku uvolňuje do okolí. To však v případě kogeneračních jednotek neplatí, teplo je v nich naopak zachycováno a posíláno rovnou k vám domů, což znamená, že si nejen posvítíte, ale zároveň také napustíte vanu plnou příjemně horké vody.
Mezi hlavní výhody kogenerace patří například velmi vysoká účinnost, která se zpravidla pohybuje nad 90 procenty. S vysokou účinností samozřejmě souvisí značná úspora paliva, což vede k snížení provozních nákladů. Kogenerační jednotky pobízejí k rozvoji decentralizované výroby elektřiny a tepla, z čehož budou těžit hlavně koncoví zákazníci. Bude totiž možné vybudovat výrobní jednotky přesně podle jejich potřeb.
Solární vytápění rodinného domu
Mezi zákazníky je stále oblíbenější solární vytápění, které je jako stvořené do nízkoenergetických či energeticky pasivních domů. Popularitě se těší obzvláště tzv. solární kombinované soustavy, jež spojují vytápění a ohřev vody. Propojení solární a otopné soustavy přijde s ohledem na nízké provozní teploty otopné vody vhod obzvláště v jarních a podzimních měsících, během nichž vás tento způsob vytápění spolehlivě zahřeje.
Aby se vám však solární vytápění vyplatilo, měli byste si dát při návrhu kombinované soustavy pozor hned na několik věcí. Předně se ujistěte, že je váš dům pečlivě tepelně zaizolovaný, aby nedocházelo k nežádoucím únikům tepla. Umístění solárního panelu má také svá pravidla. Dbejte především na sklon, který by se měl pohybovat v rozmezí od 45 do 90 stupňů. Panel orientujte směrem na jih a umístěte tak, aby jej nezastiňoval například nedaleko stojící strom. Stejně tak zkontrolujte, zda je vaše bydlení vybaveno nízkoteplotní otopnou soustavou, která dokáže efektivně rozvádět dodané teplo.
Olejové kotle: moderní vytápění domu s vysokou účinností
Olejové kotle používají k ohřátí vytápěcí vody lehké nebo těžké topné oleje, jejichž skladování vůbec není náročné. Olejové kotle fungují následovně – olej putuje ze zásobníku do hořáku kotle, kde je spalován, přičemž výsledné spaliny ohřívají vodu.
K výhodám olejových kotlů se řadí především jejich nezávislost na napojení na veřejnou dodávku plynu. Zároveň se o jejich chod nemusíte prakticky starat – probíhá totiž plně automatizovaně. Oleje patří k energeticky vysoce ušlechtilým palivům, která při spalování v moderních olejových kotlích zanechávají pouze nepatrnou ekologickou zátěž, obzvláště v porovnání s biomasou či uhlím.
Diskuse k článku